Még karácsony előtt is izgulhattak a tanárok: ezekre nem emlékszünk szívesen 2015-ből
Korábban írtunk arról, mikre lehettünk büszkék az oktatás terén 2015-ben. Azt is összeszedtük, mire nem fogunk szívesen emlékezni ebből az évből.
Korábban írtunk arról, mikre lehettünk büszkék az oktatás terén 2015-ben. Azt is összeszedtük, mire nem fogunk szívesen emlékezni ebből az évből.
Bruttó 105 ezer forintról várhatóan 111 ezerre nő a minimálbér jövőre. Ezzel egyes pedagógusok számításaink szerint akár 20 ezer forintot is bukhatnak, hiszen ha 2014 végén nem választják el fizetésüket a minimálbértől, akkor most ekkora emelésre számíthatnának.
Évek óta egyre kevesebb az oktatásra fordított állami pénzmennyiség. Persze csökken a diákok száma is, ám a forráskivonás annál is nagyobb, mint amit a létszámcsökkenés indokolna. A tanárok bérfejlesztése még valamennyit javíthat az összképen, ám ha egyszerre adnák oda a több évre elnyújtott emelést, az is csak kozmetikázná az eredményeket. Nagyon nem állunk jól a többi fejlett országhoz képest, és nem látszik, hogy a jövőben mitől javulna a helyzet.
A PDSZ szerint csaknem ezer óraadó pedagógus még pénteken sem kapta meg a novemberi fizetését, holott Lázár János azt mondta, csütörtökig mindenki megkapja.
Közel félezer szlovákiai intézmény vett részt a tegnapi Babysitting Day-en, amin a tanárok alacsony bérére kívánták felhívni a figyelmet.
Majdnem minden tanár megkapta a novemberi fizetését, de állítólag még mindig vannak olyan pedagógusok, akiknek nem utaltak. Nem tudni, miért, és kinek a hibájából csúsztak a bérekkel karácsony előtt.
Késtek a fizetések karácsony előtt, miközben a sztrájk előszele érződik - így indult a tél az oktatásban.
Az Emolument összeszedte, melyek a legjobban fizető gazdasági diplomák az angolszász világban, ha valaki pénzügyi területen helyezkedik el. Brit, ír és amerikai egyetemek papírjaival rendelkezők éves apanázsát hasonlították össze.
Nem örült az ELTE-BTK vezetése annak, hogy a karról indult útjára az az akció, melynek keretében az oktatók a nemrég elfogadottnál magasabb béremelést szeretnének. A dékán szerint nem reális nyugati béreket követelni Magyarországon, az oktatók szerint azonban a térségben mindenhol jobb a helyzet.
Petíciót tett közzé az Oktatói Hálózat, amivel az ELTE-BTK oktatóinak tiltakozásához kívánnak csatlakozni. Hiába jelentette be a kormány, hogy több lépcsőben nőnek az oktatói-kutatói bérek a felsőoktatásban, sokak szerint még így is megalázóan keveset fognak keresni.
Sehol nem keresnek kevesebbet az OECD-országok közül, mint nálunk. A magyarhoz csak Szlovákiában foghatóak a bérek, és még a chilei vagy török szint is legfeljebb vágyálom lehet, a luxemburgi fizetések meg már szinte nem is látszódnak innen.
Már Szegeden is szerveződik a tiltakozás az egyetemi oktatók körében, mivel keveslik a kormány bérrendezésre tett ígéretét. Az oktatók felháborodtak az államtitkárság nyilatkozatán is.
Közel 200 iskolában nem volt ma tanítás Szlovákia-szerte, mivel a tanárok megelégelték azt, hogy képtelenek béremelésre bírni a kormányt. A miniszter azt ígérte, hogy ha megnyerik a tavaszi parlamenti választást, több pénzt kapnak az iskolák és a tanárok, de a kormány lépései nem erre utalnak.
A Frissdiplomások 2014 tanulmány nem csak azt mérte fel, hogy milyen végzettséggel lehet a legjobban keresni, de azt is megmutatja, hogy milyen ágazatokban mekkora jövedelemre lehet számítani frissen végzettként.
"Már így is nagyon sokat keresünk! Majdnem a másfélszeresét, mint a szomszédom árufeltöltőként, és a háromszorosát a közmunkásnak!" – a Hívatlanul Hálózat tanárokkal összeszedte a legtipikusabb válaszokat arra a kérdésre, hogy „miért nem teszel semmit a szerinted is rossz oktatáspolitikai változtatások ellen?” A fentihez hasonló válaszok születtek.
Emelkedik a bére az adjunktusoknak és a tanársegédeknek. A januári emelés költségének egy része az intézményeket terhelné, ám a Népszabadság szerint egyelőre nem világos, honnan teremtik elő erre a pénzt. Az államtitkár szerint azonban lesz pénz erre az egyetemeknél.
Sokan vágynak az Egyesült Államokba dolgozni. De vajon melyek a legfizetettebb állások?
A Klik március óta nem fizet bért az óraadó tanároknak Cegléden. Ezt a tankerület vezetője is elismerte a Ceglédi Panoráma lapnak.
Nem fukarkodik az Emmi a kancellárok fizetésével: a tavaly kinevezett gazdasági vezetők 1,5 - 2,2 millió forint között keresnek. Van, akinek autó- és telefonhasználat is jár – írta a Vs.hu.
Elutasítja az orvosok röghöz kötését a Magyar Rezidensszövetség. A már végzett orvosok pedig 5-700 ezer forintos fizetést tartanának elfogadhatónak – írja a Népszabadság.