Iskolásokat vittek Rákay Philip filmjének a vetítéseire, tanárképző kar indítását jelentette be a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Mutatjuk 2024 márciusának legemlékezetesebb eseményeit.
Érdekes incidenssel indult 2024 márciusa a pilisborosjenői Mesevölgy Óvodában, ahol porcukor helyett véletlenül tisztítószerrel szórták meg a gyerekeknek kiosztott reggeliket.
A hónap azonban leginkább arról szólt, hogy sorra kezdeményezték egyházak és egyetemek az általuk kiválasztott középiskolák fenntartóváltását. Március 2-án például a Gábor Dénes Egyetem honlapján arról számoltak be, hogy – bár akkor erről még nem kérdezték meg a diákok szüleit - szeretnék, ha a fenntartásukba kerülne a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium.
Az egyetem 12 oldalas koncepciója szerint az intézmény ebben az esetben felmenő rendszerben fizetőssé vált volna, cserébe viszont azt ígérték, hogy minden diák kapna laptopot, a termeket okostáblákkal szerelnék fel és új labort is építenének.
Néhány nappal később az is napvilágot látott, hogy a Milton Friedman Egyetem a Békásmegyeren működő Budapest III. Kerületi Zipernowsky Károly Általános Iskola és a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium fenntartói jogának átvételét kezdeményezte az Észak-budapesti Tankerületi Központnál. A győri Széchenyi István Egyetem ugyanebben a hónapban jelezte a szándékát a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium iránt, a zuglói Jókai Mór Általános Iskoláért pedig az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye jelentkezett be. A HVG pedig azt is kiderítette, hogy február végéig mintegy hatvan iskola benyújtására érkezett kérelem a Belügyminisztériumhoz.
A fenntartóváltásokat a legtöbb esetben a szülők és a diákok nem támogatták. A PDSZ egyenesen felszólította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy ne támogassa a Tamási Áron Gimnázium fenntartóváltását. Ezek fényében a legtöbb esetben az egyetemek visszaléptek az igényüktől.
A hónap során a fenntartói igények benyújtása mellett bemutatták Rákay Philip 6 milliárd forintos állami támogatásból készült Most vagy soha! című filmjét is, aminek vetítésére jó jegyért cserébe vihettek székelyföldi diákokat. De itthon is számos osztály nézte meg iskolai programként a Petőfi-filmet.
Volt emellett a hónapban digitális kompetenciamérés is, ami idén sem ment teljesen zökkenőmentesen.
Tanárképző kar az NKE-n
Amellett, hogy kiderült, nem fogadják el a holland és dán egyetemek a magyar diákok szakképzésben szerzett bizonyítványát, a hónap másik megdöbbentő eseménye az volt, amikor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bejelentette, hogy 2025 szeptemberétől tanárképző kart indítanak.