Állami ösztöndíjjal tanultok az egyetemen? Mutatjuk, mennyi időtök van a diplomaszerzésre
Már elsős hallgatóként érdemes tisztában lennetek azzal, mennyi idő áll rendelkezésetekre a diploma megszerzéséhez. Mutatjuk, mivel kell kalkulálnotok.
Már elsős hallgatóként érdemes tisztában lennetek azzal, mennyi idő áll rendelkezésetekre a diploma megszerzéséhez. Mutatjuk, mivel kell kalkulálnotok.
76 ezren kerültek be az idei felvételin valamelyik egyetemre vagy főiskolára, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy ennyien diplomát is szereznek majd néhány év múlva: számos olyan képzés van, amelyet a hallgatók több mint fele félbehagy. Nem sikerült csökkenteni a lemorzsolódók arányát az elmúlt években, még mindig riasztó statisztikákkal szembesülnek az egyetemek.
Ma este nyolckor kiderül, hányan kezdik majd meg szeptemberben az egyetemet, főiskolát. Idén többen felvételiztek a felsőoktatásba, mint egy évvel korábban, de valójában lassan tíz éve 100-110 ezer körül stagnál a jelentkezők száma .
Tízből négy 25-34 évesnek van diplomája - ez az európai uniós átlag, amelytől Magyarország még mindig jócskán lemarad. Legalábbis erre utalnak a 2020-as statisztikák.
A részt vevők számát a felsőoktatási intézmények rektorai határozzák meg.
Szigorú szabályok mellett, de idén megtartják a diplomaosztókat az egyetemek – az ünnepségekre csak azok a végzős hallgatók mehetnek el, akik már megkapták a koronavírus elleni oltást. Több felsőoktatási intézményben a napokban kell regisztrálni a diplomaosztókra, több ezer egyetemista azonban még mindig nem tudja, nyelvvizsga nélkül is átveheti-e majd az oklevelét, a kormány ugyanis még mindig nem döntött az átmeneti enyhítésről.
Csúszás, elhalasztott szakdogaírás és félbehagyott kutatások? Minden egyetemista ismeri őket, azonban az ösztöndíjasoknak pár figyelmetlenség vagy elbukott kredit is komoly következményekkel járhat. A félév végén itt az ideje egy kicsit számolni - mutatjuk, mennyi időtök van diplomát szerezni, mielőtt fizetnetek kéne.
Azok, akik ingyenesen tanulnak az egyetemen, a tandíjmentességéért cserébe sok mindent vállalnak a hallgatói szerződésben - többen között azt is, hogy határidőre diplomát szereznek. De mennyi ez a határidő?
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI) idén is megvizsgálta a pályaválasztás előtt álló általános iskolások továbbtanulással és szakmaválasztással kapcsolatos terveit. A pályaválasztás előtt álló általános iskolások körében a 2020-21-es tanévben még mindig a szülők véleménye a legfontosabb, de egyre nagyobb a barátok hatása is.
A nagymama 42 évvel azután, hogy megkezdte az egyetemi tanulmányait a University of Tennessee-n, most már hivatalosan is antropológusnak mondhatja magát.
Még mindig a hazai képzések a legnépszerűbbek, de a megkérdezettek nagyságrendileg ötöde már külföldi intézményekben képzeli el az alapszakos továbbtanulását - derült ki a Corvinus Egyetem idei nyári felméréséből, amit a 16-20 éves középiskolások körében készítettek.
Kapus Krisztián az elmúlt 28 év alatt most negyedszer lett rekorder, ugyanis az egész országban neki sikerült eddig a legtöbb felsőfokú végzettséget megszereznie.
Mintegy 110 ezer friss diplomát állítottak ki az egyetemek a nyelvvizsgamentesség miatt - jelentette be közösségimédia-oldalán az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára.
Soha nincs késő megvalósítani a gyerekkori álmainkat - ezt bizonyította be egy 96 éves férfi is Olaszországban, aki egész életében arról ábrándozott, hogy egyszer diplomája lesz. Múlt pénteken az évfolyamának legjobb eredményével, kitüntetéssel szerezte meg a BA fokozatú filozófiadiplomáját.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint már több mint százezren kapták meg a diplomájukat a nyelvvizsgamentesség miatt, közölték az MTI-vel.
Jön a felnőtképzési diákhitel, az egyetemisták pedig egyszeri 500 ezer forintos hitelt vehetnek majd fel.
Milyen nyelvvizsgát kell szereznetek ahhoz, hogy diplomát kaphassatok alap- vagy mesterképzésen? Mi a helyzet a felsőoktatási szakképzéssel? A szabályok szakonként eltérhetnek, ezért érdemes a pontos követelménynek még a jelentkezés előtt utánajárni, hogy az esetleges nyelvtanulással is kalkulálhassatok.
A felsőoktatási diploma eléréséhez nem lehet megúszni a nyelvvizsga megszerzését sem. Sokan az egyetem, főiskola elvégzése után nyelvvizsgáznak csak, azonban rájuk vonatkozóan - ha állami ösztöndíjas képzésen tanultak - van egy határidő, ami alatt muszáj, hogy megszerezzék a nyelvvizsga-bizonyítványt. Mutatjuk, mennyi ez a "türelmi idő".
Az állami ösztöndíjas egyetemistáknak, főiskolásoknak hazai munkaviszonyt kell fenntartaniuk a végzés után, illetve akkor is, ha nem szerzik meg időben a diplomát. De pontosan mi számít bele ebbe? Itt vannak a részletek.
Januártól azoknak, akik nem szereznek időben diplomát állami ösztöndíjasként, hazai munkaviszony fenntartásával kell "törleszteniük" a tartozásukat. Mi történik, ha szakot váltotok vagy félbehagyjátok a képzést? Milyen esetekben kérhettek halasztást, és kik mentesülhetnek a kötelezettség alól? Itt van az összes tudnivaló.