szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hány percig lehet írni? Hány pontot lehet szerezni egyes vizsgarészekkel és milyen feladattípusok lehetnek? Hétfőn a magyarral indul az idei tavaszi érettségi vizsgaidőszak. Összeszedtük a legfontosabb részleteket a vizsgáról. A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.

Középszinten 77 972 fő, emelt szinten 2278 tanuló ad számot a tudásáról magyar nyelv és irodalomból május 5-én, hétfőn 9:00-tól.

A magyarérettségi mindkét szinten két részből áll. Középszinten az I. rész egy

  • 40 pontos szövegértés, és egy
  • 20 pontos irodalmi feladatlapból tevődik össze.

Ezek megoldására a vizsgázóknak összesen 90 percük lesz. Arról, hogy milyen feladatok lehetnek az irodalmi kvízben, itt írtunk bővebben.

Ezt követően osztják ki a tanárok a vizsga 40 pontot érő II. részét. Ebben

  • egy műértelmezés VAGY egy általános témakifejtő esszé

közül kell kiválasztaniuk, hogy melyiket írják meg. A rendelkezésre álló idő erre a vizsgarészre 150 perc.

 

Hasonlóképp épül fel a magyarérettségi emelt szinten is. Itt az I. részben

  • egy 40 pontos szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsort kell megoldaniuk,

ami egy irodalmi vagy nyelvi témájú értekező prózához, esszéhez, vagy annak részletéhez, lírai műhöz, szépprózai alkotáshoz, illetve részletéhez, egy drámához, vagy annak részletéhez kapcsolódik.

A II. részben pedig

  • egy 40 pontos műértelmezést,
  • és egy 20 pontot érő reflektáló szöveget

kell írni a vizsgázóknak.

A műértelmező szövegben vagy egy adott irodalmi művet kell elemezni, értelmezni és értékelni, vagy két irodalmi alkotást összehasonlítani. A reflektáló szövegben pedig egy érvelő vagy véleménykifejtő esszét kell megfogalmazni egy adott irodalmi, kulturális, esztétikai, bölcseleti, etikai kérdésre, jelenségre.

A szövegértés lehet a mumus?

A kompetenciamérések eredményei is ezt mutatják és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) oktatói is észlelték az elmúlt években, hogy a diákok szövegértési és helyesírási készségei kihívásokkal küzdenek. Dr. Naárné Dr. Tóth Zsuzsanna, a METU oktatási rektorhelyettese szerint ez részben az oktatási módszerek, részben pedig a digitális eszközök elterjedésének következménye.

 

"A közösségi média és az azonnali üzenetváltás előtérbe helyezte a gyors, gyakran rövidített formákat, ami hozzájárulhatott a helyesírási normák elhanyagolásához. Emellett a szövegértési képességek is kihívások elé kerültek, mivel a diákok egyre gyakrabban találkoznak tömör, vizuálisan gazdag tartalmakkal, amelyek nem mindig ösztönzik a mélyebb szövegfeldolgozást. A diákok helyesírása, szövegértése az elmúlt években folyamatosan romlott. A tananyag minden tantárgyból egyre több, nehezebb. Kevesebb idő jut a helyesírás gyakorlására, a szövegértésre. A tanulók a helyesírási szótár helyett inkább a számítógépes segítséget használják. A megosztott figyelem mellett (Internet, televízió, tankönyv, környezeti hatások) nehezebb a szövegre (szövegértésre) koncentrálni" - mondja.

 

Milyen segédeszközöket lehet használni a magyarérettségin?

Emelt- és középszinten egyaránt használható helyesírási szótár, amikből az iskoláknak tantermenként legalább négy darabot kell biztosítani. Emellett középszinten a II. részhez a tankönyvjegyzékben szereplő irodalmi szöveggyűjtemény használhtó.

Értékes pontokat ér a helyesírás

A rossz helyesírásért és külalakért mindkét szinten pontlevonás jár. A súlyos hibákért maximum 8 pontot lehet veszíteni, a csúnya és rendezetlen külalakért pedig 2 pont mínusz járhat.

Mikor lesz és miből áll majd a szóbeli?

Az emelt szintű szóbeliket idén június 3-11. között, a középszintű szóbeli vizsgákat június 16. és július 2. között kell lebonyolítania az iskoláknak.

A középszintű szóbeli érettségi magyarból 20 irodalmi és 20 nyelvtan tételből áll. A tételsort az iskolák maguk állítják össze és hozzák nyilvánosságra. Ezek közül kell majd egyet-egyet húzni és kifejteni a vizsgán mindössze 15 perc alatt. A szóbeli vizsgára maximum 50 pontot kapható: a nyelvtan tétel kifejtése maximum 15, az irodalmi tételé maximum 25 pontot érhet.

További 10 pont jár a kifejtés nyelvi minőségéért.

Emelt szinten szintén 20 irodalmi és 20 nyelvtan tételt kaptak a vizsgázók, ezeket azonban nem az iskolák hozták nyilvánosságra, hanem az Oktatási Hivatal. A 2025-ös tételcímek ide kattintva érhetők el.

A tételek kifejtésre összesen 20 perc lesz. Ugyanúgy, mint a középszintesek, az emeltesek is maximum 50 pontot szerezhetnek. 15 pontot a nyelvtannal, 25-öt az irodalom tétellel, 10 pontot pedig a felelet nyelvi minőségével.