Tóth Diána nyíltvízi úszó nevét kevesen ismerik itthon, pedig 18 évesen már olyan teljesítményeket tudhat magáénak, amelyek világszinten is figyelemre méltóak. A fiatal lány Egyiptomban él és itt is készül a versenyekre, ennek ellenére a dobogóra mindig magyar zászlóval áll, holott támogatást sem anyagi, sem tárgyi formában nem kap Magyarországtól.
Imádja a Forma 1-et, a nyári szünetben a helyi delfináriumban dolgozik delfintrénerként, egyébként pedig sorra nyeri a nemzetközi nyílt vízi úszás versenyeket az Egyiptomban élő 18 éves Tóth Diána nyíltvízi úszó.
Legutóbb a 36 kilométeres Capri-Nápoly ultramaratonon csapott be a célba első helyen 6 óra 28 perc 12 másodperces idővel a Stroke Egypt nemzetközi váltócsapatában, de ugyanígy az egyiptomi nyíltvízi úszó, Khaled Shalaby csapatában úszta át az egyiptomi váltó tagjaként 2023-ban, mindössze 16 évesen a Franciaországot Angliával összekötő La Manche-csatornát is.
Bár ezt a TEOL korábbi cikke szerint rajta kívül csak négy magyar úszó teljesítette mostanáig - Hajós Gyula 1978-ban, Szlavitsek Gizella 1988-ban, Székely Máté 2013-ban, és Mányoki Attila szintén 2013-ban - Dia teljesítményeiről Magyarországon mégis alig hallani.
Hiába áll ugyanis dobogóra a versenyeken magyar zászlóval a vállán, mivel nem tagja a Magyar Úszó Szövetségnek, jelenleg nem kap támogatásokat és az eredményei sem igazán kapnak itthon nyilvánosságot.
Dombóvárról Hurghadába
Tóth Diána 2019-ben tulajdonképpen egyik napról a másikra költözött a családjával a Tolna megyei Dombóvárról Egyiptom egyik népszerű üdülővárosába, Hurghadába.
Édesanyja, Tóthné Sudar Beáta lapunknak azt mondja; a költözésük előtt körülbelül 12 alkalommal jártak Egyiptomban üdülni, egyébként saját vállalkozást üzemeltettek Siófokon. Míg azonban Magyarországon mindössze 2-3 hónap a szezon, ami alatt a vállalkozásuk igazán jól működött, addig – mint azt az egyik nyaralásuk alkalmával az idegenvezetőjük megjegyezte – a kedvező időjárásnak köszönhetően Egyiptomban ez egész évben tart.
"A férjemmel egymásra néztünk, hazamentünk, majd két hét múlva visszajöttünk céget alapítani, és rá három hétre kiköltöztünk" - meséli Diána édesanyja, Tóthné Sudar Beáta.
Bár lánya az Egyiptomba költözésük előtt is úszott, Magyarországon leginkább - érthető okokból - medencékben teljesített. Ezt szerette volna Egyiptomban is folytatni, ezzel azonban akadtak problémák. Miután a korosztályos egyiptomi rekordokat sorra megdöntötte, az egyiptomi versenyzők szülei "fellázadtak" az ellen, hogy Dia egyiptomi nemzeti versenyeken vehessen részt, ezért azok szervezői egyfajta rendhagyó megoldásként fiatalabb korosztályba sorolták, mint ahová egyébként tartozott. De a tréningek folyamán az is előfordult, hogy valódi közös munka helyett őt csak beküldték a medencébe, az edző pedig a parton telefonozott.
A fordulat akkor jött Dia pályafutásában, amikor ellátogatott egy nyílt vízi versenyre és itt megismerkedett annak szervezőjével, Khaled Shalaby-val, aki 1983. augusztusában fizikai fogyatékossága miatt egy karral úszta át a a korábban már említett La Manche-csatornát, később pedig az edzősködés felé fordult.
