Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.
Újabb öt évre pályázik az az iskolaigazgató, aki a szülők és a diákok szerint megpróbálta elhallgatni a diákok szexuális zaklatását egy iskolai foglalkozáson - értesült róla az Eduline.
Több mint négy évvel ezelőtt, 2022 januárjában az egyik Győr-Moson-Sopron vármegyei általános iskolában néhány felső tagozatos lány arról számolt be, hogy a mindennapos testnevelés keretei között tartott néptánc foglalkozásokon egy hatvanas éveiben járó férfi többször is átölelte és simogatta őket, egyiküknek a mellét is megérintette.
Az akkor 12 éves gyerekek a bírósági jegyzőkönyvben is szereplő elmondásai alapján a néptánctanár férje, a segítőként jelenlévő férfi míg a kiszámolóknál a fiúkra csak rábökött, a lányok esetében viszont végighúzta a mellükön a kezét.
Erről az érintettek szóltak az intézményvezetőnek, a bíróságon vallomást tevő édesanya beszámolója szerint azonban segítség és intézkedés helyett az igazgató azt mondta a gyerekeknek, hogy bajba kerülhetnek, ha még egyszer rosszat mernek mondani a férfiről.
Szeméremsértés miatt indult eljárás
Az igazgató a beszámolók szerint sem a szülőknek, sem a hatóságoknak nem szólt arról, amit a hatodik és hetedik osztályos lányok elmondtak neki; a tanítás zavartalanul zajlott tovább az iskolában. Az igazgatónő egyedül akkor tette szóvá a férfi viselkedését, amikor a gyerekek újabb panasszal éltek nála, ezúttal azért, mert a tanórákon csúnyán beszélt.
A szülő azonban nem hagyta annyiban a történteket és a hatóságokhoz fordult. A Telex erről szóló cikkében elmondta, hogy azt gondolta; amennyiben ő megteszi az első lépéseket, a többi érintett gyerek családja is csatlakozik majd hozzá - ez azonban nem így történt.
A bejelentését ennek ellenére a rendőrség komolyan vette és a Soproni Rendőrkapitányság 2022 januárjában nyomozásba kezdett. Az ügy mintegy 2,5 éven keresztül zajlott; első fokon 2024. október 15-én zárult le.
A Soproni Járási Ügyészség a lap kérésére közölte, hogy az elkövető egy hatodik, majd hetedik osztályos kislányt a 2021-es év elejétől kezdődően, utolsó alkalommal 2022. január 3. napján – akarata ellenére – intim helyen rendszeresen megérintett, megsimogatott. A férfi (és annak felesége is) ezt azzal magyarázta, hogy a táncoktatáshoz hozzátartozik a diákok görnyedt testtartásának a javítása, amikor a gyerekek vállát megfogva egyenesítik ki a hátukat, ekkor azonban mindig ügyelnek arra, hogy illedelmesen érjenek hozzájuk. Az érintett kislány ugyanakkor elmondta, hogy a férfi akkor is illetlenül ért hozzá, amikor ő a begipszelt keze miatt fel volt mentve a foglalkozás alól.
A bíróság végül első fokon szeméremsértés vétségében bűnösnek mondta ki a férfit. Amellett, hogy eltiltották a foglalkozásától, pénzbüntetést szabtak ki rá.
Az ügyészség felmentés érdekében fellebbezett.
Bár akkor a hatóságoktól értesültek az ügyről, a tankerület mostani álláspontja szerint az igazgató végig helyesen járt el
A Soproni Járásbíróság tavaly októberi ítéletének jegyzőkönyve szerint a nyomozást nehezítette, hogy annak során az iskola hárított és kamaszokat kellett kihallgatniuk. Emellett a Telex cikke szerint korábban az illetékes Soproni Tankerületi Központ is a hatóságoktól értesült az esetről, nem pedig az érintett város általános iskolájának igazgatójától. A lapnak ugyanis azt írták;
A Soproni Tankerületi Központ nem munkáltatója sem a táncpedagógusnak, sem a férjének. Óraadói megbízás alapján szervezte a táncórákat a pedagógus. A Soproni Tankerületi Központ hivatalos rendőrségi megkeresésből értesült az esetről, amelyet követően az eljárás alá vont személyt azonnal kitiltotta minden tankerületi fenntartású intézményből, és ezzel egyidejűleg értesítette a pedagógus munkáltatóját.
Azzal kapcsolatban, hogy úgy tudjuk, az említett igazgató ismét pályázik az intézményvezetői pozícióra, szerkesztőségünk megkereste a Soproni Tankerületi Központot, amelyben arról érdeklődtünk, hogy annak ellenére, hogy az ügyben nem értesítette a szülőket és a hatóságokat,
- alkalmas és esélyes pályázónak tartja-e a tankerületi központ az említett igazgatónőt?
- befolyásolja-e a pályázatát, hogy ilyen fontos információt elhallgatott és közreműködés hiányában nehezítette a nyomozást?
- van-e az igazgatói pozícióra más pályázó is?
Válaszul a tankerületi központ azt írta; nem igaz, hogy az igazgató hárított.
Az ügyben az igazgató mindvégig együttműködött és segítette a hatóságok és a bíróság munkáját
- közölték
Emellett hozzátették, hogy "az igazgatói pályázatok elbírálását minden esetben szakmai szempontok határozzák meg. Mindezek tekintetében az igazgató minden jogszabályi, hatósági és szakmai feltételnek megfelelt a pályáztatás során, a speciális tartalommal kiállított erkölcsi bizonyítványa (ami minden pedagógus állás betöltéséhez szükséges) rendelkezésre áll, ezen felül több, mint 15 éve vezeti az iskolát a szülők és a pedagógusok megelégedésére."
A tankerület szerint az igazgatónő pályázatát a város nemzetiségi önkormányzata is támogatja.