Megvan, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
A szakszervezet nyílt levélben fordul Gulyás Balázshoz, amelyben öt konkrét kérdésben vár választ a kutatóhálózat dolgozóinak helyzetét érintően.
Szeptember 15-én Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke tájékoztatót tart a hálózatban maradó 14 kutatóközpont munkatársai számára. A rendezvényre azonban a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetét (TDDSZ) - noha a LIFE és STEM központokban is több mint 10 százalékos tagsággal rendelkezik - nem hívták meg. Emiatt nyílt levélben tették fel a kérdéseiket:
A TDDSZ által megfogalmazott kérdések:
A háttérhez hozzátartozik, hogy az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) 2025. január 21-i ülésén az hangzott el: a HUN-REN kutatói 2025 áprilisától 50 százalékos béremelésre számíthatnak. A mostani bejelentések szerint azonban a kutatóhálózat dolgozói átlagosan csak 30 százalékos emelést kapnak, amely sem az eredeti ígéretnek, sem az elmúlt évek inflációjának nem felel meg.
További feszültséget okoz, hogy a januártól visszamenőleg járó béremelésből kimaradnak azok a humán és társadalomtudományi kutatóközpontok, amelyek augusztus 1-től az ELTE-hez kerültek, jóllehet 2025. július 31-ig még a HUN-REN alkalmazottai voltak. Ez több mint 1200 kutatót érint hátrányosan.
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.