szerző:
Eduline/MTI
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A napirenden hét javaslat általános vitája szerepel, melyek között előkerül a Diákváros kérdése is.

Az Országgyűlés több másik napirendi pont mellett ma kezd tárgyalni a kormány szakképzést érintő változtatási javaslatairól. Ezt követően kerül terítékre a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, illetve az alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló előterjesztés, ami után általános vita nyílik a Diákváros megvalósításáról is.

A Fudan Egyetem és a Diákváros építése körül már hónapok óta óriási viták zajlanak. Idén januárban írtunk róla először, hogy a főváros déli városkapujában, a Nagyvásártelep közelében kaphat helyet a kínai egyetem budapesti campusa. A kiszemelt ingatlan azonban a korábban olimpiai falunak, majd később „Budapest Diákváros – Déli Városkapu” néven emlegetett kormányzati fejlesztés megvalósítására kijelölt dél-pesti területen található. A kormány azonban akkor azt mondta, a két projekt nem zárja ki egymást.

Innentől elindult a "háború" a kormány és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere között. Mindeközben április végén a kormány aláírta a stratégiai megállapodást a Fudan Egyetemmel, majd kiderült, hogy kiemelt beruházássá nyilvánítanák a projektet. Így „egyes vélemények szerint” Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester és Karácsony Gergely nem kezdeményezhetnek népszavazást a kínai egyetem ügyéről. Ezt követően Baranyi Krisztina bejelentette, hogy júniusban indul a Főváros Fudan Egyetemmel kapcsolatos konzultációja.

De nem csak Budapest főpolgármesterének és a kerület polgármesterének vannak ellenvetései a kínai egyetemmel kapcsolatba. Az Oktatói Hálózat friss közleményében például elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben a magyar egyetemek támogatása nem emelkedik és az önköltséges képzések arányát növelik, „a kormány az egész magyar felsőoktatás egy teljes évi költségvetési támogatását kétszeresen meghaladó összeget szánjon egy külföldi egyetem létrehozására”. Ezért kérik a kormányt és az Országgyűlést, hogy azonnal mondják fel a Fudan Hungary Egyetemet megalapozó stratégiai együttműködési megállapodást.

Arról, hogy pontosan mit kell tudni a Fudan Egyetemről, illetve kik és mit tanulhatnak majd az intézményben, itt írtunk korábban. A kínai egyetemmel kapcsolatos folyamatosan frissülő cikkeinket pedig itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!