szerző:
Szponzor tartalom

Hány éves kortól lehet? Mennyibe kerül? Mennyi a havidíja? Hogyan segítheti egy bankszámla a pénzügyi tudatosságot? Most megválaszolunk minden kérdést, ami felmerülhet a bankszámlanyitással és a diákszámlákkal kapcsolatban.

A saját bankszámla egy bizonyos életkortól szinte elengedhetetlen. Kiemelten szüksége lehet rá azoknak a középiskolásoknak, akik diákmunkát vállalnak, legkésőbb pedig a középiskola után érdemes saját bankszámlát nyitni. Vagy azért, mert az egyetemkezdés és a beiratkozás feltétele a saját névre szóló számla, amire szükség van többek között az esetleges kollégiumi díj és tandíj befizetéséhez, valamint az ösztöndíjak, szociális támogatások kifizetéséhez. Vagy pedig azért, mert erre utalják a fizetéseket, ha valaki rögtön az iskola elvégzése után munkába áll.

Ugyanakkor nem érdemes eddig várni a bankszámlanyitással. Az OTP Junior számla például már 0 éves kortól elérhető, 7 éves kortól pedig bankkártya is igényelhető hozzá, hiszen az iskolakezdésre ma már nem csak füzetek és írószerek beszerzésével lehet felkészülni. Jó, ha egy saját bankszámlával is rendelkezik a gyerek és egy modern, digitális fizetésre alkalmas bankkártyát is kap hozzá.

Máriás Endre, az OTP Bank napi bankkapcsolati területének vezetője elmondta, hogy egyre fiatalabb korban nyitnak bankszámlát a fiatalok. Az OTP által kezdeményezett kutatás szerint 2022-ben a megkérdezettek 20%-a nyitotta meg első bankszámláját 16 éves kora előtt, míg 2023-ban ez az arány már 28%-ra emelkedett. Ez a trend is jól mutatja, hogy a pénzügyi tudatosság már egyre korábban kezdődik, és a fiatalok egyre inkább igénylik a modern megoldásokat, a pénzügyek digitalizálását.

Osztálypénz, zsebpénz, pénzügyi tudatosság

Borítékok és a készpénzben befizetett osztálypénz helyett ma már számos iskolában OTP Class számlára gyűjtik az osztálypénzt, aminek a számlavezetési díja és a számla további költségei annál kedvezőbbek, minél többen rendelkeznek OTP Junior számlával az osztályban és kapcsolják ezeket a számlákat a Class számlához.

A bankszámlán vezetett osztálypénz előnye, hogy a kiadások és a bevételek egyszerűen nyomon követhetőek az OTP MobilBankon és az eKréta felületén, a számlához pedig társkártya is igényelhető, így akár többen is intézhetik az osztály pénzügyeit.

De akkor is érdemes elgondolkodni a számlanyitáson, ha az osztálypénzt nem bankszámlán vezetik.

Például azért, mert bankkártyát használni biztonságosabb, mint készpénzt. Ha elveszik az osztálykiránduláson, a plasztikkártya letiltható és pótolható, míg az elvesztett ezresek aligha. A zsebpénz átutalása ráadásul díjmentes, ha a gyerek fizetési kérelmet küld a szülei számlájára.

 

A saját bankszámla megléte és az első önálló pénzügyek kezelése ráadásul a pénzügyi tudatosságra való nevelést is elősegítheti.

Az OTP MobilBankjában például egy úgynevezett Kiadásfigyelő listázza, hogy mire és mennyit költött a bankszámla használója az adott hónapban, de díjmentesen elérhető a Persely funkció is. Ez tulajdonképpen egy megtakarítási számla, ami lehetővé teszi a bankszámlán belül kisebb-nagyobb összegek elkülönítését olyan célokra, mint például nyaralás, tandíj, vagy egy új elektronikai eszköz megvásárlása.

A létrehozásakor csak be kell állítani egy céldátumot és egy célösszeget, illetve kiválasztani egy számlát, amiről átvezethető a pénz a Perselybe, az összegyűlt összeget pedig bármikor ki lehet venni és visszavezetni a fizetési számlára.

Máriás Endre hozzátette, hogy az OTP Bank kutatása alapján a 16-30 évesek 54%-a gyűjt valamilyen célra. Különösen kiemelkedő a 16-17 éves korosztály, közülük 68% tesz félre pénzt. Ebben a csoportban a többség műszaki cikkekre, mint okostelefonokra és laptopokra, vagy nagyobb értékű ruházati cikkekre, kiegészítőkre, illetve cipőkre spórol.

Most megéri OTP Junior számlát nyitni!

Ha gyermeked már elmúlt 16, de még nincs 24 éves, 2024. augusztus 26. és szeptember 22. között nyitott új OTP Junior számlájához vagy Bázis számlájához Junior kedvezménnyel most akár 20 000 forint jóváírást kaphattok, ha a számlája mellé Persely funkciót igényeltek. A további részvételi feltételekről itt tájékozódhattok. További információk a promóciós szabályzatban.

Hogyan lehet bankszámlát nyitni?

A számlanyitáshoz már nem feltétlen szükséges a személyes jelenlét a bankfiókban; meg lehet csinálni online, például az OTP Bank esetében videóbankban, videóhíváson keresztül egy ügyintéző segítségével, aki segít az azonosításban.

A legtöbb bank esetében három dokumentumra van szükség, mégpedig a

  • személyazonosító igazolványra, és

  • lakcímkártyára.

Ezeket akkor is be kell mutatni, ha a számlanyitás bankfiókban történik, és akkor is, ha videóhívásban vagy applikációban.

A számlanyitás díjmentes , és a diákok számára számos előnnyel jár.

Például?

Az OTP Junior bankszámla előnyei közé tartozik, hogy 24 éves kor alatt 0 forint a számlavezetés díja. Emellett, ha a gyerek fizetési kérelmet küld a szüleinek, akkor könnyen és gyorsan kérhet átutalást tőlük, méghozzá díjmentesen. A Számlabontó funkció pedig lehetővé teszi, hogy egy barátokkal közösen fizetett ebéd árát szétosszák a résztvevők között, és a rájuk eső részt szintén fizetési kérelemmel bekérjék tőlük.

Előny lehet mindezek mellett az is, hogy országszerte számos bankfiók és ATM található. Ha tehát valamilyen kérdés, esetleg probléma akad, ami miatt személyesen kell bemenni a bankfiókba, közel van a szakértői segítség. Ha pedig hirtelen készpénzre lenne szükség, az OTP Bank fiók- és ATM-keresőjével könnyen meg lehet találni a legközelebbit.

Ez azért is fontos, mert a jelenleg érvényben lévő szabályok szerint havi két alkalommal, maximum 150 ezer forintig ingyenesen lehet pénzt felvenni bármelyik ATM-ből a szükséges nyilatkozat megtétele után.

 


Egészen 24 éves korig díjmentesen biztosítják a havi számlavezetés és az elektronikus szolgáltatások felületének használata mellett a havi bankszámlakivonatot és a kapcsolódó bankkártya használatát is. A kötelező elemeken túl pedig a bank azzal is kedvez az OTP Junior kártyás felhasználóknak, hogy 5-30% pénzvisszatérítést kaphat minden hónapban, aki az OTP Junior Kedvezményprogramot beállítja magának és a partnerüzleteknél vásárol a kártyájával.

 

 

A tájékoztatás nem teljes körű, ezért további részletekről kérjük, tájékozódj az OTP Bank fiókjaiban és honlapján (www.otpbank.hu) közzétett üzletszabályzatokból és hirdetményekből.