Keringő ruha, tánctanár, terembérlés: már több tízezer, akár százezer forintnál is tarthatnak a kiadások, pedig még nem is beszéltünk az esetleges fodrászról, körmösről vagy éppen sminkesről. Mélyen a zsebébe kell nyúlnia a végzős diákok családjainak, pláne, ha a lányok szalagavatójáról van szó.
A szalagavató a középiskolás évek egyik legkülönlegesebb és legemlékezetesebb eseménye, ahol a végzősök elegáns ruhákban búcsúznak az iskolától és ünneplik a felnőtté válás kezdetét. Az erre készülő diákoknak és családjaiknak azonban számos költséggel kell szembesülniük ebben az időszakban, amelyek közül is – a lányok részéről - a legjelentősebb tétel a keringőruha bérlése.
A szalagavató hagyománya |
A legkorábbról ismert szalagavatót az 1830-as években a selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémián szervezték meg, amely hagyományt teremtett a későbbi iskolai szalagavató ünnepségek számára is. Bár akkoriban ezt az eseményt még „valétálásnak” hívták, ami a latin valete szóból ered, jelentése pedig, hogy „Éljetek boldogul!”.
Az akadémián a végzős diákok egy kis szalagot kaptak, amely az összetartozást és a szellemi örökség átadását jelképezte. Ez a gesztus vált végül az érettségire készülő diákok ünnepségének szimbólumává.
Arról, hogy a keringő ruha viselése pontosan mikor indult, nem lehet tudni. Az viszont biztos, hogy már hosszú évek óta hagyomány, hogy a keringőt a lányok szép fehér ruhában, a fiúk pedig frakkban táncolják.
|
Mennyibe kerül a szalagavató?
Utána szerettünk volna járni, hogy megtudjuk, jelenleg mennyit „kell” költeni egy végzős diáknak – és családjának – ahhoz, hogy teljes lehessen a szalagavató élménye. Mivel az árak városonként valamelyest változhatnak, ezért cikkünkben Budapestre fókuszáltunk.
Kezdjük is a legfontosabbal és egyben a legnagyobb tétellel, a szalagavató ruhával. A fiúk valamelyest előnyben vannak ezen a téren. Nekik ugyanis gyakran az iskola egységesen szervezi meg a frakk bérlését, ami így jóval olcsóbb szokott lenni a lányok ruhájánál.
Az esküvői és szalagavatós ruhaszalonok kínálatában létszámtól és szabástól függően átlagosan 10-20 ezer forint a frakk bérlése. Van olyan kölcsönzőt is, ahol már 8 ezer forintért is be lehet arra az egy estére szerezni a szettet, de a legdrágább bérlési díj is, amit találtunk, „csak” 30 ezer forint volt.
Ezzel szemben a lányoknál már teljesen más árakkal kell számolni. Budapesten egy keringő ruha bérlése átlagosan 50 ezer forintba kerül. Ennek költsége persze függ a ruha stílusától, díszítésétől és a szalon minőségétől. Az egyszerűbb, kevésbé díszes ruhák olcsóbbak is lehetnek, míg a részletgazdagabb, egyedibb keringőruhákért gyakran több pénzt kérnek.
Jóval kisebb választékkal például már 30 ezer forint körül is lehet ruhát találni. Ha viszont a pénz nem számít, akkor a határ a csillagos ég. Egyes ruhák még diákkedvezménnyel is már az esküvői ruhák áraival vetekszenek.
Találtunk olyan szalont, ahol többségében 150-250 ezer forintért lehet szalagavató ruhát bérelni.
Azt hozzá kell tenni, hogy ez már a csúcskategóriája a ruhakölcsönzésnek. Csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy annyit fizessenek egy ruháért egy alkalomra, amennyi egy félhavi átlag magyar kereset. A KSH legfrissebb statisztikái szerint ugyanis 2024 augusztusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 628 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset így 433 100 forint volt.
Ennek ellenére nem nehéz 50 ezer forintnál többet költeni. A legtöbb szalonban az 50 ezer forint inkább számít az alsó költséghatárnak, és a 80-90 ezer forintos ruhákból van a nagyobb választék.
A bérleti díjban általában beletartozik a méretre igazítás, és gyakran a ruha tisztításának költsége is. Ezenfelül azonban kauciót is kell fizetni, amit csak akkor adnak vissza, ha a ruha a szalagavató után épségben kerül vissza a szalonba. Ennek ára általában 20 ezer forint.
További plusz költségek
A lányoknak gyakran nem áll meg a költekezés a ruha kiválasztásánál, hiszen sokan cipőt és kiegészítőket is vesznek az alkalomra vagy adott esetben ezeket is – plusz pénzért – bérlik a ruhaszalonban. Mellé pedig jöhet még a fodrász, sminkes és a körmös körút is, amelyekért külön-külön is kifizethetnek 10-20 ezer forintokat.
A keringő mellett pedig ott van még az osztálytánc is. Bár az ehhez tartozó öltözéket sokan már meglévő ruhákból állítják össze, vagy egy kis kreativitással saját maguknak készítik el, vannak, akik ezt is bérlik.
Az osztálytáncok egyik nagy klasszikusa a charleston. Erre például a lányok már 12 ezer forintért is tudnak ruhát kölcsönözni. De a kánkán és a rocky tánchoz illő viselet is 12-14 ezer forintba kerül.
A műsorhoz szükség van még egy tánctanárra is. Ennek az ára is igen változó, ami nagyban függ a létszámától. Nagyobb kedvezményt általában a 30-35 fő feletti osztályok kaphatnak. A táncoktatás ára jelenleg 3000-6000 forint között mozog fejenként.
A szalagavatónak helyszínt is kell találni, ennek menete azonban nagyban függ magától az iskolától. Van, ahol a diákok maguk intézik a kiválasztást, máshol pedig az intézménynek már megvan a megszokott helyszíne. Ezeknek az árai pedig nagyban függ a lokációtól is, így ennél nem tudtunk meghatározni egy átlagárat.