Dia is az ő csapatába került, a vele való közös munkának köszönhetően pedig rövid időn belül már az érmeket gyűjtötte. 2021-ben első lett az Oceanman világbajnokságon 500 méteren, 2022-ben 1500 és 5000 méteren második az Oceanman afrikai kupáján, 2023-ban az Oceanman Egypt versenyén 5000 méteren ő nyert a saját korosztályában (U20), a nők között pedig negyedik helyen végzett.
2024-ben többek között
- korosztályos bajnok lett az Aquaman 2024 nevű nyílt vízi úszóversenyen 5000 méteren (női összesítettben 2. helyezett), valamint 2000 méteren (női összesítettben is 1. helyen végzett). A 3x500 méteres mix váltóban pedig a mozgássérült csaparttársaival együtt 1. helyen végzett.
- két napon át együtt edzett Sharon van Rouwendaal holland olimpikonnal.
- az Oceanman Világbajnokságon Dubaiban 2 kilométeren 10., 5 kilométeren pedig 5. helyen végzett.
2025 februárjában pedig részt vett az egyiptomi Asszuánban megrendezett Aquaman nyílt vízi úszóversenyen, amit 40 év után először rendeztek meg a Níluson. Itt Tóth Diána
- 5 kilomteren a saját korosztályában 1. helyen, nők között 2. helyen végzett,
- 2 kilométeren a korosztályában szintén 1. helyezett, nők között 2. helyezett lett,
- 1 kilométeres uszonyos úszásban 3. helyen ért célba,
- a 3x500 méteres váltó pedig különdíjat kapott.
Miért nem hallunk róla?
Annak ellenére, hogy egyiptomi csapat tagja és egyiptomi az edzője, Dia minden egyes versenyén magyar színekben áll fent a dobogón. A sikerei azonban éppen hozzánk alig-alig jutnak el.
Egyiptomban mindenki ismeri, otthon azonban senki sem hallott arról, hogy él itt egy magyar lány, aki Magyarországnak szállítja a dicsőséget
– mondja Tóthné Sudar Beáta.
Hogy ez ne így legyen, a család korábban már megkereste a Magyar Úszó Szövetséget annak érdekében, hogy kaphasson valami féle támogatást Diána, erre azonban nem kaptak választ. Pedig a külföldi versenyeken való részvétel; a repülőjegyek, a szállás, ellátás és nevezési díjak súlyos összegekbe kerülnek, amit így maguknak kell előteremteni, hiszen az egyiptomi állam – állampolgárság hiányában – Diát nem támogatja, szövetségi tagság híján pedig a magyar úszó Magyarországról sem kap segítséget. Sem anyagi, sem tárgyi (például felszerelés) formában, ami egyébként jár a hazai színekben versenyző úszóknak akkor is, ha külföldön élnek.
Hogy ehhez pontosan mi szükséges, azzal kapcsolatban az Eduline megkeresésére a Magyar Úszó Szövetség azt írta; ennek két feltétele van.
Az, hogy
- legyen egy magyar egyesültnél regisztrálva (Dia jelenleg nincs), illetve
- érjen el olyan eredményt, amellyel bekerülhet valamelyik válogatott keretbe.
Támogatást ugyanis csak az kaphat, aki rendelkezik olyan időeredménnyel, amellyel jogosulttá válik a kerettagságra
– tájékoztatták lapunkat.
Az olimpiára készül
A jelenleg 18 éves úszó álma, hogy három év múlva, azaz 2028-ban ott legyen a los angeles-i olimpián. Az azonban egyelőre kérdéses, hogy melyik országnak úszik majd, ha sikerül kvalifikálnia magát és kijutnia a versenyre.
Hiszen - bár szeretne továbbra is magyar színekben szerepelni -, Dia azt mondja; mivel eddig semmiféle támogatást nem kapott Magyarországtól, amennyiben az egyiptomi csapat ajánlatot tesz, elképzelhető, hogy az olimpián Egyiptomot fogja képviselni, hiszen itt él és itt készül a megmérettetésekre.