Egyetemek rangsora: az Európai Unió legjobb intézményeinek listáját állítják össze
Új felsőoktatási rangsorolási módszert dolgoz ki az Európai Bizottság, az U-Multiranket még idén bemutatják.
Új felsőoktatási rangsorolási módszert dolgoz ki az Európai Bizottság, az U-Multiranket még idén bemutatják.
Az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem is felkerült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es természettudományi rangsorára, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a negyedik helyet szerezte meg a Cybermetrics Lab közép- és kelet-európai felsőoktatási listáján, a CEU jogi tanszékét pedig egy cseh napilap választotta Közép-Európa legjobbjának. Milyen rangsorokban találhatunk magyar egyetemeket?
A Harvard évek óta első helyen áll a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek rangsorában. A massachusettsi egyetemen az 1600-as évek óta több mint 350 ezren végeztek, köztük negyven Nobel-díjas és hét amerikai elnök.
Elkészült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es felsőoktatási rangsora a legjobb bölcsészeti képzésekről: Magyarországról egyedül a Közép-európai Egyetem (CEU) filozófia szakja került a kétszáz legjobb közé.
Húsz éve indították az első évfolyamot, ma azonban már több ezren felvételiznek a The Hong Kong University of Science and Technology képzéseire. Az egyetem idén az ázsiai felsőoktatási QS-rangsor élén végzett: olyan egyetemeket hagyott maga mögött, mint a tokiói, a szöuli vagy a kiotói.
Amerikai és brit egyetemek végeztek a QS legfrissebb felsőoktatási rangsorának élén – a természettudományi képzések elismertsége alapján összeállított listára az Eötvös Loránd Tudományegyetem is felkerült.
Nem a nagy múltú brit egyetem lett a legjobb a The Completed University Guide legfrissebb rangsora szerint: a két nagy rivális intézmény, az Oxford és a Cambridge közül idén ez utóbbi került a lista első helyére.
A Financial Times tizenharmadik alkalommal rangsorolta a legjobb üzleti képzést (MBA) nyújtó egyetemeket. A dobogó legfelső fokán az évek óta első helyes brit intézmény, a London Business School (LBS) végzett. 2011-ben azonban meg kell osztania ezt a helyezést a tavalyi másodikkal, az amerikai Pennsylvania Egyetem - Wharton Schoollal.
A Harvard a világ legjobb egyeteme a The Times című brit lapban közölt összesítés szerint: az eredmény nem meglepő, az amerikai elitegyetem tavaly is a lista élén szerepelt, sőt az École des Mines de Paris friss felsőoktatási rangsorában is az első helyet szerezte meg.
Óriási vitát váltott ki a legújabb kínai egyetemi rangsor: a kutatók a milliomos öregdiákok száma alapján állították össze a legjobb felsőoktatási intézmények listáját.
Több mint 2700 diák jelentkezett 2010-ben mérnök informatikus szakra, amely évről évre bekerül a tíz legnépszerűbb alapképzés közé. Az informatikai terület iránt érdeklődők tíz egyetemi és főiskolai kar közül választhatnak, az összesített kari rangsor élén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara áll.
2009-ben és 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb szak közé az általános orvosi képzés, amelyet tavaly több mint kétezren jelöltek meg a jelentkezési lapjukon. Az orvos- és egészségtudományi terület iránt érdeklődők idén is tizennyolc egyetemi és főiskolai kar közül választhattak, az összesített kari rangsor élén már több éve a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara áll.
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb képzés közé a kommunikáció és médiatudomány szak, amelyre több mint 2200-an adták be a jelentkezésüket. Akit a társadalomtudományi terület érdekel, huszonhárom egyetemi és főiskolai kar közül válogathat, a rangsor élén idén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem áll.
2010-ben is bejutott a tíz legnépszerűbb képzés közé a jogász szak - több mint ezernyolcszázan szerettek volna bekerülni valamelyik hazai felsőoktatási intézmény jogi karára. Az igazgatási és jogi terület iránt érdeklődő diákok idén is kilenc egyetem és egy főiskola közül választhatnak: a Felvi rangsorában az élen az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll.
Egy sanghaji egyetemi rangsor a Harvardot, a Forbes csak az egyesült államokbeli felsőoktatási intézményeket tartalmazó összeállítása pedig egy massachusettsi kis magánfőiskolát nevez meg a legjobbnak. A világ ötszáz legjobb egyetemét rangsoroló Shanghai Jiao Tong University listáján 154 amerikai, 38 egyesült királysági, 25 japán, 39 német, 23 kanadai, 22 francia, 17 ausztrál egyetem található meg.
Elégedetlen az EU az európai felsőoktatási intézményeknek a világ egyetemeit tartalmazó rangsorokban elfoglalt helyével, ezért saját értékelés készítésébe fogott. A HVG a listákat vetette össze.