Szigorú szabályok várnak az egyetemekre Romániában
Tovább élesedik a verseny a romániai egyetemek között: az oktatási tárca elképzelése szerint csak tizenkét egyetem indíthat doktori képzéseket.
Tovább élesedik a verseny a romániai egyetemek között: az oktatási tárca elképzelése szerint csak tizenkét egyetem indíthat doktori képzéseket.
Eddig sem volt olcsó, egy év múlva pedig még többe kerül majd a diploma Nagy-Britanniában: egyes felsőoktatási intézményekben a tandíj az évi 9000 fontot is elérheti. A legtöbb hallgató diákhitelből fedezi majd a tanulás költségeit, így sokan 50 ezer font adóssággal kezdenek neki az álláskeresésnek.
Nagy népszerűsége ellenére évről évre csökken a gazdaságtudományi oktatásra jelentkezők száma; az alapképzés után a hallgatók nem a további tanulást, hanem a munkaerőpiacot választják - írja a HVG legfrissebb számában.
A műszaki és a természettudományos képzésre jelentkezők számának emelkedése érdekében a készülő felső- és közoktatási törvényt úgy alakítják ki, hogy ezek a képzések keresettebbek legyenek - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az InfoRádióban.
A Magyar Hírlap szerint tanárképző központokat állítanának fel az egyetemeken és a főiskolákon a pedagógusképzés egységességének és komolyabb szerepének biztosítására.
Körülbelül harmincmillió forintot költ egy átlagos család egy gyerek taníttatására az óvodától az államvizsgáig – ebbe az összegbe nemcsak a tankönyvek, tanszerek és különórák, hanem az étkezés, a ruházkodás és a tartós fogyasztási cikkek árát is beleszámolták.
Több mint húsz romániai képviselő volt kénytelen bevallani, hogy mandátuma megszerzésekor nem rendelkezett felsőfokú végzettséggel – egy részük negyven-ötvenévesen szerzett diplomát. Ráadásul tanulmányaikhoz nem mindenki választott elismert, magas oktatási színvonaláról híres egyetemet.
Az Egyesült Államokban évtizedek óta bevett szokás, hogy az egykori hallgatók minden évben kisebb-nagyobb összegekkel támogatják egykori egyetemüket. Bár az olykor egy-kétmillió dolláros adománynak a magyar intézmények is örülnének, itthon erre – úgy tűnik – még várni kell.
Megalakult csütörtökön a gazdasági szereplők oktatási kerekasztala, az oktatási államtitkárság kezdeményezésére tartott első megbeszélésen Magyarország gazdaságát meghatározó cégek, valamint kis- és középvállalkozások képviseltették magukat, szinte minden ágazatból.
Gyűlések, tiltakozások és aláírásgyűjtések – több amerikai főiskola és egyetem vált híressé az elmúlt években a hallgatók tiltakozásairól. A Huffington Post összeállította a „legkülöncebb” intézmények listáját.
Bologna, Oxford, Salamanca, Modena és Cambridge - a világ legrégebbi egyetemvárosai, ahol több mint nyolc-kilencszáz éve megszakítás nélkül oktatnak hallgatókat. Nézegess képeket az ódon campusokról.
Nincs diplomás túlképzés, a munkaerőpiac igényei nem mennek szembe a magyar felsőoktatással, és a bolognai rendszer bevezetése sem volt hiba – állítják az eduline által megkérdezett oktatási szakértők, akik szerint a kormány jelenlegi oktatáspolitikája olyan tévhitekre épül, amelyek alapjaiban rengethetik meg a még működő rendszert.
A Muse tagjai soha nem jártak egyetemre, 2008-ban mégis doktori címet kaptak a University of Plymouth rektorától. Oprah Winfrey két diplomát is szerzett: az elsőt több évtizede a Tennesse State Universityn, több év tanulás után, a másodikat pedig alig egy hete vehette át a bloemfonteini University of the Free State-en, munkásságáért cserébe. Díszdiplomás hírességek.
A diákhitel kamatának mértéke fél százalékponttal csökken július 1-én, így minden eddiginél alacsonyabb szintre, 8 százalékra mérséklődik, a hitelkonstrukcióban felvehető összegek továbbra is változatlanok.
Az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem is felkerült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es természettudományi rangsorára, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a negyedik helyet szerezte meg a Cybermetrics Lab közép- és kelet-európai felsőoktatási listáján, a CEU jogi tanszékét pedig egy cseh napilap választotta Közép-Európa legjobbjának. Milyen rangsorokban találhatunk magyar egyetemeket?
„Ez a negyedik évem budapesti egyetemistaként, így bátran kijelenthetem, hogy ismerem a dörgést. Pontosan tudom, milyen az ország egyik elsőszámú egyetemén társadalomtudományi képzésben (képzéseken) részt venni. Ugyanilyen jelenségekkel találkozhat egy jogásztanonc, egy zeneművészetis vagy egy vidéki műszaki képzésben részt vevő hallgató. Más arcok, más eszközök, kicsit más szabályok, de ugyanaz a rendszer” – olvasható a Publius blog legfrissebb bejegyzésében.
99 évesen szerzett diplomát egy férfi az Egyesült Államokban, miután 1932-ben nem sokkal a vizsga előtt kimaradt az egyetemről.
A Princeton, az Oxford és a bolognai egyetem mellett olyan kevésbé ismert egyetemek és főiskolák is felkerültek a világ legszebb campusainak 2010-es Forbes-listájára, mint a Scripps College vagy az Air Force Academy. A lap a rangsort elismert építészek véleménye alapján állította össze.
Abszurd ötletnek tartja az államilag finanszírozott hallgatói helyek számának csökkentését, valamint az egyetemek és főiskolák központilag irányított összevonását Magyar Bálint volt oktatási miniszter, aki szerint a felsőoktatási intézmények spontán integrációja a következő években tovább folytatódhatna – ha a kormány visszaadná a döntés jogát a rektoroknak.
2012-re csökkenteni szeretnék a „túlszaporodott szakok és a túlszaporodott képzési helyek” számát, de a következő felvételi eljárásban már a „keretszámokban is tükröződni fog az átalakítás” – mondta Hoffmann Rózsa a Hír TV Kontraszt című műsorában. Az oktatási államtitkár szerint Pokorni Zoltán „szereptévesztése” megzavarja a közvéleményt, és akadályozza a szakmai munkát.