
Ez a 10 legjobb gyerekkönyv a BBC listáján
Harry Potter és a bölcsek köve, A Gyűrűk Ura, A kis herceg, Andersen meséi és ezekhez hasonló könyvek is felkerültek a minden idők 100 legjobb gyerekkönyvét jegyző listára. Az említettek mellett egy több mint kétezer éves mesegyűjteményt is beválogattak. Cikkünkben megmutatjuk nektek az első 10 helyezettet.
Tavaly a BBC 177 szakértő segítségével összeállított egy TOP 100-as listát a minden idők legjobb gyerekkönyveiből. Van köztük pár olyan is, ami nem csak gyerekek számára izgalmas, hanem a felnőttek is gyermeki lelkesedéssel olvasnak és sok esetben egészen másként értelmezhetik az adott történetet.
Miért különleges ez a lista?
Ahogy a listát megelőző, a kutatást tárgyaló cikkben a BBC is megfogalmazta „a gyerekkönyvek nem kapnak akkora kritikai elismerést, mint mondjuk a felnőtt szórakoztató művek, vagy szépirodalmi művek” – pedig a gyerekeknek szánt irodalom nagyban tudja formálni az irodalmi felfogást és a későbbi viszonyukat is a történetekhez. A gyerekkönyvekről megfeledkezünk, vagy elfelejtjük, hogy igazából annak számítanak.
A legjobb példák erre a Harry Potter könyvsorozat, A Gyűrűk Ura trilógia és a Narnia Krónikái. Ezekre a könyvekre talán senki sem gondol elsősorban gyerekkönyvként, pedig mind abba a kategóriába esnek. Varázslat, tündérmese és a fantázia végtelen játéka jellemzi ezeket a műveket, emellett olvasmányosak és mindegyikbe könnyedén bele tudja magát képzelni az olvasó is. Mégis sokkal mélyebb jelentést tudnak hordozni, mint azt egy „tipikus” gyerekkönyvre mondanánk. Valószínűleg ezért is foglalkoznak a gyerekeknek szánt irodalommal kevesebbet, mivel kevésbé behatárolható a kategória.
Másrészről azért is különleges a BBC összeállított TOP 100-as gyűjteménye, mivel nem csak egy ország megkérdezett szakértőire korlátozódik. Összesen 56 ország képviseltette magát Ausztriától Egyiptomon és Indonézián át Üzbegisztánig. Tehát igazán széles spektrumot tudtak felállítani a gyerekkönyvek terén, amik közül ki lehetett választani a 100 legjobbat.
Hogyan zajlott a szavazás?
Az 56 különböző országból származó 177 szakértőnek nemcsak a szavazás volt a feladata, hanem ők szolgáltatták a szavazásra bocsájtott könyveket is.
Minden megkérdezettnek össze kellett állítania a saját TOP 10-es listáját és az ott említette könyveket pontozták és rangsorolták. Ez alapján a legtöbbet említett, egyben legmagasabb pontot elért mű van a legelső helyen, ez Maurice Sendak Ahol a vadak várnak című munkája.
Egyébként összesen 1050 alkotásra lehetett szavaznia a szakértőknek, amiből aztán kiszűrték a száz legjobbat.
