Új szabályok az oktatás területén: ez vár a diákokra 2020-ban
Január elsején vagy az új év során több új szabály is életbe lép a közoktatás és a felsőoktatás, illetve az érettségi és az egyetemi felvételi területén. Íme, a teljes lista.
Január elsején vagy az új év során több új szabály is életbe lép a közoktatás és a felsőoktatás, illetve az érettségi és az egyetemi felvételi területén. Íme, a teljes lista.
"Ha volt két aktív és négy passzív félévem az egyetemen, akkor tanulhatok még ingyen egy másik intézményben?" Olvasói kérdésre válaszolunk.
Mennyi időt tölthettek el állami ösztöndíjas képzésen, és mi történik csúszás esetén? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat az állami ösztöndíjas félévekkel kapcsolatban.
Hogyan kell "törlesztenetek", ha állami ösztöndíjasként nem végzitek el a képzést a meghatározott időben belül? Itt vannak a szabályok.
Bár a legtöbb egyetemen és főiskolán az első félévben főleg alapozó tárgyak vannak, érdemes már most odafigyelnetek a jegyeitekre és a megszerzett kreditekre, ha szeptembertől nem szeretnétek átkerülni fizetős képzésre.
Meddig kell befejeznetek a tanulmányaitokat, illetve megszereznetek a felsőfokú oklevelet, ha állami ösztöndíjjal tanultok, és milyen szabályok vonatkoznak az önköltséges hallgatókra? Itt vannak a részletek.
Felvételizhettek egy újabb mesterszakra, ha már ilyen képzésben is szereztetek diplomát? Olvasói kérdésre válaszolunk.
Az, hogy állami ösztöndíjas képzésre kerültetek be, még nem jelent végleges finanszírozási kategóriát. Mi az a minimális kreditszám, amelyet el kell érnetek ahhoz, hogy ne soroljanak át önköltséges képzésre? Olvasói kérdésre válaszolunk.
Milyen esetekben tolható ki az oklevélszerzés határideje az állami ösztöndíjas hallgatók számára? Itt vannak a részletek.
Kikre nem vonatkoznak az állami ösztöndíjas képzés feltételei? Itt vannak a szabályok.
Mennyit idő alatt kell megszereznetek az oklevelet, ha állami ösztöndíjasként kezdtétek a tanulmányaitokat, de közben átsoroltak önköltséges képzésre?
Ha állami ösztöndíjasként tanultok az egyetemen, főiskolán, a képzési idő másfélszerese alatt kell megszereznetek a diplomát. Mi a helyzet, ha egy vagy két félévet külföldön töltötök az Erasmus program keretében? Olvasói kérdésre válaszolunk.
Bejelentkeztetek az őszi szemeszterre, de valamiért nem tudjátok teljesíteni a tárgyakat? Mutatjuk, milyen szabályok vonatkoznak rátok, ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok.
Teljesíteni kell a hallgatói szerződésben vállaltakat, ha az első félév végén gondoljátok meg magatokat? Olvasói kérdésre válaszolunk.
Lehet-e passzív félévetek, ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok, és ha igen, milyen következményekkel jár a halasztás? Mutatjuk.
Korábban elegendő volt, ha az egyetemi kurzusokért járó kreditekből elértek egy meghatározott számot vagy jó tanulmányi átlaggal zárták a szemesztert, ma már mindkét feltételt egyszerre kell teljesíteni.
2020. január 1-jétől már nem kell visszafizetnie az állami ösztöndíj egy részét annak, aki a diploma megszerzése nélkül hagyja ott az egyetemet - helyette hazai munkaviszonyt kell majd fenntartani. Itt vannak a részletek.
Ha jól teljesítetek, akár már az első év végén átsorolhatnak titeket állami ösztöndíjas képzésre. Mutatjuk a részleteket.
Hány kreditet kell elvégeznetek szemeszterenként, hogy ne soroljanak át önköltséges képzésre?
Állami ösztöndíjasként tanultatok valamelyik egyetemen vagy főiskolán, de elfogytak az államilag támogatott féléveitek, esetleg túlfutók vagytok? Ezt a részletes tájékoztatót érdemes elolvasni.