Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Elindult az egyetemi felvételi és ahogy korábban, úgy idén is sokan próbálnak majd meg állami ösztöndíjas helyet szerezni. De mit kell vállalni cserébe az "ingyenes" félévekért? Mutatjuk.
A legtöbb egyetemi szakon van lehetőségetek arra, hogy állami ösztöndíjjal tanuljatok. Összeszedtük, mit kell tudnotok erről a képzési formáról, ki finanszírozza a tanulmányotokat, és mit kell vállalnotok cserébe.
Azt már mindenki tudja, hol tanulhat majd tovább szeptembertől. De azzal is tisztában vagytok, hogy mit kell vállalnotok a hallgatói szerződésben, ha államilag támogatott formában kezditek el az egyetemet vagy főiskolát?
Ilyen szabályokat kell betartanotok, ha szeptembertől állami ösztöndíjas képzésen tanultok. Mit kell vallania azoknak, akik hallgatói szerződést írtak alá? Itt vannak a szabályok.
Állami ösztöndíjasként tanultatok valamelyik egyetemen vagy főiskolán, de elfogytak az államilag támogatott féléveitek, esetleg túlfutók vagytok? Ezt a részletes tájékoztatót érdemes elolvasni.
Milyen alapszakokon szereztek a legtöbben állami ösztöndíjas helyet? Mutatjuk a 2019-es listát azoknak az elsőéveseknek a számával, akik államilag támogatott formában kezdhetik meg tanulmányaikat.
Állami ösztöndíjas képzésen tanultok? Akkor jó, ha tudjátok, mit kell teljesítenetek, hogy ne keletkezzen visszafizetési kötelezettségetek. Itt a három feltétel.
Júliusban több mint kétezren kapták meg az Oktatási Hivatal levelét, hogy lejár a diplomaszerzési határidő és fizetniük kell. Jelenleg 1300-an állnak úgy, hogy fizetniük kellene.
Mekkora összeget kell visszafizetnetek, ha a tavaszi félév közben hagyjátok ott az egyetemet? Mi történik, ha passziváltattok? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Az idén felvételizőknek is alá kell írniuk a hallgatói nyilatkozatot - régi nevén hallgatói szerződést -, ha állami ösztöndíjas helyre kerülnek be. Mennyi ideig kell Magyarországon dolgoznotok, mi történik, ha félbehagyjátok a képzést, és vállalhattok-e külföldi munkát? Itt vannak a legfontosabb kérdések és válaszok.
Tizenöt százalékkal többen jelentkeztek egyetemre és főiskolára az idén, mint egy évvel korábban. Most is a női jelentkezők vannak többen, az alapszakok közül a gazdasági, mesterszakok közül a pedagógiai képzések a legnépszerűbb.
Június 1-től módosultak az állami ösztöndíj feltételei: lerövidült a kötelező hazai munkaviszony ideje, a diplomát azonban továbbra is a képzési idő másfélszerese alatt kell megszerezni. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a kötelezettségekről, kivételekről, felmentésekről.
Milyen feltételekkel kaphattok állami ösztöndíjat? Milyen változásokra számíthattok a következő hetekben? Miért támadják a "röghöz kötést" a diákok? A leggyakoribb kérdések és válaszok a hallgatói szerződésről.
Hány félévig tanulhattok ingyen egyetemen vagy főiskolán? A doktori képzés vagy az OKJ-s tanfolyam is számít? Mi történik, ha nem szerzitek meg a tanmenetben előírt idő alatt a diplomát? Itt találjátok a legfontosabb tudnivalókat.
Mennyi időre szól az állami ösztöndíj? Átsorolhat-e az egyetem az állami finanszírozott képzésről önköltségesre? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.