szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közeleg a középiskolai felvételi határideje de még fogalmatok sincs, hol és mit szeretnétek tanulni? Segítünk dönteni! Új, Pályaválasztási kisokos cikksorozatunkban bemutatjuk nektek, hol és mit tanulhattok, ha a következő tanévtől középiskolások lesztek. Ebben a részben a technikumokról olvashattok.

"Tűzoltó leszel s katona! Vadakat terelő juhász!" - szól Jószef Attila Altató című költeménye.

Egész kicsi korunktól kezdve arról álmodozunk, mik leszünk majd, ha felnövünk. A válaszadás a nyolcadik osztályos diákok számára kezd egyre égetőbb lenni, hiszen nektek - és a 6- vagy 8 osztályos gimnáziumba készülő 10 és 12 éveseknek - legkésőbb 2025. február 20-án le kell adni a jelentkezést a kiválasztott közéfokú iskolákba, ahol a következő tanévtől folytatnátok a tanulmányaitok. Segítünk dönteni.

Érettségi és szakma 5 év alatt

Ha már most tudjátok, hogy az érettségi bizonyítvány mellett szeretnétek, ha egy szakma is lenne a kezetekben a középiskola végére, számotokra a legideiálisabb választás a technikum. Ezekben az iskolákban ugyanis a közismereti tantárgyak mellett szakmai tárgyak és gyakorlati órák is épülnek a tanrendbe.

Első első körben csak szimpatikus ágazatot kell választanotok. A tanulmányaitok első két évében a közismereti tantárgyak mellett a választott ágazat szakmai alapismereteit tanuljátok, amikből aztán ágazati alapvizsgát kell tennetek. Csak ezt követően, a 10. osztály végén kell majd döntenetek arról, hogy a választott iskolán és ágazaton belül pontosan melyik szakmát szeretnétek az elkövetkezendő három évben elsajátítani.

Milyen szakmák közül választhattok?
Édességkészítő, légijármű-szerelő technikus, grafikus vagy akár óvodai nevelő. Hogy milyen szakmák közül válogathattok a 2024/25-ös tanévben, azt a legfrissebb szakmafüzetben nézhetitek meg. Kattintsatok érte ide.

A szakmai tantárgyak miatt egyébként a közismereti tárgyak óraszáma általában eltér a gimnáziumban tanuló diákokétól.

A technikumokban nem kötelező például második idegen nyelvet tanulni - bár több intézményben erre is van lehetőség -, és nincsenek művészeti foglalkozások. Ellenben az érettségi tárgyakból ugyanannyi az óraszám, mint a gimiseknek, hiszen ezekből a technikumban tanuló diákoknak is érettségiznie kell. Nem kell azonban ötödik érettségi tárgyat választani, mivel ezekben az iskolákban a szakmai vizsga az ötödik érettségi vizsgatárgy.

De nem csupán ezért éri meg technikumban tanulni, hanem azért is, mert 11. osztálytól akár duális képzésben is elsajátíthatjátok a választott szakmátok, továbbá ösztöndíj formájában akár pénzt is kaphattok a középiskolás éveitek alatt .

Havi 60 ezer forint is lehet az ösztöndíj

A szakképzési törvény szerint a szakképzésben tanuló - tehát technikumi vagy szakiskolás diákok - jogosultak tanulmányi ösztöndíjra.

Ennek összege 9. osztályban havi 8-16 ezer forint között alakul, 10. osztálytól kezdve pedig tanulmányi eredménytől függően akár havi 59 ezer forintot is elérheti legalább 4,5-ös tanulmányi átlag esetén.

Az ösztöndíjak összege 2024-ben

  • 2.00-2.99 közötti tanulmányi átlagra havi 8000 forint
  • 3.00-3.99 közötti tanulmányi átlagra havi 25 000 forint
  • 4.00-4.49 közötti tanulmányi átlagra havi 42 000 forint
  • 4.50 és azt meghaladó tanulmányi átlagra 59 000 forint

Duális képzés esetén - ami azt jelenti, hogy a gyakorlatot egy választott cégnél, vállalatnál sajátíthatjátok el - az ösztöndíjat viszont felváltja a magasabb összegű munkabér. Ez tanulmányi eredménytől és a szakmai felkészültségtől függően havi 100-170 ezer forint is lehet.

Út a felsőoktatásba

Mindemellett a szakképzés a felsőoktatási felvételin is előnyt jelenthet. Nem feltétlen kell ugyanis rögtön az érettségi után munkába állnotok. Ha akartok, ugyanúgy jelentkezhettek egyetemre, mint a gimnáziumban végző társaitok. Ráadásul amennyiben olyan szakra jelentkeztek, aminek van valami köze a szakmátokhoz, azért az adott egyetem szabályai szerint akár intézményi többletpontokat is kaphattok.

Sőt, arra is van lehetőség, hogy a pontjaitokat kizárólag a szakmai vizsgátok eredménye alapján számolják majd, amennyiben egy a szakképzettségeteknek megfelelő alap- vagy osztatlan szakra mennétek tovább.