Nevekről szóló szöveg a szövegértésben, stílusirányzatok, memoriter, műfajok, fogalmak az irodalmi műveltségi feladatlapban. Mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok a magyarérettségi első részében, és mennyi idejük lesz ezek megoldására. A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.
Minden a nevek körül forog a magyarérettségi első részében. Erről szóló szöveget kaptak a diákok a szövegértésében.
A feladatlap I. részében jellemzően egy 800-1000 szavas ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet, vagy annak egy részletét kell elolvasniuk a vizsgázóknak és megoldani az azokkal kapcsolatos feladatokat. Így mérik fel ugyanis azt, hogy mennyire képesek figyelmesen olvasni és értelmezni a kapott szöveget.
A szövegértésben kapott feladatok között idén szerepel táblázat, a helyes válasz aláhúzása és számos indoklást igénylő példa is.
Ezek megoldásával összesen 40 pontot szerezhetnek a vizsgázók. Ezt követi a szintén I. részhez tartozó irodalmi műveltségi teszt, amivel további 20 pontot szerezhetnek a vizsgán.
Az idei tesztben számonkérnek stílusirányzatokat, műfajokat, fogalmakat, de feltűnik köztük Arany János és Zrínyi Miklós is.
Az I. feladatsor megoldására a diákoknak összesen 90 percük van. Ennyi idő alatt kell tehát kivitelezniük a kapott szöveg figyelmes elolvasását, értelmezését, a hozzá kapcsolódó feladatok megoldását és az irodalmi műveltségi teszt kitöltését is.
Milyen feladatokat kaptak az emelt szinten vizsgázók?
Az emelt szintű érettségiket a diákok központilag írják. Arról, hogy ők milyen feladatokat kaptak, jelenleg nincsenek információink. A vizsga után azonban beszélünk majd olyan diákokkal, akik emelt szinten érettségiztek, így akkor is érdemes lesz figyelni az oldalt.
A magyarérettségi legfontosabb eseményeiről szóló tudósításunkat itt követhetitek: