
Minden pont számít – ezekre figyeljetek, hogy egy pont se vesszen kárba az angolérettségin
Minden évben felmerülnek típushibák, amik általában figyelmetlenségből csúsznak be egyes feladatoknál. Ez nem a koncentráció, vagy a tudás hiányából eredeztethető, sokkal inkább a rosszul begyakorolt sémák miatt, amit nehezen lehet felülírni, de nem lehetetlen. Az angolérettségi előtt még van időtök gyakorolni, és ha ezekre különösen odafigyeltek, akkor a vizsga napján sem lesz vele gondotok.
Az angolérettségi a vizsgahét negyedik napjára (május 8., csütörtök) esik.
Ahogy a nyelvi vizsgák, úgy az angolérettségi is négy részre tagolható középszinten:
- olvasott szövegértésre, ami 60 perces és maximum 33 pont jár érte,
- nyelvhelyességi feladatokra, amire 30 percetek van, és 18 pontot szerezhettek,
- hallott szövegértésre, amire szintén 30 percetek lesz, és 33 pontot ér,
- és az íráskészségre, ami pedig 60 percből áll és 33 pontot lehet érte kapni.
A vizsgarészek kidolgozására kapott idő és a pontozás, emelt szinten a következőképpen alakul:
- olvasott szövegértés – 70 perc – 30 pont
- nyelvhelyesség – 50 perc – 30 pont
- hallott szövegértés – 30 perc – 30 pont
- íráskészség – 90 perc – 30 pont
Típushibák mind a négy vizsgarész esetében felmerülnek. Részenként mutatjuk, hogy mikre fordítsatok különös figyelmet.
Ilyen segédeszközöket használhattok a 2025-ös nyelvi érettségin
Olvasott szövegértés
Az olvasott szövegértés az a vizsgarész, ahol még a legfrissebbek a diákok, így kevesebb hibát vétenek. Középszintű vizsga esetében évről-évre az a tapasztalat, hogy a feladatokhoz rendelt szövegek egyre egyszerűbbek és könnyen értelmezhetőek. Ebből kifolyólag viszont sokan csak végig rohannak rajtuk, ami akarva-akaratlanul hibákhoz vezethet.
Ezért bármennyire is könnyűnek tűnik, lassuljatok le és figyeljetek oda. Olvassátok át legalább kétszer, hogy mi a pontos feladat. Nincs-e valami csavar a dologban.
Például gyakori az olyan feladat, ahol ki kell egészíteni egy szöveget, de a feladat szerint szigorúan csak egy szót lehet beírni az üres helyre. Azok, akik nem olvasták át az instrukciókat pedig figyelmetlenségből akár többet is beírnak az adott helyre. Ez pedig pontlevonáshoz vezet.
Nyelvhelyesség
A nyelvtan sokaknak a mumusa, így ebben a vizsgarészben már több a hibalehetőség.
Gyakori hiba, hogy sokszor nincs egyeztetve az alany és az állítmány, nem helyes a segédige, passzív alak helyett aktív alakot használnak a vizsgázók, vagy fordítva, illetve nem kerül többesszámba egy-egy szó a feladatban. Ezek miatt érdemes a feladatrész végén még egyszer átnézni a beírt megoldásokat.
Szinten minden alkalommal tesznek az érettségibe feleltválasztós feladatot. Fontos, ha nem vagytok biztosak a válaszban, akkor se hagyjátok a rubrikát üresen, inkább kerüljön bele valami.
Arra is ügyeljetek, hogy ha valamit adott esetben utólag javítanátok, akkor azt egyértelműen és tisztán jelezzétek. A rossz válasz átsatírozása helyett inkább csak egy vonallal legyen áthúzva a hibás szöveg.
Hallott szövegértés
Ez az a feladat, az olvasott szövegértés mellett, amit a legjobban kedvelnek a diákok. A TikTok-on, Instagramon és YouTube-on is nap mint nap angolnyelvű videókkal találják magukat szembe a vizsgázók, így kevés nehézséget okozhat a feladatok megoldása.
A feladatok típusai itt sem okozhatnak meglepetést, az Oktatási Hivatal oldalán ugyanis fel van tüntetve minden lehetséges szövegfajta, és minden évben hasonló kerül bele az érettségibe.
Gyakori például egy-egy szokatlan, érdekes eseményről szóló narráció, riport, vagy közismert emberrel készült beszélgetés átirata. Ezeket persze stúdióban veszik fel, ahol csak eljátsszák a hírességeket, ezért direkt lassabban és tagoltabban beszélnek, amit könnyebb megérteni.
Ha esetleg aggódnátok, hogy túl hátul ültök a teremben, és nem fogjátok jól hallani a felvételeket, akkor érdemes megkérdezni a vizsgáztató tanárt, hogy a vizsgarész erejéig nem ülhetnétek-e kicsit közelebb a hangforráshoz. Ha elfogadja, akkor az ideiglenes helyváltoztatás is jegyzőkönyvbe kerül, mint ahogy az is, ha a vizsga közben ki kell mennetek a mosdóba.
Íráskészség
Az utolsó részben egy rövidebb és egy hosszabb fogalmazást kell írnotok, aminek a fontosabb pontjairól ezekben a cikkekben írtunk:
Angolérettségi: ez a kulcsa a tökéletes hosszú esszének
Így írhattok maxpontos rövid esszét az angolérettségin
Ahogy korábban említettük is, az első és legfontosabb feladatotok ezzel kapcsolatban, hogy olvassátok át pontosan a feladatot, hogy minek is kell pontosan szerepelnie az írandó szövegben. Nagyon sokat számít, hogy milyen plusz információkat/adatokat adnak meg benne, mivel sokesetben ettől függ, hogy kinek a nevében írjátok az adott szöveget, milyen stílusban és milyen formai követelményeknek megfelelően.
A javítási útmutató szerint, ha valaki már az alapszituációt is félreértelmezi, akkor félő, hogy nulla pontot kap a tartalomra. Akkor viszont a javító tanár már nem adhat pontot se a szókincsre, se a nyelvtanra. Tehát lehet, hogy a 11 pontos első feladatnak elvesztitek mind a 11 pontját.
A szöveg hosszára is ügyeljetek
Fontos ugyan, hogy a megadott terjedelem ne legyen a minimum szószám alatt, vagy a meghatározott maximumot nem lépje túlzottan túl, de ne erre ügyeljetek a leginkább. Ha a megadott szempontok alapján mindent tömören megfogalmaztok, akkor pontosan annyi kerül majd a lapra, amennyire szükség van.
Amire feltétlenül ügyeljetek még, azok a bekezdések. Ugyanis a szöveg formáját is pontozzák a javítótanárok.
Emellett ne maradjanak ki az udvariassági formulák se. Az elejére kerüljön bele, hogy mi miatt íródott a levél, internetes bejegyzés, stb. (fontos a téma megjelölése), és mikre szeretne a diák reagálni. A levél, email végén pedig legyen lezárás, elköszönés és aláírás. Ha valaki nem a szituációnak megfelelő írott stílusban nyilvánul meg, vagy keveri a baráti és hivatalos kifejezéseket a szövegében, azért stílusbeli pontlevonás jár.
Érettségizzetek velünk! |
Mint minden évben, az Eduline-on idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről. A vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk tájékozódhattok elsőként. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként pedig arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2025-ös érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |