szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A budapesti Eötvös József Gimnázium tanári karának háromnegyede is sztrájkba lépett szerdán, mert "vállalt polgári értékrendjét és pedagógiai meggyőződését a köznevelési rendszer megbéklyózza, a pedagógusokat egzisztenciális kilátástalanságban tartja."

A budapesti Eötvös József Gimnáziumban a tanárok háromnegyede csatlakozott a tegnapi pedagógussztrájkhoz. Facebook-bejegyzésükben részletesen kifejtették, miért kell változás.

A tanárok fizetésének reálértéke folyamatosan csökken, ami azt jelenti, hogy a bérek nem tartanak lépést a forint értékének romlásával. Ez ahhoz vezet, hogy "a pedagógusok évről évre egyre kevesebbet tudnak vásárolni a boltban, és aki még megteheti, egyre rövidebb időre mehet el nyaralni." Hozzáteszik: az sem ritka, hogy a tanárok gyerekei csak nagyszülői támogatással tudnak kirándulásokon részt venni vagy különórára járni.

A pályakezdő pedagógusok helyzete is előkerül, a bérminimumnál pedig először 9 év munka után kereshetnek többet, bruttó 3900 forinttal. Írnak a tanárok munkaterheléséről is: a plusz feladatokat (szakkör, korrepetálás, programszervezés) bármiféle javadalmazás nélkül végzik el, illetményük pedig akkor sem változik, ha egyik évről a másikra megnő a heti óraszámuk.

"Több tantárgyból is erősen kérdéses, hogy a szakmaiatlan, rugalmatlan, a diákok túlterheltségét okozó szabályzók előírásai megvalósíthatók-e egyáltalán. Ezen előírások következtében a magyar közoktatásban továbbra is dominál a nem gyereket, hanem tananyagot tanítunk attitűd."

A határozatlan idejű munkabeszüntetés eseményeit percről percre követtük, ide kattintva nézhetitek meg tudósításunkat.