Erasmus: újabb fordulat az ügyben, lépett a kormány
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter úgy fogalmazott, hogy a modellváltó egyetemek szuveneritását vette össztűz alá Brüsszel.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter úgy fogalmazott, hogy a modellváltó egyetemek szuveneritását vette össztűz alá Brüsszel.
Fulbright, Double Degree, ATHENS és persze a Pannónia – összegyűjtöttük azokat a programokat, amelyek segítségével akkor is tudtok külföldön tanulni, ha alapítványi egyetemre jártok.
Az Európai Bizottság még a héten visszadobhatja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról hozott törvényt.
A még állami Műegyetem nem alapítványi, hanem céges fenntartásba kerülne. Az újfajta modellváltás részleteit Charaf Hassan, a BME rektora ismertette az egyetemi fórumon.
Ettől a tanévtől kezdve nincs magyar hallgató ezekről az egyetemekről külföldön az Erasmus+ keretein belül.
Bár a támogatások egyelőre jövő nyárig biztosítva vannak, megegyezés hiányában 2024 őszétől több mint 4450 hallgató maradhat ki a külföldi csereprogramból.
Csak feltételesen kaphatnak támogatást a modellváltó egyetemek a Tempus Közalapítványtól, november 23-ig kell döntést hoznia az Európai Bizottságnak - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel.
Ő mentette fel a két eljárás alá vont egyetemi vezetőt a protekciós etikai ügyben.
Az Erasmus-programok felfüggesztése a hazai egyetemeken a most kiutazó hallgatókat elvileg még nem érinti. Ugyanakkor a bizonytalan jelentkezés és az erről szóló belső kommunikáció igen tanulságos. Volt olyan általunk megkérdezett egyetemista, akinek azt mondták: még tavaszig jelentkezzen, biztos, ami biztos. Máshol eredetileg azt tanácsolták, inkább a jövő tavaszi félévre jelentkezzenek, hátha addig többet lehet majd tudni, végül úgy döntöttek más intézményhez hasonlóan: kifizetik az őszit. Közben a kormány lázasan igyekszik megállapodni, de az ügy egyelőre függőben van.
Nem csak újra napirendre került, de el is kezdődtek a tárgyalások a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem esetleges modellváltástól - írta meg a 444.hu egyetemi forrásokra hivatkozva.
Modellváltás, Erasmus-ügy, az akadémiai szabadság romlása. Ez csak néhány azok közül a tényezők közül, melyek ahhoz vezethettek, hogy az elmúlt három évben egyre hátrébb csúsztak a QS felsőoktatási rangsorában a modellváltáson átesett magyar egyetemek.
A KIM azt közölte, a megállapodások aláírásának határideje ez év november vége, illetve jövő június végéig biztosítottak az Erasmus+ mobilitási programjai, és a jövő évi költségvetés is fedezetet biztosít szükség esetén ennek folytatására.
Egy fél évszázada működő kutatási finanszírozási ügynökség, a COST pénzeiből sem érkezhetnek a magyar felsőoktatás nagy részébe.
A művészeti egyetem decemberben dönt az új intézményvezetőről.
Ez kétmilliárd minden oktatóra vagy nappalis hallgatóra elosztva, mivel elég kis létszámú felsőoktatási intézményről beszélünk.
A kérdés azért jelentős, mert most mutatkozik meg, tulajdonképpen kinek is van autonómiája: a modellváltás után: a tanárok és a hallgatók képviseletének vagy a kuratórium tagjainak.
Szerinte ugyanis sérti az egyetemi önállóságot, hogy a kuratóriumban leszavazták a szenátus rektorjelöltjét.
Régóta éri kritika a kormányt azért, mert arányaiban keveset költ a szektorra, persze ennek ellenkezőjétől sem lesz automatikusan jobb a terület helyzete. A kiadásnövekedés reálértéken komolyabb béremeléshez ugyanakkor nem elég, az állami egyetemeknek adott támogatások pedig csökkennek is, a középiskolák is rosszul járnak.
Még a polgármestereket is kivennék az egyetemi alapítványok kuratóriumából, pedig ez nem is szerepelt a brüsszeli elvárások közt. Ám így is lehetnek még vitás pontok, kérdés, hogy sikerül-e mindent lezárni júliusig, amikor a jövő évi Erasmus-szerződéseket meg kellene kötni.
Kórházak, szántók és repülőtér is szerepel azok között az állami és önkormányzati tulajdonú ingatlanok közt, melyet egy ma vitára bocsátott törvénymódosítási javaslat egyetemi alapítványoknak adna.