Felsőoktatás Tarnay Kristóf Ábel

Egy hazai egyetem már próbálja szűrni a ChatGPT-esszéket, de szélmalomharc helyett inkább újragondolnák a számonkérést

Elolvasom

A szegedi bölcsészkaron a plágiumszabályzatba már bekerültek a mesterséges intelligenciával íratott beadandók, a Műegyetem pedig részt is vesz az MI-szűrés fejlesztésében. Közben bár van olyan felismerőprogram, amely magyarul is érzékelni tudja, ha egy szöveget a ChatGPT készített, a szakmában már elkezdtek azon is gondolkodni, a technológiai versenybe lépéshátránnyal való beszállás helyett hogyan lehetne újragondolni a módszereket.

Közoktatás Szabó Fruzsina

Egyetemistaként kezdett tanítani, ma már több mint 500 gyerek jár a Google magyar mérnökének különleges szakköreire

Elolvasom

„Ha egy iskolában senkit nem stresszelünk, ha nem bántjuk azt, akinek valami nem sikerül, ha a gyerekek megkapják a bizalmat és a lehetőséget a hibázásra, akkor egy idő után maguk is meglepődnek, hogy mi mindenre képesek” – mondja Weisz Ágoston, aki évek óta tanít programozni diákokat. Egyedül kezdte, ma viszont már több mint ötszáz diákkal és negyven oktatóval dolgozik együtt, tanítványai sorra nyerik az informatikai versenyeket. Mégsem erre a legbüszkébb.

Közoktatás Szabó Fruzsina

Van olyan budapesti gimnázium, ahonnan több diák ment holland, mint magyar egyetemre

Elolvasom

A HVG 2023-as rangsorát vezető gimnázium végzősei közül minden harmadik külföldi egyetemet választ magának, de olyan budapesti középiskola is van, ahol az érettségizők fele más országban folytatja a tanulást. Az előző tanévben már több mint 16 ezer magyar hallgató járt külföldi egyetemre, a felvételi adatok ráadásul azt mutatják, hogy a magyar felsőoktatás pont a legjobb teljesítményű, legtehetségesebb diákokat veszíti el.

Nyelvtanulás Székács Linda

Több ezer forinttal drágult néhány népszerű nyelvvizsga, és télen újabb 15 százalékos áremelés jöhet

Elolvasom

Több népszerű nyelvvizsgaközpont is emelt az árakon az elmúlt hónapokban, jellemzően 5-7 ezer forinttal kell többet fizetni a komplex vizsgákért, mint korábban. Az ok a kata szabályainak átírás, amely a nyelvoktatási piacon dolgozó tanárokat és vizsgáztatókat is érzékenyen érintette. A drágulásnak ráadásul még nincs vége, az Eduline-nak nyilatkozó szakember azzal számol, hogy a rezsiköltségek megugrása miatt az év végén újabb 15 százalékkal kell majd emelni a vizsgadíjakat.

Pályakezdés Székács Linda

A gyakornok az új rabszolga? Fizetetlen munkákba ragadnak bele az egyetemisták

Elolvasom

Bár már a szakképesítést nem igénylő diákmunkákért is 1400-1600 forintos órabéreket kínálnak, még mindig előfordul, hogy a diploma megszerzéséhez szükséges kötelező szakmai gyakorlatért nem fizetnek a cégek. Többnyire ingyen dolgoznak a jogász- és HR-gyakornok, de a médiacégeknél sem ritka, hogy egy fillért sem kapnak a munkájukért a hallgatók. Holott sok esetben lenne pénz a fizetésükre.

1
5 6 7 8 9 10 11