Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ha még nem szereztek nyelvvizsgát, de a következő hónapokban készültök rá, fontos lehet tudnotok, hogy az ügyintézési időszakban vajon fel kell-e töltenetek a dokumentum másolatát.
Több iskolában függesztették fel egy-egy napra a munkát tanárok, így tiltakoztak a kormány sztrájkrendelete ellen. Közben a felsőoktatásban sem állt meg az élet, az ELTE-n például döntöttek arról, hogy három hét online oktatás után jelenléti formában folytatódik a félév. Ezen a héten jelent meg az Eduline Nyelvtanulás 2022 éves kiadványa is, így a héten több cikkben is foglalkoztunk a nyelvoktatás helyzetével. A hét hírei.
Éveken át volt a felvételizők és a diplomaszerzés előtt állók "jolly jokere" az eszperantóból szerzett nyelvvizsga, az utóbbi években azonban komolyan visszaesett a mesterséges nyelv népszerűsége. Az egyetlen olyan magyarországi nyelvvizsgaközpontban, ahol eszperantóból is lehet írásbelizni és szóbelizni, 90 százalékkal kevesebb vizsgázó volt tavaly, mint két évvel korábban.
Úgy tűnik, a 2020-as mélypont után kezd magához térni a nyelvoktatási piac, erre utal legalábbis, hogy tavaly jóval többen nyelvvizsgáztak, mint egy évvel korábban. A számok azonban még mindig nem elég magasak, ennek a legfőbb oka pedig nem a járvány, hanem az arra hivatkozva (kétszer is) elrendelt nyelvvizsga-amnesztia, amely padlóra küldte a vizsgaközpontokat. A nyelvoktatók szerint a felsőoktatási felvételi szabályai sem a nyelvtanulóknak kedveznek: több pont jár félévnyi katonáskodásért, mint egy középfokú nyelvvizsgáért.
Minden évben nagyon sokan kérdezitek tőlünk, pontosan mi is a kapcsolat a nyelvvizsga és a nyelvi érettségi között. Hoztunk egy remek táblázatot, amiből minden kiderül.
A tavaszi vizsgaidőszak kezdetén ismét elindult egy aláírásgyűjtés a nyelvvizsga-mentességért, a kormány azonban nem hozott döntést újabb amnesztiával kapcsolatban.
Sok felvételiző hagyja az utolsó utáni pillanatra a nyelvvizsgát, egy részük emiatt – hiába szerzi meg a bőrkötéses bizonyítványt – nem kapja meg a nyelvtudásért járó pluszpontokat. Az idei felvételi tájékoztatóba ezért új „határidő” került: az Oktatási Hivatal azt tanácsolja a diákoknak, legkésőbb április 30-ig fussanak neki az írásbelinek és a szóbelinek. Igaz, ez nem kőbe vésett határidő, akkor sincs minden veszve, ha csak májusban jön össze a nyelvvizsga.
Sokáig szó volt arról, hogy kötelező lesz a nyelvvizsga a felvételihez, de mi a helyzet most? Megnéztük, hogy kell-e nyelvvizsga 2022-ben, ha egyetemre szeretnétek menni.
Fontos részlet került a 2022-es felvételi tájékoztatóban. A dokumentumban az áll, hogy csak az április 30-ig befejezett nyelvvizsgáknál garantálják, hogy figyelembe tudják venni a pontszámításkor.
Kedden szavazta meg az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet meghosszabbítását, a rendeletnek pedig része maradt a 2021-es nyelvvizsga-amnesztia is. Ez utóbbi sok félreértést szült másfél nap alatt, sok egyetemista úgy értelmezte a jogszabályt, hogy a 2022-es végzősök is megkapják a diplomájukat a nyelvvizsga bemutatása nélkül. Pedig ilyen döntés nem született.
Összeszedtük, hány többletpontot kaphattok közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgáitokért az egyetemi-főiskolai felvételin. A szabályok 2022-ben sem változnak, továbbra is 40 pontot szerezhettek a nyelvtudásotokkal.
A legtöbb nyelvvizsgaközpont emelt az árain, van, ahol ötezer forinttal magasabbak a vizsgadíjak, mint az év elején. Nem véletlenül: a nyelvvizsgacentrumokat (is) megviselte a koronavírus-járvány, a lezárások és az újabb nyelvvizsga-amnesztia.