Középiskolák rangsora: nem okozott meglepetést a friss lista az Egyesült Államokban
Nem okozott nagy meglepetést az amerikai középiskolák legfrissebb rangsora: a U. S.
Nem okozott nagy meglepetést az amerikai középiskolák legfrissebb rangsora: a U. S.
A Pécsi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem általános orvosi kara – a hallgatói és az oktatói kiválóság alapján...
A munkaadók értékelése alapján a francia INSEAD vezeti a legjobb üzleti egyetemek listáját Európában.
A Felvi 2012-es rangsorában mind a hallgatói, mind az oktatói kiválóság alapján a Budapesti Corvinus Egyetem áll az...
Egyetlen magyar egyetem sem jutott fel a Times Higher Education felsőoktatási rangsorára. A kétszázas lista élén - nagy meglepetésre - nem a Harvard, hanem a California Institute of Technology, a CalTech áll.
Négy brit és hat amerikai egyetem áll a QS World University Rankings legfrissebb listájának élén. A Cambridge, a Harvard és a MIT eredménye aligha lepett meg bárkit is, ezek az intézmények ugyanis évek óta dobogós helyet szereznek a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban.
Az egész világon óriási érdeklődés övezi a különböző egyetemi rangsorok publikálását, bár a szakemberek óva intenek a listák túlértékelésétől, mert nehéz a felsőoktatási intézmények teljesítményét egymáshoz mérni.
Elkészült a sanghaji Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2011-es listája: a világ ötszáz legjobb felsőoktatási intézménye közé idén is bekerült az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem.
Új felsőoktatási rangsorolási módszert dolgoz ki az Európai Bizottság, az U-Multiranket még idén bemutatják.
Húsz éve indították az első évfolyamot, ma azonban már több ezren felvételiznek a The Hong Kong University of Science and Technology képzéseire. Az egyetem idén az ázsiai felsőoktatási QS-rangsor élén végzett: olyan egyetemeket hagyott maga mögött, mint a tokiói, a szöuli vagy a kiotói.
Amerikai és brit egyetemek végeztek a QS legfrissebb felsőoktatási rangsorának élén – a természettudományi képzések elismertsége alapján összeállított listára az Eötvös Loránd Tudományegyetem is felkerült.
Nem a nagy múltú brit egyetem lett a legjobb a The Completed University Guide legfrissebb rangsora szerint: a két nagy rivális intézmény, az Oxford és a Cambridge közül idén ez utóbbi került a lista első helyére.
A hazai és nemzetközi, felsőoktatási intézményeket vizsgáló rangsorok magyar nyilvánosságban növekvő jelenléte indokolja Fábri György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) közkapcsolati és kommunikációs ügyekért felelős rektorhelyettese szerint azt, hogy a listákat használók számára "rangsortudásbázis" készüljön.
Több mint háromezren jelentkeztek 2010-ben tanári alapszakokra, a legnépszerűbb képzés tavaly is az óvodapedagógus és a tanító volt. Akit a pedagógia érdekel, tizenhét egyetemi és főiskolai kar közül választhat, az élen a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara áll.
A Financial Times tizenharmadik alkalommal rangsorolta a legjobb üzleti képzést (MBA) nyújtó egyetemeket. A dobogó legfelső fokán az évek óta első helyes brit intézmény, a London Business School (LBS) végzett. 2011-ben azonban meg kell osztania ezt a helyezést a tavalyi másodikkal, az amerikai Pennsylvania Egyetem - Wharton Schoollal.
A Harvard és két tokiói egyetem áll az École des Mines de Paris 2011-es felsőoktatási rangsorának élén. A francia intézmény minden évben összeállítja listáját azokról az egyetemekről, ahol a világ legnagyobb vállalatainak vezetői végeztek.
Több mint 2700 diák jelentkezett 2010-ben mérnök informatikus szakra, amely évről évre bekerül a tíz legnépszerűbb alapképzés közé. Az informatikai terület iránt érdeklődők tíz egyetemi és főiskolai kar közül választhatnak, az összesített kari rangsor élén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara áll.
2009-ben és 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb szak közé az általános orvosi képzés, amelyet tavaly több mint kétezren jelöltek meg a jelentkezési lapjukon. Az orvos- és egészségtudományi terület iránt érdeklődők idén is tizennyolc egyetemi és főiskolai kar közül választhattak, az összesített kari rangsor élén már több éve a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara áll.
Egyetlen magyar egyetem sem szerepel a világ száz legjobb felsőoktatási intézményeinek listáján, egyedül a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem fér be az első háromszáz-négyszáz helyezett közé. Pokorni Zoltán szerint a magyar felsőoktatás a tömegképzés miatt hasalt el, ha az oktatás minősége alapján finanszíroznák az intézményeket, mindössze hét egyetem maradna talpon.
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb képzés közé a kommunikáció és médiatudomány szak, amelyre több mint 2200-an adták be a jelentkezésüket. Akit a társadalomtudományi terület érdekel, huszonhárom egyetemi és főiskolai kar közül válogathat, a rangsor élén idén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem áll.