Felmérés a szakképzésről: a diákok egyharmada meg sem próbál elhelyezkedni a szakmájában
A szakképzést végzetteknek mindössze fele (51%) elégedett a szakképzés során nyújtott gyakorlati oktatással egy friss felmérés szerint
A szakképzést végzetteknek mindössze fele (51%) elégedett a szakképzés során nyújtott gyakorlati oktatással egy friss felmérés szerint
A dél-alföldi megyeszékhelyen egy romákat segítő egyesület kapta meg ingyenes használatra az épületet, vállalva, hogy felújítja azt. Hatvan diákkal terveznek elindulni ősztől, nem csak roma tanulókkal.
A miniszterelnök egy szakképzéseket népszerűsítő rendezvényen beszélt a magyar oktatásról és a pedagógusokról hétfő délelőtt.
Az asztalos ugyanis magára hagyta, egy gépbe beakadt kesztyű okozta a balesetet.
Szerintük érdemi párbeszédnek nyoma sincs, az írásos visszajelzésekre pedig általános, semmitmondó válaszokat adnak.
"Sikerpropagandával" reagált a Kulturális-és Innovációs Minisztérium a szakképzésben oktatók sztrájkjára. Szerintük megbecsülik a dolgozókat és a kötelező óraszám visszaállítása sem szükséges.
A bíróság a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) még elégséges szolgáltatásról szóló javaslatát fogadta el a kormányéval szemben.
A közoktatásban még nem tesztelik a teljesítményértékelési rendszert, a szakképzésben oktatóknak viszont már most is részt kell venniük benne.
A szakképzési centrumok hiába fenyegetik a sztrájkban résztvevő kollégáikat, a törvénymódosítás szerint nekik már nincs beleszólásuk az akciókba - véli Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője.
Egyre több helyen bukkan fel a "Veletek vagyunk!" felirat - a diákok országos ülősztrájkot és élőláncot, a tanárok és szülők szolidaritási akciókat, a szakképzésben dolgozók figyelmeztető sztrájkot tartanak. Ma van a szolidaritás napja - egy éve sztrájkoltak először a pedagógusok, itt követhetitek az eseményeket.
Kétórás figyelmeztető sztrájkkal csatlakoznak a szakképző iskolák tanárai az eddigi tiltakozásokhoz.
2023-ban legalább 15 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók fizetése – ezt még decemberben jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium. De nem mindenki kap majd ugyanakkora emelést.
Többszöri nekifutás után két évvel ezelőtt újra átalakította a szakképzési rendszert a kormány. A legnépszerűbb iskolatípus a technikum, ahol öt év alatt érettségit és szakmai végzettséget is szerezhetnek a diákok.
Januártól 10 százalékkal, majd májustól – visszamenőleg – további 5 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók bére.
A leendő oktatási szakasszisztensek óvodában, bölcsődében, iskolában, gyermekotthonokban is dolgozhatnak majd.
Több szakképzési centrumban is 35 perces, rövidített órákat rendeltek el, ami miatt a diákoknak gyakorlatilag minden negyedik órája elmarad.
Az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének III. konferenciáján jelentette be a kormány tervét.
A támogatásra azok pályázhatnak, akik szakképzésben tanulnak és hátrányos helyzetűek, emellett jó tanulmányi eredményeik vannak.
A szakképzésben is komoly oktatóhiány van, főleg a műszaki és a természettudományos tárgyakat tanítókat nehéz megtalálni, és az iskolai rendszerben tartani.
Nem vettek fel egyetemre vagy főiskolára? Érdemes utánajárni, milyen lehetőségeitek vannak a szakmaszerzésre, ez is jó B terv lehet.