Technikumok: itt nézhetitek meg, milyen szakmák közül válogathattok
Jelenleg több mint 170 különböző szakma közül választhattok.
Jelenleg több mint 170 különböző szakma közül választhattok.
A legtöbb diák nyolcadikos korában, 14 évesen kényszerül először arra, hogy döntést hozzon a jövőjéről, kiváltképp arról, hogy felnőttként mivel szeretne foglalkozni. Annak érdekében, hogy ez minél gördülékenyebben menjen, új cikksorozatunkban bemutatjuk nektek, milyen lehetőségekből válogathattok, és kiknek valók bizonyos intézmények. Ezúttal az elmúlt évek legnépszerűbb iskolatípusát, a technikumokat mutatjuk be nektek.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a szakképzés rendszeréről, a választható szakmáktól kezdve, a tanterveken át az ösztöndíjig.
A szakképzést végzetteknek mindössze fele (51%) elégedett a szakképzés során nyújtott gyakorlati oktatással egy friss felmérés szerint
Ezt a kulturális tárca helyettes államtitkára közölte, aki nem mellesleg nagyon elégedett mindennel.
Néhány hete hozta nyilvánosságra a technikumok országos rangsorát az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK). Mutatjuk, a budapesti technikumok közül melyek érték el a legjobb eredményt.
A Technikusok a Reformokért (TaR) azért alakult, mert eddig egyetlen mozgalom és csoport sem képviselte az ország technikumaiban tanulókat - írják.
Többszöri nekifutás után két évvel ezelőtt újra átalakította a szakképzési rendszert a kormány. A legnépszerűbb iskolatípus a technikum, ahol öt év alatt érettségit és szakmai végzettséget is szerezhetnek a diákok.
A leendő oktatási szakasszisztensek óvodában, bölcsődében, iskolában, gyermekotthonokban is dolgozhatnak majd.
Több szakképzési centrumban is 35 perces, rövidített órákat rendeltek el, ami miatt a diákoknak gyakorlatilag minden negyedik órája elmarad.
Nem a Veszprémi iskolák az egyetlenek, ahol az utóbbi hetekben átszervezést vagy összevonást jelentettek be a fűtési szezonra.
Október 1-től új szabályokra számíthatnak a Győri Szakképzési Centrumhoz tartozó tizennyolc győri és mosonmagyaróvári középiskolában.
A téli hónapokra egy másik iskolába költöztetnék át a Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum diákjait. A Debreciner információi szerint a Bethlent az Irinyi János Technikummal "vonnák össze", az olvasók viszont úgy tudják, hogy a tanulók októbertől a Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum épületébe járnának, délelőtti/délutáni turnusban.
Több mint 18 ezer diák jelentkezett tavaly az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyre, vagyis az OKTV-re. Néhány hónapja megmutattuk azokat a gimnáziumokat, ahonnan sok diák került be a verseny döntőjébe, most a technikumokkal foglalkozunk.
A szakképzésben is komoly oktatóhiány van, főleg a műszaki és a természettudományos tárgyakat tanítókat nehéz megtalálni, és az iskolai rendszerben tartani.
Nyilvánosságra hozta a 2022-es középiskolai felvételi statisztikáit az Oktatási Hivatal. Ezekből kiderül: tényleg technikumban tanul majd ősztől a legtöbb kilencedikes, nyelvi előkészítő évfolyamon több mint tízezren kezdenek, és a diákok többségét az első helyen megjelölt iskolába-tagozatra vették fel.
Idén több mint 98 ezer tanuló: 85 286 nyolcadikos, 7829 hatodikos és 5299 negyedikes felvételizett középiskolába - tájékoztatta az Oktatási Hivatal kedden az MTI-t.
Az ötéves technikumokban szakmát és érettségit, a hároméves szakképző iskolákban pedig szakmát szerezhetnek a diákok, akik február 18-ig jelentkezhetnek a középiskolákba.
Négy-, hat- és nyolcosztályos gimnáziumok, egyházi, magán- és állami iskolák, technikumok vagy két tannyelvű és nemzetközi iskolák - nehéz a kérdés, melyiket válasszuk. Ebben a cikkben összeszedtük, melyik iskolatípus milyen képzést kínál, és milyenek a felvételi szabályai.
Elindult a középiskolai felvételi, a szakképzés felé kacsintgatóknak ezeket a tájékoztatókat is érdemes elolvasniuk.