szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Írásban egyelőre nem, csak szóban tájékoztatták az oktatókat a jogviszonyuk megszűnéséről.

Több tucat oktatójától készül megválni a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a 2025-ös nyár végéig – számolt be róla a Válasz Online.

Petíciót indítottak a hallgatók a Károlin megszűnő mester- és posztgraduális képzésekért

Bár az egyetem korábban azt ígérte, hogy a megszűnő tizennyolc képzés fokozatosan, kifutó rendszerben zárul le, az elmúlt hetek eseményei mást mutatnak: az oktatókkal szóbeli közlések útján tudatták, hogy jogviszonyuk augusztus 31-én megszűnik.

A képzések leállítása több száz hallgatót érint, akik, miután értesültek tanulmányaik megszüntetéséről és a tanáraik elbocsátásáról, a szenátusi ülésen is megjelentek, hogy kérdéseikkel szembesítsék az egyetem vezetését. A jelen lévők szerint Trócsányi László rektor még a kérdések elhangzása előtt távozott a teremből. Az egyetem hivatalos válaszokat nem adott a lap megkeresésére, így csak az egyetem polgárságától kapott információkra tudnak támaszkodni.

Állításaik szerint az érintett oktatókkal – főként művészettudományi területeken, például művészettörténet, drámapedagógia, színháztudomány, illetve tolmács- és szakfordítóképzésekben tanítók – egyelőre csupán szóbeli munkajogi nyilatkozatban közölték az elbocsátásukat. Bár ígéretet kaptak írásos értesítésre, ez a mai napig nem történt meg. Egy oktató szerint az egyetem vezetése „nagyon vigyáz arra, hogy semmit ne írjanak le”.

A hallgatók szervezkedni kezdtek: létrejött a Károlis Bölcsészek Összefogása, miután kiderült, hogy a képzéseiket megszüntetik, és tanáraik elveszítik állásukat. Sokan abban a hitben voltak, hogy kifutó rendszerben fejezhetik be tanulmányaikat, ám április elején értesültek arról, hogy a hallgatók esetleges átvételéről tárgyalások folynak a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel is. Ekkor tudták meg azt is, hogy oktatóik munkaviszonya szóbeli tájékoztatás alapján augusztus végén lejár.

A hallgatók számára az egyetem nemrégiben három lehetőséget kínált:

  1. Átjelentkezés a Pázmányra
  2. Vendéghallgatói státusz a Pázmányon, de károlis diplomával
  3. Maradás a Károlin

A döntés meghozatalára rövid határidőt kaptak, részletes információk nélkül. Sokakban felmerült a gyanú, hogy a harmadik opció gyakorlatilag megegyezik a másodikkal, annyi különbséggel, hogy nem a hallgatók, hanem a pázmányos oktatók lennének vendégstátuszban a Károlin. Arra a kérdésre, hogy folytathatják-e tanulmányaikat a jelenlegi tanáraik vezetésével, nem kaptak megnyugtató választ.