Az elmúlt időszakban számos olyan képzés, tanfolyam vált népszerűvé, amivel akár három hónap alatt is szakmát lehet szerezni.
Az utóbbi években egyre többen végeztek el olyan tanfolyamot, ami valamilyen hagyományosnak számító végzettséget ad. A felvirágzás egyik oka, hogy számos munkaterületen már nemzetközileg is elismert szakképesítést lehet velük szerezni.
Újra népszerűnek számít:
- dajka
- élelmiszer eladó
- vállalkozási mérlegképes könyvelő
- szobafestő
- személy- és vagyonőr
- aranykalászos gazda
- gipszkartonszerelő
- kutyakozmetikus
- raktáros
- állatgondozó
- állatorvosi asszisztens
- ingatlanközvetítő
- a méhész tanfolyam.
A képzések elvégzésének ideje igen változó, ugyanis három hónaptól akár másfél évbe is tarthat az oklevél megszerzése. Viszont ezek közül mindegyik államilag elismert szakképesítésnek felel meg. Néhány kivitellel ugyan, mint például az állatgondozó, vagy gipszkartonszerelő, ugyanis ezek résszakképesítésnek minősülnek.
Azok számára, akik még keresik a megfelelő képzést, érdemes először a különböző álláshirdető portálon tájékozódni, hogy képet kapjanak arról, melyik szakmákat érheti meg legjobban kitanulni. Van, amihez kell előzetes tudás vagy tapasztalat is szükséges, viszont sok esetben azok nélkül is lehet jelentkezni. A legtöbb helyen alapfokú végzettség vagy érettségi az elvárt minimum.
Szabó Andrea – a TanfolyamGURU.hu oktatási szakértője – szerint ezek közül is a legkeresettebbek jelenleg az eladó képzések és az építőipari tanfolyamok, mivel ezekre a területekre folyamatosan keresnek nagy számban alkalmazottakat.
A szakértő szerint ezekkel a munkákkal nem csak az országban, de külföldön is könnyen el lehet helyezkedni, mivel a hitelesített oklevél ott is igazolja a végzettséget. A hitelesítés a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által történik. „A szakképzési közokirat külföldön történő felhasználásához – ha nemzetközi szerződés eltérően nem rendelkezik – a szakképzési közokiratot hitelesíteni kell és felülhitelesítéssel ellátni.” – magyarázta el Szabó Andrea.
Az egyik legfontosabb kérdés ebben az esetben is az árakkal kapcsolatos. A felnőttképzésben induló tanfolyamok nagy részéért fizetni kell, mégis érdemes rajta elgondolkodni, hiszen ez egy jó befektetés lehet a jövőre nézve. Jelenleg a képzések árai 70 000 és 400 000 forint között mozognak. Sok esetben megengedik a részletfizetést is, ami segítséget nyújthat a jelentkezésben.
Az előnyök közé tartozik még az is, hogy számos olyan képzés közül lehet választani, amit akár online, otthonról is el lehet végezni. Ezek ideálisak lehetnek olyanok számára, akiknek például sokat kellene az oktatás helyszínére utazni.