A szakértők között két magyar hölgy is szerepelt, és a Könyvesmagazin.hu oldalán feltüntették, hogy ők milyen tízes listát nyújtottak be a gyűjtéshez:
Szekeres Nikoletta – szerkesztő, kritikus, a HUBBY elnöke, Magyarország
1. The Arrival (Shaun Tan, 2006) – ez egy grafikus regény, írott szöveg nélkül
2. Garmann's Summer (Stian Hole, 2006) – az írótól jelent meg magyarul is könyv, de nem ez a konkrét alkotás
3. Les riches heures de Jacominus Gainsborough (Rébecca Dautremer, 2018) – 2021-ben magyarul is megjelente Jussváry Jakominusz gazdag órái címmel
4. Arnica, The Duck Princess (Ervin Lázár és Jacqueline Molnár, 1981) – ez természetesen kicsit átformálva, de Lázár Ervin Szegény Dzsoni és Árnikáját jelöli
5. Samu sejti (Tékiss Tamás, 2017)
6. Milyen madár (Kollár Árpád, 2014)
7. Momo (Michael Ende, 1973)
8. Le petit Nicolas (René Goscinny és Jean-Jacques Sempé, 1959) – A Kis Nicholas-t magyarul is meg lehet találni a boltokban
9. The Little Man (Erich Kästner, 1963) – Az emberke igazi klasszikus a gyerekirodalom terén
10. The Death Book (Pernilla Stalfelt, 1999) – a Halálkönyv segít a gyerekeknek megérteni, hogy mit is jelent pontosan az, amikor el kell engedni egy szerettünket, és ez mivel is jár
Cseri Anna Flóra – Petőfi Kulturális Ügynökség, Magyarország
1. Otthon (Rofusz Kinga, 2018)
2. A Kóbor Szálló (Molnár T. Eszter, 2018)
3. Volt egyszer egy (Máté Angi, 2010)
4. A csodálatos szemüveg (Finy Petra, 2011)
5. Mit keresett Jakab az ágy alatt? (Dániel András, 2014)
6. Sárkány a lépcsőházban (Nádori Lídia, 2008)
7. Mese-levelek (Örkény István, 1999)
8. Csomótündér (Gimesi Dóra és Gyöngyösi Adrienn, 2013)
9. Valentine: Two Love Stories (Kárpáti Tibor, 2013)
10. A Sötétben Látó Tündér (Bagossy László és Takács Mari, 2009)
Azt talán mondanunk sem kell, hogy eredetileg először magyar nyelven megjelent alkotás nem került fel a legjobb száz közé, de olyan viszont három is, amit nálunk is listáztak a szakértők a saját TOP 10-es gyűjteményükben. Ez pedig A Kis Nicholas, a Momo és a The Arrivel.
Egy szankszkrit mesegyűjtemény is felkerült a listára
A lista elsősorban 1950-es és 1970-es évek között megjelent klasszikusokat tartalmaz, ez főleg azért lehet, mivel a megkérdezettek olyan elemeket listáztak, ami az ő gyermekkorukat és fiatalkorukat is meghatározta. Ilyen például a Narnia Krónikái, vagy akkor még csak Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény címen ismert mű C. S. Lewis-től.
Illetve vannak olyan művek, amik teljes mértékben generációkon átívelőek. Ilyen például A kincses sziget Robert Louise Stevenson-tól, ami először 1883-ban jelent meg, vagy az Alice Csodaországban Lewis Carroll tollából, ami még régebben 1862-ben jelent meg.
Érdekesség, hogy nem az 1800-as években megjelent alkotások a legrégebbi elemek a listán. Felkerült ugyanis egy eredetileg szanszkrit nyelven írt indiai gyerekmesegyűjtemény a Pancsatantra, ami az időszámításunk előtt második század környékén készülhetett. A „legfiatalabbnak” számító alkotás pedig a 2020-ban megjelent A Kind of Spark, ami magyarul még nem olvasható, de egy két évados sorozat már készült belőle.
Szintén érdekesség – ám azért valahol várható volt -, hogy a 100 könyvből 74 először angol nyelven került a boltok polcaira. A második legnépszerűbb nyelv viszont a svéd. Összesen 9 olyan alkotás került a legjobb száz közé, ami először svéd nyelven jelent meg.
A top10-es lista a következőképpen alakult:
- Where the Wild Things Are (Maurice Sendak, 1963) - Ahol a vadak várnak
- Alice's Adventures in Wonderland (Lewis Carroll, 1865) - Alice Csodaországban
- Pippi Longstocking (Astrid Lindgren, 1945) - Harisnyás Pippi
- The Little Prince (Antoine de Saint-Exupéry, 1943) - A kis herceg
- The Hobbit (JRR Tolkien, 1937) - A hobbit
- Northern Lights (Philip Pullman, 1995) - Északi fény, más néven Az arany iránytű
- The Lion, the Witch and the Wardrobe (C.S. Lewis, 1950) - Narnia krónikái, vagy Az oroszlán, a boroszkány és a ruhásszekrány
- Winnie the Pooh (AA Milne and EH Shepard, 1926) - Micimackó
- Charlotte's Web (EB White and Garth Williams, 1952) - Charlotte hálója, ismertebb nevén Malac a pácban
- Matilda (Roald Dahl and Quentin Blake, 1988) - Matilda
A felsorolt könyvek mindegyike elérhető magyarul és kiváló olvasmányok lehetnek a téli időszakra, de úgy általábanvéve is. A legjobb 20 közé már a Harry Potter és a bölcsek köve is feljutott, illetve olyan klasszikusok, mint a Kisasszonyok, a Charlie és a csokigyár és az Anne otthonra talál.
Érdemes a BBC listáját végig böngészni, hiszen rengeteg ismerős címmel találhatjátok szembe magatokat.