szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem csak újra napirendre került, de el is kezdődtek a tárgyalások a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem esetleges modellváltástól - írta meg a 444.hu egyetemi forrásokra hivatkozva.

Az intézményben nem először kerül elő a modellváltás témája, ami rendre komoly vitákat vált ki, mivel az egyetem nagyon rossz anyagi helyzetben van, a modellváltás azonban veszélybe sodorná az autonómiájukat, továbbá az unió és a magyar kormány konfliktusa miatt presztízsvesztéssel is járna, arról nem is beszélve, hogy továbbra is megoldatlan az Erasmus-ügy.

A 2021-ben rektori pozícióba került dr. Czigány Tibor, a Gépészmérnöki Kar korábbi dékánja határozottan a modellváltást ellenzők táborában volt. Ennek ellenére 2022 májusában felhatalmazást kért és kapott a szenátustól, hogy “kontrollált intézményi működésimodell-fejlesztést” készítsen elő és erről tárgyaljon a kormány illetékeseivel. Ennek hátterében valószínűleg az állt, hogy a minisztérium komoly pénzügyi nyomást helyezett az intézményre, ami állami egyetem lévén 2021 óta jóval kevesebb támogatást kap, mint a modellváltáson átesett intézmények.

Hogy pontosan miről szólnak a tárgyalások Csák János minisztériuma és a BME között, azt egyelőre nem lehet tudni, az viszont biztos, hogy tavasszal az egyetem elfogadta az éves költségvetését, amelyben az szerepel, hogy a BME a működés fenntartása érdekében még az idén feléli minden központi tartalékát, így semmilyen fejlesztésre vagy beruházásra nem jut forrás, mivel a központi költségvetés minden tartaléka az egyetem fenntartására megy el, 2024-re pedig lényegében semmi nem marad, az intézmény tehát csődbe is mehet akár.

A 444-nek nyilatkozó egyik forrás azt mondta, az egyetem ez a fajta "kivéreztetése" működhet is akár, mivel

a kutatók és oktatók jó része nem akar szabadságharcost játszani, csak végezni akarja a munkáját.