Közeledik az egyetemi félév kezdete, de még javában zajlik a Sziget Fesztivál, és mindeközben különböző rendeletekkel készíti elő a következő tanévet a kormány. Ezek voltak a hét legfontosabb történései.
Megjelent a 2024/25-ös tanév rendje: itt vannak a legfontosabb dátumok
A 2024/25-ös tanév első tanítási napja 2024. szeptember 2., az utolsó tanítási napja pedig 2025. június 20. lesz. A végzős középiskolásoknak 2025. április harmincadikán ér véget a tanév, a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban pedig 2025. május harmincadikán kell utoljára iskolába menni - szerepel a Magyar Közlönyben. Az összes fontos dátumot ebben a cikkben tudjátok megnézni.
"Ismereteik megújítása" érdekében továbbképzésre köteleznék a pedagógusokat szeptembertől
Augusztus 5-én a kormány közzétett egy olyan rendelettervezetet, amely szerint az „ismereteik megújítása” érdekében egy új képzésen kell majd részt venniük a pedagógusoknak. A rendelettervezet a pedagógus továbbképzés rendszerétől függetlenül írná elő a képzést a tanároknak, tanítóknak és az óvodapedagógusoknak, annak érdekében, hogy: „a nevelő-oktató munka során alkalmazott tartalomszabályozókkal összefüggő ismereteiket képzés keretében megújítsák.”
ATV: az NPK elnöke szerint nem lesz kevesebb pedagógus a NAT-vizsga miatt
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke nem gondolja úgy, hogy a NAT-vizsga hatására a pedagógusok pályát váltanának vagy kevesebben jelentkeznének a tanári képzésekre. A vizsgáról szóló tervezetben arra is kitértek, hogy korlátoznák a tanárok mobiltelefon használatát is az oktatási intézményekben. Ez azt jelentené, hogy a pedagógusok az órák alatt, az iskolaudvaron és a tanulói felügyelet ellátása során csak nevelési és oktatási célokra használhatnák a telefonjaikat. A szakszervezetek szerint a tervezet aggályos, amellyel szemben egy közleményben is tiltakoztak.
A korábbi tankerületi szakmai vezető érkezhet a jászapáti iskola augusztusban felmentett igazgatója helyére
Augusztus 6-i hatállyal a Belügyminisztérium felmentette a megbízása alól Tavasz Ferencet, az említett jászapáti iskola igazgatóját. Bár érdeklődtünk az okokról, az illetékes tankerület igazgatója nem árulta el, miért menthették fel az intézményvezetőt. Mészárosné Vas Márta, a Jászberényi Tankerületi Központ szakmai vezetője július 17-én lemondott a megbízásáról. Ő válthatja Tavasz Ferencet a Jászapáti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola élén.
Mikor kezdődik az őszi félév a budapesti egyetemeken?
Már csak néhány hét és véget ér a nyári vakáció. Az egyetemistáknak azonban rendszerint a közoktatástól eltérő időpontban kezdődik az őszi félév. Összeszedtük, mikor lesz az első tanítási nap a legnagyobb budapesti egyetemeken. Az erről szóló teljes cikkünket itt találjátok.
Nem a Sziget drága, nekünk alacsonyak a béreink
Augusztus 7-én ismét megtelt a Hajógyári-sziget, elkezdődött az ország legnagyobb és talán legjobban várt fesztiválja, amit idén 30. alkalommal rendeztek meg. Azok a fesztiválozók, akik az utolsó jegyárfordulót követően váltottak bérletet a Sziget Fesztiválra 154 900 forintot fizettek azért, hogy egy héten keresztül maguk mögött hagyják a valóságot. De egy napijegynek is borsos ára van, 38 500 forintba kerül, ha valaki mindössze egy napra érkezne a Szigetre, a határ pedig a csillagos ég. Lehetőség van ugyanis már VIP napijegyeket és bérleteket is vásárolni. Az utóbbi ára hat napra 240 900 forint.
Míg Magyarországon a minimálbér összege alig elég egy hatnapos Sziget bérletre, egy holland fesztiválozó a legrosszabb esetben is csak a fizetése egyötödét költi ugyanerre. A Sziget árairól innen olvashattok bővebben.