Iskolák fenntartóváltása: győri iskolát venne át a Széchenyi István Egyetem

A fenntartóváltást az egyetem szerint az iskola oktatói, nevelői, szülői és diákközössége is támogatja.

A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) az Economx-nak megerősítette, hogy a tervek szerint nemsokára átveszik a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium fenntartását az államtól.

Érdemes megjegyezni, hogy a fenntartóváltás ötletével az egyetem közlése szerint maga az intézmény kereste meg őket körülbelül egy évvel ezelőtt. A szakmai egyeztetések azóta tartanak. A SZIE úgy fogalmazott, hogy az iskola oktatói, nevelői, szülői és diákközössége is támogatja a kezdeményezést.

Nem ez az egyetlen iskola, ami az egyetemhez kerülne. Korábban az Eduline is beszámolt arról, hogy a szintén győri Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium fenntartását is átvenné a SZIE.

A Belügyminisztériumnál február végéig közel 60 iskola esetében jelezték egyházak vagy alapítványok, hogy átvennék az állami intézményt a tankerülettől.

Nem mindenhol örültek a szülők a fenntartóváltásnak. A Gábor Dénes Egyetem azért lépett vissza a Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnázium átvételétől, mert már a bejelentés híre is óriási tiltakozáshullámot váltott ki az érintett szülők és diákok körében.

Később pedig Milton Friedman Egyetem is visszalépett a Veres Péter Gimnázium átvételétől, miután a szülők aláírásgyűjtésbe kezdtek a fenntartóváltás ellen.

Részletesen az iskolák fenntartóváltásával az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Minisztérium a csömöri iskolaigazgató kinevezéséről: Lannert Judit nem gondolta meg magát, a tankerület kommunikált félre

Az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium szerint Lannert Judit nem változtatta meg a csömöri iskola igazgatójának kinevezéséről szóló korábbi döntését. A tárca lapunknak azt írta, egyetlen miniszteri döntés született Bátovszky János megbízásáról, a félreértést pedig a Dunakeszi Tankerületi Központ hibás kommunikációja okozta. A minisztérium azt is elárulta, miért hosszabbították meg egy évvel az igazgató megbízását.