Már a Századvég Kutatóközpontnak is feltűnt, hogy tanárhiány van Magyarországon
A kutatóközpont szerin a szakképesítés nélkül szakos tárgyat oktatók számának növekedése tanárhiányra utal.
A kutatóközpont szerin a szakképesítés nélkül szakos tárgyat oktatók számának növekedése tanárhiányra utal.
A legtöbb magyar egyetemista, aki külföldön tanul, nem akar hazajönni. Minden fontos érettségis információ egy helyen. Így lehet kijátszani a rendszert és meghosszabbítani a tavaszi szünetet. Mostantól csak azok a pedagógusok jelentkezhetnek intézményvezetői képzésre, akiknek azt központilag engedélyezik.
A tanári kar mindössze 7 százalékát teszik ki a 30 év alatti pedagógusok.
Heteken át tartó, többkörös egyeztetések és mégis, a tanév szinte bármelyik pillanatában borulhat az egész. Utazó gyógypedagógussal beszélgettünk arról, mennyi bonyodalommal jár megszervezni a diákok fejlesztéseit.
Júliusban még több mint 3600 aktív pedagógus-álláshirdetés volt a Közszolgállás Portálon, most viszont ennek töredéke. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint ennek a béremeléshez van köze.
Nem indult zökkenőmentesen a 2024/25-ös tanév.
Hamarosan kezdődik a 2024/2025-ös tanév, ezért megnéztük, mennyi pedagógus-álláshirdetés található a Közszolgállás Portálon. Leginkább gyógy- és óvodapedagógusokból van hiány.
47 iskola esetében lesz szükség új igazgatói pályázat kiírására.
Alsós tanítónő tartotta a matekot felsőben vagy rosszabb esetben még felügyelő sem volt az órán a gyerekekkel - csak néhány szöveges visszajelzés az 1600-ból, amit a Szülői Hang közösség kapott a katonák iskolákba vezénylése elleni kiáltványa kapcsán.
"Ne katonákkal oldják meg a tanárhiányt" címmel vonulást szervez az aHang, hogy demonstrálják, a pedagógus hivatást nem lehet egyik pillanatról a másikra elsajátítani.
Van olyan tankerület, ahol több mint 100 álláshirdetést is közzétettek.
Egyre több a nyugdíjba vonuló, és egyre kevesebb a pályakezdő pedagógus.
Már igényelhetők iskolakezdési támogatások a 2024/25-ös tanévkezdéshez, két magyar diákot is felvettek a világ második legjobb politikatudományi képzésére - mutatjuk a hét legfontosabb történéseit.
Megjöttek a friss adatok.
Tanárhiány, öregedő pedagógusok és egyre több diák, aki végzettség nélkül hagyja el az iskolát – nagyon nehéz helyzetben van a magyar oktatási rendszer a Hintalovon Alapítvány 2023-as gyermekjogi jelentése szerint. Összegyűjtöttük a legfontosabb megállapításait, miért nem könnyű most magyar gyereknek lenni.
A januárban érvénybe lépett kormányrendelet szerint az alsós tanítók már nyolcadik osztályig taníthatnak, óvónőként pedig középfokú végzettséggel is el lehet helyezkedni.
A KSH legfrissebb adataiból kiderült, hogy a rendszerváltás óta egy-egy tanévet leszámítva, de folyamatosan csökken a pedagógusok száma.
Máshol sem sokkal jobb a helyzet.
Vannak diákok, akiknek egy másik intézménybe kell átjárni a fakultációs órájukra.
A szakemberhiány és az iskolák állapota is nehezíti a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek oktatását.