szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közeledik az iskolakezdés, ennek ellenére még nem érkezett meg a hivatalos tanév rendje, viszont a menzáról már többet lehet tudni. Érdekes változás jöhet a jogosítványszerzés terén és mozgalmas időszakuk van a pótfelvételizőknek is. Mutatjuk, mi történt augusztus második hetén.

Nem várható drágulás és svédasztalos lesz néhány iskolában az étkezés – ilyen lesz a menza szeptembertől

Szeptembertől szinte sehol nem terveznek áremelést a közétkeztetésben – mondta az Eduline-nak Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének (Közszöv) elnöke. Az étkeztetők többféle eljárással is próbálkoztak a pazarlás megszüntetésére. Ezek közül az egyik leghatékonyabb, hogy svédasztalra teszik ki az ételt a gyerekeknek, akik így annyit szedhetnek, amennyit szeretnének, és abból, ami nekik szimpatikus. Ez a rendszer már Magyarországon is működik: az egyik vidéki, önkormányzati fenntartású középiskolában már két éve ilyen formában ebédelnek a diákok.

A következő tanév is konténerekben indul az encs-fügödi általános iskolában

Az intézmény még 2021 őszén égett le, a felújítása idén kezdődhet el, a leégett épületet mintegy 228 millió forintból fogják felújítani.  Ahogy korábban már az Eduline-on is megírtuk, az iskolában két éve egymást váltva tanulnak a diákok az épen maradt iskolarészben és iskola területén felállított konténerekben. Mivel ezek túl kicsik, az alsó tagozatosok délelőtt, a felsősök pedig délután járnak iskolába, továbbá a 130 diák és a tanári kar mindössze egy mosdón osztozik. Az Encsi Zrínyi Ilona Általános Iskola Fügödi Tagintézménye felújításához várhatóan az elkövetkezendő hetekben fognak hozzá, most zárult ugyanis a Szerencsi Tankerületi Központ által kiírt közbeszerzés.

 

 

Csak augusztus közepén érkezhet a hivatalos tanév rendje

Megkérdeztük a Belügyminisztériumtól, várható-e ezen a héten a hivatalos tanév rendje. A válasz: nem várható.

A kormány július végén tette közzé a tanév rendjének tervezetét, amiben többek között az is szerepelt, hogy a következő tanévben

  • Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2023. november 6. (hétfő) lesz.
  • A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 20. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2024. január 8. (hétfő).
  • A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 28. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap 2024. április 8. (hétfő).
  • A nyári szünet pedig csak 2024. június 21-én (péntek) kezdődik majd el, jóval később tehát, mint a korábbi években.

A tervezetet augusztus 4-ig véleményezhették, így azt feltételeztük, hogy ezen a héten már megjelenhet a hivatalos tanév rendje, a Belügyminisztérium válaszából viszont más derült ki.


Hamarosan akár ingyenes is lehet a középiskolások és szakképzésen tanulók jogosítványszerzése

A társadalmi vitára bocsátott törvényjavaslat szerint a kormány ingyenesen biztosítaná a "B" kategóriás jogosítvány megszerzését a középiskolásoknak és az állami szakképző intézmények tanulóinak. az állami támogatás magába foglalná a "közlekedési alapismeretek”, vagyis KRESZ-vizsgához szükséges elméleti oktatás, és "a gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek” megszerzését is, tehát vizsgához szükséges, a forgalomban eltöltött 29 gyakorlati óra árát is, amiknek a költsége alkalmanként legalább 5500-6000 forint.

Idén is az iskolakezdés előtt érkezik a szeptemberi családtámogatás

Már augusztus végén megkapjátok a szeptemberi családi pótlékot: a Kulturális és Innovációs Minisztérium közleménye szerint a szeptemberi családtámogatások már augusztus 24-én és 25-én megérkeznek, így könnyítve az iskolakezdés előtt álló családok helyzetén.

Oktatási szervezetek: A státusztörvény végrehajtási rendelete is a tanárhiányt fedné el

Kedden lejárt a státusztörvény végrehajtási rendelettervezetének a véleményezése, a számos oktatási civil szervezetet tömörítő Civil Közoktatási Platform (CKP) azonban felháborodott az egyeztetés módján. Ugyanis úgy látja, a kormány nem használta ki a jogszabályok adta lehetőségeket arra, hogy egyeztessen a szakértőkkel, ráadásul a 84 oldalas rendeletet a nyár közepén bocsátották társadalmi egyeztetésre, érdemi indoklás, összefoglaló és hatásvizsgálat nélkül.

Ilyen teendőitek vannak, ha pótfelvételin jelentkeztetek az egyetemre

Már folyamatban van a jelentkezők adatainak feldolgozása, lezárult a pótfelvételi jelentkezési időszaka. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne akadna még néhány teendő, amit el kell végeznetek az érvényes és sikeres pótfelvételi jelentkezéshez. A legfontosabb, hogy bizonyos szakokon a felsőoktatási intézmények alkalmassági vagy gyakorlati vizsgát, mesterképzés esetén pedig felvételi vizsgát írhatnak elő. Ezt a pótfelvételi meghirdetésekor jelezték, az egyetemek honlapjain pedig a vizsgák pontos időpontját is közölték: a legtöbb felsőoktatási intézményben augusztus 8. és 24. között tartják meg őket. Az idő rövidsége miatt a vizsgákra külön behívó levelet az esetek töbségében nem küldenek, így az időpontot és helyszínt mindenképp nektek kell észben tartanotok és megkeresnetek.

Hatékonysági tippek gólyáknak: így tanulj, jegyzetelj a telefonodon okosan

Az egyetemre bekerülve hamar szembesülünk azzal, hogy az egyes oktatók előadói stílusa igen eltérő. Valaki prezentációt is hoz és azt meg is osztja a diákokkal, más krétával felír pár kulcsszót a nagyelőadó táblájára, valaki pedig csak szóban mond el mindent.

Sokan az egyetem első évében már szinte gyorsíróvá válnak és hetek alatt világszintűre fejlesztik a szűrési képességeiket jegyzeteléskor. Más ekkor indul el azon az úton, melynek végén, mire lediplomázik, több ezernyi kivetített diáról készült fotóval lesz tele a telefonja. Persze csak akkor, ha a tanár ezt nem tiltja meg. Hoztunk néhány tippet a hatékonyabb tanuláshoz!