Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
2010-ben is bejutott a tíz legnépszerűbb képzés közé a jogász szak - több mint ezernyolcszázan szerettek volna bekerülni valamelyik hazai felsőoktatási intézmény jogi karára. Az igazgatási és jogi terület iránt érdeklődő diákok idén is kilenc egyetem és egy főiskola közül választhatnak: a Felvi rangsorában az élen az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll.
A felsőoktatási rangsorokat, a legjobb karok és intézmények listáját hamarosan az Eduline.hu-n is megtalálod!
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem – a hallgatói és oktatói kiválóság alapján ezek a legjobb jogi és igazgatási képzést nyújtó felsőoktatási intézmények Magyarországon. Az élen álló ELTE Állam- és Jogtudományi Kara nagyot javított az előző évhez képest, akkor a Felvi rangsorában a negyedik helyen szerepelt, igaz, 2009-ben szintén a lekörözte az ország többi jogtudományi karát.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem három helyet, a Károli Gáspár Református Egyetem pedig egy helyet csúszott vissza a listán, a miskolci és a pécsi egyetem jogi kara, valamint a Rendőrtiszti Főiskola azonban előrébb lépett a jogi és igazgatási szakokat indító felsőoktatási intézmények rangsorában - olvasható a Felvi rangsorokat tartalmazó HVG Diploma 2011 különszámban.
Oktatói és hallgatói kiválóság: a legjobb egyetemek és főiskolák
A legmagasabb átlagpontszámot az ELTE Állam- és Jogtudományi Karra jelentkezők szerezték (442,6 pont), de az elit középiskolából érkezők és az OKTV-helyezettek száma alapján is ez a kar a listavezető. A nyelvvizsgával rendelkező felvett hallgatók aránya a jogi-igazgatási felsőoktatási intézmények döntő többségében meghaladja a kilencven százalékot, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karára például kizárólag nyelvvizsgával rendelkező végzős középiskolások jutottak be.
Rang
Intézmény
Rang a hallgatók kiválósága alapján
Rang az oktatók kiválósága alapján
1.
Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
1.
2.
2.
Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar
4.
1.
3.
Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
3.
5.
4.
Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
7.
2.
5.
Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
4.
6.
6.
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar
2.
10.
7.
Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
9.
4.
8.
Rendőrtiszti Főiskola
6.
8.
9.
Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kar
8.
7.
10.
Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
9.
8.
A PhD-képzés alapján a két nagy jogászképző kar, az ELTE-ÁJK és a PTE-ÁJK mutatói a legjobbak, míg az egy OTDK-helyezettre jutó nappali tagozatos hallgatók száma alapján a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, valamint a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara áll a rangsor élén.
Az oktatói kiválóság mutatói szerint a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara az első, ezt követi az ELTE-ÁJK, valamint a Szegedi Tudományegyetem jogi kara. Az ELTE elsősorban a kandidátusi és akadémiai doktori fokozattal rendelkező oktatóinak magas száma miatt került az élmezőnybe, míg a SZTE-ÁJK tanárai között a kandidátusi és PhD-fokozattal rendelkezők száma, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara pedig az akadémia doktorok aránya alapján került a legjobbak közé.
Ahova a legkönnyebb, és ahova a legnehezebb bejutni
Az elsőhelyes jelentkezések alapján 2010-ben is a Rendőrtiszti Főiskola tarolt, több mint ezerhétszázan jelölték meg az intézmény képzéseit a felvételi lapon. Igaz, elsöprő többségüknek esélye sem volt bekerülni a szakokra, a jelentkezőknek mindössze öt százaléka kezdhette meg tanulmányait idén szeptemberben.
A jelentkezők száma alapján a második és harmadik helyen az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem áll: a BCE Közigazgatás-tudományi Karára összesen 3035-en, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karára 3689-en jelentkeztek, közülük 897, illetve 1323 hallgatót vettek fel. A bejutási esélyek a kisebb karokon voltak a legalacsonyabbak, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karára száz jelentkezőből átlagosan tizenhárman, míg a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára százból tizennégyen jutottak be.
A jogász szak 2010-ben is bejutott a tíz legnépszerűbb képzés közé: míg 2009-ben a legmagasabb ponthatár a szakon 426 volt, 2010-ben 431 pontot kellett gyűjtenie annak, aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre akart bejutni. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán 430 pontra volt szükség, a harmadik legmagasabb ponthatár - 428 pont - a Debreceni Egyetem jogi karán és a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán várta a reménybeli hallgatókat.