Magyar, matek, töri, kémia, biosz, fizika: minden érettségi tárgyból meglenne az ötös?
Hoztunk egy-egy feladatot a fő érettségi tárgyakból. Sikerül hibátlanul kitölteni a kvízt?
Kedden 8 órakor kezdődik az emelt szintű biológiaérettségi. A tavalyi pontszámok tükrében legalább 60-70 százalékos emelt szintű bioszérettségire van szüksége azoknak a diákoknak, akik valamelyik orvosi szakra készülnek. És ez is csak akkor lehet elég, ha a középiskolai bizonyítványuk színötös volt, a főtárgyakból a középszintű érettségijük 90 százalék körüli és kimaxolják az összes intézményi pontot.
Hogy mennyire nagy a verseny, jól mutatja, hogy a biosz minden évben az egyik legnépszerűbb tárgy az emelt szinten érettségizők körében. Arról nem beszélve, hogy az Oktatási Hivatal statisztikái szerint tavaly a 3354 diák írt ötös emelt bioszt a 6686 főből. Az ötösre vizsgázók közel 85 százaléka volt középiskolás (döntő többségük gimnazista), a többiek felnőtt fejjel érettségiztek újra.
Mivel az állami ösztöndíjas, osztatlan általános orvosi szak a 2026-os felvételi második legnépszerűbb képzése, így idén is minden százalék számítani fog az emelt szintű bioszérettségin.
Az emelt szintű vizsga ma 8-kor kezdődik, és 240 perces lesz. A középszintű vizsga csak 150 perces, de ez sem egyszerű, hiszen az alábbi témakörökre, kompetenciákra fókuszál:
Az emelt szintű vizsgán a tárgyi tudás mellett a tudományos gondolkodás és az összefüggések felismerése is fontos.
Emelt szinten diákoknak 4 óra alatt 8-10 több alpontból álló feladatot kell megoldaniuk 80 pontért, majd utána még esszét is kell írniuk, amelyre 20 pontot szerezhetnek.
Középszinten ehhez képest 6-12, több alkérdésből álló feladat vár a diákokra. A feladatok elég változatosak: az egyszerű választásos kérdésektől az ábraelemzésen át az egyszerű számításokig bármi előfordulhat. Az viszont jó, hogy a feladatokat tetszőleges sorrendben oldhatják meg a diákok, és mindkét szinten 100 pontot kaphatnak az írásbelire.
Fontos, hogy mind az emelt, mind pedig a középszintű írásbelin az érettségizők használhatnak szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas számológépet.
Azt is jó, ha tudjátok, hogy a bioszérettségi középszintű feladatlapját a vizsga után tesszük közzé az Eduline-on, az emelt szintű biosz kapcsán viszont érkezünk majd a diákvéleményekkel.
Hoztunk egy-egy feladatot a fő érettségi tárgyakból. Sikerül hibátlanul kitölteni a kvízt?
Milyen fenntartói rendszer képes biztosítani a magyar közoktatás fejlődését a következő húsz-harminc évben? Miért lenne érdemes újragondolni a tankerületi tanács intézményét és ebben hogyan vehetnének részt az önkormányzatok? Pukli István írása.
Azok a köznevelésben dolgozók, akik a státusztörvény miatt estek el a jubileumi jutalmuktól, már csak korlátozott ideig érvényesíthetik követelésüket bírósági úton. A Pedagógusok Szakszervezete arra figyelmeztet, hogy az elmaradt jubileumi jutalommal kapcsolatos igények 2027. január 1-jén elévülnek.
A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.
Elkezdődött a nyári szünet, ezzel együtt pedig az első komoly nyári hőhullám is megérkezett. A rendkívüli meleg miatt szombattól kedd éjfélig hőségriadó van érvényben, ami leginkább a kisgyerekek egészségét veszélyeztetheti.
Lemondott a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kuratóriumi elnöki tisztségéről Orbán Balázs. A döntést az intézményt érintő alaptörvény- és törvénymódosítások körül kialakult helyzettel magyarázta.
Ugyanannyi érettségi szünetet kapjanak a technikumban érettségiző diákok, mint a gimnazisták, hogy az írásbeli és a szóbeli között ne kelljen szakmai órákra járniuk, és akár szakmai vizsga nélkül is kaphassanak érettségi bizonyítványt.
A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása.