szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Nem igazán éreztük, hogy hallanak minket és megnyugtató válaszokat sem kaptunk a kérdéseinkre” – mesélte egy hallgató a Károli Gáspár Református Egyetemen lezajló szenátusi ülés után. Mivel a céljukat nem érték el, ezért tovább fognak küzdeni.

Trócsányi László a Károli Református Egyetem rektora megköszönte, hogy a hallgatók békésen tiltakoznak, majd kijelentette, hogy megvalósul az együttműködés köztük és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem között majd elhagyta a termet, ahol a szenátusi ülést tartották április 3-án, csütörtökön. A hallgatókban ez enyhe felháborodást keltett, mivel a megszűnő képzésekkel kapcsolatos kérdéseiket úgy volt, hogy közvetlenül neki intézhetik majd – tudtuk meg a diákoktól még az ülést megelőzően.

Tavaly decemberben értesültek informális úton a hallgatók arról, hogy az egyetem 18 bölcsészeti mesterképzést és specializációt fog megszüntetni a 2025 szeptemberétől. Köztük olyan szakokat is, amik a hallgatók szerint kifejezetten nagy népszerűségnek örvendenek és az idei tanévben is rengetegen jelentkeztek rá. Ezeknek a képzéseknek a megmentése érdekében vonultak fel a diákok tömegesen a szenátusi ülésre, de főleg azért, hogy vonják be őket is a döntésekbe, mivel eddig csak elvétve kaptak információt.

A hallgatók által tervezett megmozdulás a terv szerint haladt, mint megtudtuk egy ott megjelent tanulótól. Az ülés délutáni kezdete előtt krétával írt üzeneteket hagytak az egyetem Reviczky utcai bejárata előtt az aszfalton, amiken kifejtették a szolidaritásukat a megszűnő szakok tanáraiért, és az aggodalmaikat a saját jövőjükkel kapcsolatban, akik a 18 képzés valamelyikén tanulnak és nem tudják mi vár rájuk pontosan.

 

Krétázással kezdték a tiltakozást a hallgatók az egyetem épülete előtt.

„Igazából nem derült ki számunkra sokkal több most sem, hogy mi fog történni pontosan” – mondta a lapunknak az egyik ott tanuló bölcsészhallgató. Trócsányi kijelentése, hogy az együttműködés a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel meg fog valósulni, pedig nem váltott ki mást, mint elégedetlenséget. „Azért választottuk a károlit, mivel úgy gondoltuk ez a megfelelő egyetem, ahol megtanulhatjuk mindazt, amire a jövőben szükségünk lesz” – fejtették még ki korábban a hallgatók.

A rektor, már korábban említett korai távozása után a megjelent hallgatók elszavalták József Attila Levegőt! című versét, amire más reakciót nem kaptak, csak egy gúnyos félmondatot, hogy köszönik azoknak, akik fejből szavalták a verset.

 

A szenátusi ülés terme előtti tömeg.
A hallgatók transzparensekkel tiltakoznak, csendben.

Dr. Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes próbálta a történtek után kézben tartani az ülést és válaszolni a hallgatók kérdéseire. Kiemelte, hogy mindenki, aki ezekre a szakokra jelentkezett, az károlis diplomát fog kapni. Arra viszont konkrét választ nem kaptak a hallgatók, hogy ez az egyetem falai között hogyan valósul meg, ha már nem fog létezni a képzésük, illetve, amennyiben áthelyezik őket a Pázmányra, akkor a tantervük is megváltozik-e, vagy csak a képzések helyszíne. Bár azt egy oktatásvezető említette, hogy ha át is kerülnek a Pázmányra a hallgatók, nem kötelesek az egyetem tantervét választani, ám ez nem vígasztalta őket a jövőjükkel kapcsolatban.

Ezek után a rektorhelyettes még kiemelte, hogy a tanárok elbocsájtásával kapcsolatos hírek nem igazak, ám erre több diák is reagált, hogy az oktatóiktól nem éppen ezt az információt hallották.

Csáki Hatalovics Gyula Balázs kancellár az elbocsájtásokra reagálva megerősített az ülésen, hogy szó sincs arról, hogy a tanárokat már elbocsájtották volna. De, mint később megtudtuk ez nem nyugtatta meg a hallgatókat teljesen.

 

Egy a KáBé önszerveződő csoport által készített matricái közül.

A szenátusi ülés után arról kérdeztük a megjelent diákokat, hogy lesz-e folytatása a KáBé által szervezett megmozdulásoknak annak fényében, hogy nem érezték azt, hogy igazán figyelnének rájuk. A mozgalom szervezői megerősítették, hogy lesz folytatás, nem hagyják annyiban a harcot és továbbra is kulturált keretek között fogják az egyetem vezetése felé közölni a véleményüket.