szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Értékes pontokat veszíthettek, ha memoriteres feladatot kaptok az írásbeli vizsgán, de nem tudjátok azt megoldani. Mutatjuk, milyen költeményeket érdemes átnéznetek a következő hetekben.

Memoritereket is számonkérhetnek a magyarérettségin 2025-ben. Hogy pontosan milyen költemények tűnhetnek fel a magyar vizsgán, az a 2020-as Nemzeti alaptantervben szerepel, ami a 9–12. évfolyam számára pontosan meghatározza a kötelezően elsajátítandó, az írásbeli érettségi műveltségi teszt részében felbukkanható alkotásokat.

A teljes memoriterek vagy kijelölt részletek a 2020-as NAT alapján az alábbiak:

  • Anakreón: Gyűlölöm azt…
  • Catullus: Gyűlölök és szeretek
  • Janus Pannonius: Pannónia dicsérete
  • Csokonai Vitéz Mihály: Tartózkodó kérelem
  • Csokonai Vitéz Mihály: A Reményhez
  • Berzsenyi Dániel: A közelítő tél (1. versszak)
  • Berzsenyi Dániel: A magyarokhoz (I.) (1. versszak),
  • Berzsenyi Dániel: Osztályrészem (1. versszak)
  • Kölcsey Ferenc: Himnusz
  • Vörösmarty Mihály: Szózat
  • Petőfi Sándor: A bánat? egy nagy óceán…,
  • Petőfi Sándor: Fa leszek, ha…
  • Arany János: Toldi estéje (I. 1., VI. 28. versszak)
  • Ady Endre: Góg és Magóg fia vagyok én…,
  • Ady Endre: Kocsi-út az éjszakában
  • Babits Mihály: Jónás imája
  • Kányádi Sándor: Valaki jár a fák hegyén
  • Nagy László: Ki viszi át a Szerelmet

A szóbelin más költemények is feltűnhetnek

Míg az írásbeli vizsgarészben központilag határozták meg, hogy milyen memoritereket kérhetnek számon, addig a szóbeliben ezeket a magyartanárok egyénileg határozzák meg, így tehát ezek iskolánként, sőt, osztályonként is eltérhetnek. Erről mindenkinek a saját magyartanáránál érdemes érdeklődni.