Január 31-én sztrájk lesz az iskolákban: de mit követelnek a tanárok, lesz-e tüntetés, és hányan fognak sztrájkolni?
Mit lehet tudni a január 31-i iskolai sztrájkról? Összeszedtük a legfontosabb infókat.
Mit lehet tudni a január 31-i iskolai sztrájkról? Összeszedtük a legfontosabb infókat.
Néhány óra alatt több mint 4300-an írták alá a két nagy pedagógus-szakszervezet petícióját. A PSZ és a PDSZ szerint a szülők, a diákok és a más területen dolgozók így (is) támogathatják a január 31-i sztrájkra készülő pedagógusokat.
Már kiküldték az iskolákba azokat a leveleket, amelyekben arra kérik az ott dolgozókat, hogy csatlakozzanak a sztrájkhoz, és első lépésként alakítsák meg a helyi sztrájkbizottságot – mondta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke.
„Hogy a további tárgyalásokat befolyásoljuk, nem marad más, mint a végső kényszerítő eszköz, a munkabeszüntetés. A figyelmeztető sztrájk csak az első, szimbolikus lépés lesz. Nagyon fontos, hogy országszerte, minden intézményben, együtt, egy időben adjunk hangot elégedetlenségünknek” – írja levelében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) Országos Választmánya.
Legalább 45 százalékos béremelést követel a kormánytól a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az elmúlt években ezermilliárd forinttal többet fordítottak pedagógusbérekre, 2023-tól jöhet az „átfogó, nagyobb mértékű bérrendezés”.
Demonstrációt szervez a Magyar Szakszervezeti Szövetség január 31-ére, ezzel támogatnák az aznap kétórás figyelmeztető sztrájkot tartó pedagógusokat. Akik magasabb fizetésért, óraszámcsökkentésért és a kötelező oltásról szóló jogszabály visszavonásáért harcolnak.
Kezdjenek el készülni a január 31-ig figyelmeztető sztrájkra – ezt kérték az iskolákban dolgozóktól szerda délután a tanári szakszervezetek, miután ismét sikertelenül tárgyaltak a kormánnyal a követeléseikről. De pontosan mit akarnak elérni?
„Egy lépéssel sem jutottunk előrébb, semmivel sem vagyunk több tudás birtokában, mint amikor idejöttünk” – mondta a kormány és a két tanári szakszervezet szerda délutáni tárgyalása után a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.
Újra tárgyal a kormánnyal a két tanári szakszervezet sztrájkbizottsága. Az elmúlt hónapokban egy témában sem született megállapodás.
Nem minden iskolában lehet törvényesen pótolni a kötelező oltás miatt kiesett tanárokat - állítják a szakszervezetek.
„Bekövetkezett, amitől régóta tartunk: nincs pedagógus, a tankerület pedig végzős diákokkal próbálná befoltozni a lyukakat” – így reagált a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) arra, hogy kiderült: az ország több pontján egyetemistákat toboroznak az állami iskolákba.
Van, ahol egyetemistákkal, máshol pedagógiai asszisztensekkel próbálják helyettesíteni a kötelező oltást visszautasító, emiatt fizetés nélküli szabadságra küldött tanárokat, tanítókat.
Január 31-re figyelmeztető sztrájkot szervez a két nagy pedagógus-szakszervezet.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményének visszavonását követelik, szerintük a tárca több ponton is "félretájékoztat".
„Egyértelmű, hogy a januárra és márciusra bejelentett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója” – így reagált az Emberi Erőforrások Minisztériuma arra, hogy a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerdán úgy döntött, hogy január 31-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, ha pedig szükséges, március 16-án is sztrájkolni fognak.
Január 31-án kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a tanári szakszervezetek, „ha pedig ez sem elég”, március 16-ára is sztrájkot hirdetnek – erősítette meg a szerda esti bejelentést a YouTube-on közzétett videóban Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.
„Ki fog holnap tanítani?” feliratú matricák tűntek fel Budapesten. A két tanári szakszervezet közös akciósorozatban próbálja felhívni a figyelmet arra, hogy a pedagógushiány miatt ma már nemcsak azt nem tudják, ki fogja tanítani a különböző tárgyakat, hanem azt sem, hogy ki fog vigyázni a gyerekekre.
Figyelmeztető sztrájkot hirdet január 31-ére a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) - ezt a két szakszervezet jelentette be, miután közös sztrájkbizottságuk tárgyalt a kormány képviselőjével. Ha a januári akció sem vezet eredményre, márciusra újabb sztrájkot szerveznek.
December 15-ig, azaz máig kell beoltatniuk magukat az állami iskolában tanító tanároknak, valamint az oltást kötelezővé tevő egyházi, alapítványi, magán- és önkormányzati intézmények pedagógusainak. A szakszervezetek attól tartanak, januártól nem lesz, aki tanítson.
Hiába csengetett a Pécsi Tankerületi Központ ajtaján Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányának tagja. A szakszervezet Pécsett szervezte országos akciósorozatának következő sajtótájékoztatóját, ahol többek között arról beszéltek, nem tudják, hogyan oldják majd meg a tankerületek a január 3-tól fizetés nélküli szabadságra küldött tanárok helyettesítését.