szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Maximum 100 pont értékben számos jogcímen többletpontokat zsebelhettek még be a felsőoktatási felvételi ügyintézési időszakában, amik akár a felvételitek sikerességét is eldönthetik. Mutatunk néhányat.

2025. július 9-ig ismét nyitva áll előttetek az elektronikus felvételi rendszere, amennyiben jelentkeztetek valamilyen magyarországi egyetem képzéseire.

Az ügyintézési idő alatt lehetőségetek van

  • dokumentumpótlásra,
  • módosítani a személyes adataitokat,
  • egyszeri alkalommal megváltoztatni a jelentkezési sorrendetek,
  • más finanszírozási formát hozzáadni,
  • módosítani a tanulmányi pontok számításához megadott 5. tantárgyat,
  • visszavonni egy-egy, vagy az összes jelentkezési helyet.

Ebben az időszakban tehát akár olyan dokumentumokat is feltölthettek még az E-felvételi rendszerébe, amikkel extra intézményi pontokat szerezhettek maximum 100 pont értékben és amik így akár azt is eldönthetik, hogy bekerültök-e arra az egyetemre és szakra, amire szeretnétek.

Sorrendváltoztatás, hiánypótlás, adatmódosítás – indul az ügyintézési időszak az egyetemi felvételin

Milyen intézményi pontokat szerezhetek még júliusig?

A többletpontok rendszere 2024-től átkerült az egyetemek kezébe, ezért már nincs egységes szabályozás arra, hogy mire járnak pontok és azok mekkora "összegben". Ami azonban biztos, hogy az egyetemek többsége továbbra is többletpontokkal jutalmazza a(z)

  • sport- és tanulmányi versenyeredményeket,
  • nyelvvizsgát,

és adnak pontot esélyegyenlőség jogcímen is.

Sport- és tanulmányi versenyek

Az egyetemek a felvételi tájékoztatóikban határozták meg, pontosan milyen tanulmányi- és sporteredmények érnek náluk pontokat a felvételiben. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen például 35-100 pont járhat az Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenyen elért eredményért, vagy Ágazati és ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgyak versenyen elért eredményért vagy OKTV eredményért vagy Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenyén elért eredményért.

Az OKTV-n elért 1-30. helyezéseket egyébként a legtöbb egyetem pontokkal jutalmazza. Bár ennek jelentkezési határideje szeptemberben volt, a fordulóik pedig már javában zajlanak, amennyiben még versenyben vagytok, van esélyetek arra, hogy intézményi pontokat zsebeljetek be a felvételi eljárás végéig.

De akkor is számíthattok pontokra, ha a felvételi folyamat végéig valamilyen országos, európai vagy nemzetközi sportversenyen vesztek részt és 1-3. helyezést értek el. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen például Európa-bajnokságon elért eredmény 1-3. helyezés 30 pontot, országos bajnokságon elért legalább 3. helyezés pedig 15 pontot ér.

Nyelvvizsga

Az egyetemek nagy többsége szintén bőségesen jutalmazza azokat a jelentkezőket, akik nyelvvizsga birtokában felvételiznek hozzájuk.

Míg a korábbi (azóta már megszűnt) központilag meghatározott szabályok szerint a középfokú nyevvizsgákért 28, a felsőfokúért pedig 40 pont járt, most vannak olyan egyetemek - például az Óbudai Egyetem - ahol már az alapfokú nyelvvizsga és/vagy a részvizsgák is pontokat érnek. Erről a felsőoktatási intézmények szintén a felvételi tájékoztatóikban írnak.

Ha azonban még nincs vizsgátok, de szeretnétek, hogy az ügyintézési határidő végéig legyen, nagyon szorít benneteket az idő. A nyelvvizsgaközpontok többsége ugyanis már csak áprilisban vagy májusban szervez úgy vizsgát, hogy annak eredménye időben megérkezzen.

Összeszedtünk számotokra néhány lehetőséget:

  • Euroexam: 2025.05.24 (jelentkezési határidő: május 4.)
  • ELTE Origó: 2025.05.10 (jelentkezési határidő: április 16.) vagy 2025.06.07 (jelentkezési határidő: május 15.)
  • telc: 2025.05.24 (jelentkezési határidő: április 22.)
  • LanguageCert: 2025.05.10 (jelentkezési határidő: április 18.)
  • BME: 2025.05.17 (jelentkezési határidő: április 23.)
  • iTOLC: a vizsgaidőpontok ide kattintva elérhetőek.

Ha más nyelvvizsgaközpontnál vizsgáznátok, az időpontokat a honlapokon találjátok.

Esélyegyenlőségi pontok

Bár egységes szabály nincs már arra sem, hogy az egyetemeknek hány pontot kell adniuk a felvételizőknek esélyegyenlőség jogcímen, az intézmények többsége továbbra is ad pontokat a

  • hátrányos helyzetű,
  • fogyatékossággal élő,
  • gyereket nevelő

felvételiznek.

Hogy pontosan mennyit, az a többihez hasonlóan egyetemenként eltérő. A Szegedi Tudományegyetemen például továbbra is változatlanul 40 esélyegyenlőségi pontot kaphatnak a felvételizők, míg a Budapesti Corvinus Egyetemen maximum 50, a Semmelweis Egyetemen viszont csak 15 pont járhat. De olyan intézmény is van, ahol bővült az esélyegyenlőségi pontok köre. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen például a megváltozott munkaképességért is járhat pont és azért is, ha valaki a tartós beteg hozzátartozóját ápolja.

Hogy megkapjátok az ezekért járó pontokat, muszáj feltöltenetek a szükséges dokumentumokat, igazolásokat az E-felvételi rendszerébe.

Felvételi 2025: így számolhatjátok ki a pontjaitokat egyszerűen

Hitélet, önkéntesség, egyebek

Mivel az egyetemek maguk döntik el, hogy miért és hány pontot adnak, ezért a felvételi tájékoztatóikat böngészve szokatlan jogcímeket is találhattok az intézményi pontok között. Az egyházi egyetemek például sok esetben extra pontokkal jutalmazzák a hitéletet, de van olyan intézmény is, ahol az önkéntesmunkáért cserébe is adnak többletpontokat, vagy az egyetem nyílt napján való részvételért, esetleg a saját érettségi felkészítőjük elvégzéséért.

Böngésszétek át tehát az egyetemek intézményi pontokról szóló tájékoztatóit és nézzétek meg, mivel szerezhettek még extra pontokat kúlius 9-ig. Ekkor zárul ugyanis az ügyintézési időszak, július 23-án pedig a ponthatárokat is kihirdetik.