szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Meglepően jóra sikerült az idei emelt szintű magyarérettségi. A vizsgázók többsége szerint, aki alaposan felkészült, annak nem volt nehéz – még akkor sem, ha egyes feladatok okoztak némi meglepetést. Érettségiző diákok mondták el a véleményüket az Eduline-on.

Az emelt szintű magyarérettségi első részében egy 40 pontos feladatsort kellett megoldani, amely szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi ismereteket mér.

A második részben a diákoknak egy 40 pontos műértelmező szöveget, valamint egy 20 pontos reflektáló szöveget kellett írniuk. Az idei műértelmezésben két irodalmi alkotást kell összehasonlítania az érettségizőknek. A reflektáló szöveg témája pedig a boldogság kereséséről szólt az irodalomban.

Magyarérettségi 2025

Lara, aki egy kispesti gimnázium végzőseként idén érettségizik, mindössze négy hónap alatt készült fel az emelt szintű magyarérettségire. Az írásbeli feladatsort nem érezte nehezebbnek, mint a korábbi évek középszintű vizsgáit.

Elmondása szerint azért akadt néhány nehezebb feladat is – például egy olyan, amelyben külföldi írók regényeit kellett a megfelelő műfaji kategóriákhoz társítani. Emellett egy nyelvtani feladat is kihívást jelentett számára, amelyben egy négy tagmondatból álló mondatot kellett elemezni. Lara szerint az ilyen összetett mondatok ritkán fordulnak elő az érettségin.

A megkérdezettek között megosztó volt a filmes feladat, amelyben képek alapján kellett felismerni, hogy mely kötelező olvasmány megfilmesített változatát láthatják a vizsgázók. Bár ez végül sokaknak jól sikerült, Lara szerint ez a rész mégis nehéznek bizonyult, mivel az osztály ugyan elolvasta a műveket, a filmes adaptációkat jóval kevesebben látták.

„Összességében nem volt nehéz. Ha valaki tényleg megtanulta az évfordulós költőket és ismeri a külföldi regényírókat, akkor egyszerű volt”

– foglalta össze tapasztalatait, és úgy gondolja, 70-75 százalékos lesz az eredménye.

„Szerintem meglesz az ötös, körülbelül 70 százalékban reménykedem” – mondta Marinka, aki egy vidéki gimnázium végzős diákja. Elmondása szerint nagyjából ilyen típusú feladatsorra számított, és az iskolában is erre készítették fel őket.

A kihívást nála a verselemzés jelentette, ahol Berzsenyi Dániel Levéltöredék barátnémhoz és Babits Mihály LEVÉL című költeményét kellett összehasonlítani. A reflektív szövegalkotási feladatban a boldogság keresése volt a téma, amit Marinka kifejezetten érdekesnek és jól megfoghatónak talált.

Kíra, aki szintén egy vidéki gimnáziumban érettségizik, bizakodva tekint az eredmények elé. Véleménye szerint volt már ennél könnyebb és nehezebb magyarérettségi is, és reméli meglesz a 80 százalék.

Kifejezetten pozitívnak találta, hogy az idei vizsgán kevés kifejtős feladattal találkozott, a válaszok nagy részét ugyanis ki lehetett keresni a szövegből. A szövegértési részben azonban meglepte, hogy Jókai Mór szövegével kellett dolgozniuk. Bár az író születésének 200. évfordulója idén van, az ilyen emlékévek ritkán jelennek meg a feladatsorban, így nem számítottak rá.

A nyelvtani részben szereplő mondatelemzés szerinte is komoly kihívást jelentett: „Kicsit elvéreztem, de próbálkoztam vele” – jegyezte meg.

Ahogyan több diáktársát, úgy Kírát is meglepte, hogy az emelt szintű vizsgán összehasonlító műelemzést kellett írni. Ugyanakkor, mivel a feladatban szereplő két költő jól ismert, rendelkezett olyan háttértudással, ami nagy segítségére volt az elemzés során.

A boldogság kereséséről szóló reflektálós feladatot kifejezetten kedvelte: elmondása szerint „kedves kis téma volt”.

Érettségizzetek velünk!

Mint minden évben, az Eduline-on idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről.

A vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk tájékozódhattok elsőként.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként pedig arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2025-ös érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

 

Holnap az érettségik a matekkal folyatatódnak, amivel részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: