szerző:
Eduline

Két magyar egyetem is felkerült a Leiden University 2011/2012-es európai rangsorára: az Eötvös Loránd Tudományegyetem...

Két magyar egyetem is felkerült a Leiden University 2011/2012-es európai rangsorára: az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 199., míg a Szegedi Tudományegyetem a 210. helyet szerezte meg a listán.

Az ELTE a Leiden-rangsor 199. helyére került

A leideni egyetem Centre for Science and Technology Studies tanszéke 2007 óta minden évben nyilvánosságra hozza rangsorát: a kutatók ötszáz egyetemet és főiskolát vizsgálnak, ezek fele európai. Bibliometrikus mutatók alapján értékelik az intézményeket, vagyis a hallgatók teljesítménye helyett az oktatók kutatói tevékenységét, idézettségét és publikációik számát figyelik. Arra a készítők is felhívják a figyelmet, hogy ezek a mutatók az orvosi és a természettudományi kutatóegyetemeknek kedveznek, a műszaki képzést nyújtóknak viszont nem, az ott megfigyelhető jellemzően alacsonyabb idézettség miatt.

A Szegedi Tudományegyetem a 210. helyet szerezte meg az európai rangsorban

Az európai lista élén idén két svájci intézmény végzett: az École Polytechnique Fédérale de Lausanne az Eidgenössische Technische Hochschule Zürichet előzte meg. A brit Cambridge ezúttal a harmadik helyet szerezte meg, míg az Oxford csak az ötödik lett a listán, a London School of Hygiene and Tropical Medicine oktatói 2011-ben jobban teljesítettek.

A top tízbe még három brit intézmény került be: a Durham University a hatodik, az Imperial College London a nyolcadik, míg a University College London a kilencedik lett. A hetedik helyre a koppenhágai Technical University of Denmark kapaszkodott fel, míg a tizedik a dublini Trinity College lett.

A 222 európai intézmény között kapott helyet az Eötvös Loránd Tudományegyetem és Szegedi Tudományegyetem. A THE legfrissebb európai rangsoráról itt olvashatsz bővebben.

Magyar egyetemek a világ legjobbjai között

Az ELTE és a szegedi egyetem a legfrissebb sanghaji felsőoktatási rangsorra is felkerült: mindkét intézmény a 301-400. helyezést szerezte meg az ARWU-listán, amelyet 2003 óta minden évben összeállít a sanghaji Jiao Tong University, a szakemberek százpontos rendszerben értékelik az oktatók és az egykori hallgatók szakmai elismertségét, a publikációk számát és idézési gyakoriságát - a listáról bővebben itt olvashatsz.. A Times Higher Education 2011-es rangsoráról lecsúsztak a magyar egyetemek, a 2011-es QS-rangsorban azonban jó eredményeket értek el, a Közép-európai Egyetemmel (CEU) együtt.