Régi bölcsesség, hogy vizsga előtti napon – és pláne éjszakán – már nem szabad tanulni, mert csak összekeveredik az a kevés is, amit magunkévá tettünk a tananyagból. Ám mi van akkor, ha sötétben, vízszintes testhelyzetben várjuk a másnapi megmérettetést, és mégsem jön álom a szemünkre?
Az alvási rendellenességekkel foglalkozó Sleep szakfolyóirat e havi legelső számában egy olyan tanulmányról számol be, amely kapcsolatot feltételez az agy kémiai folyamatai, és az úgynevezett elsődleges inszomnia között fiatal- és középkorúak esetében. Az új kutatás elsőként mutat rá a jellegzetes neurokémiai rendellenességekre pszichofiziológiai álmatlanságban szenvedő fiatal felnőttek agyában.
Az eredmények szerint az agyban a GABA (gamma-amino-vajsav), az egyik legismertebb inhibitor ingerületátvivő 30 százalékkal alacsonyabb azok esetében, akik tartósan, legalább hat hónapja szenvednek ebben az önmagában előforduló, tehát nem egy másik betegség kísérőjeként megjelenő elsődleges inszomniában. Tehát ez a típusú alvási rendellenesség gyakorlatilag nem más, mint a hyperarousal (fokozott éberségi szint és ébredési reakció) neurobiológiai állapotának megnyilvánulása, mely jelen van mind ébredés, mind alvás idején élettani és kognitív szinten is.
Dr. John Winkelman, a bostoni Harvard oktatója, és a Brigham and Women's Hospital főkutatója elmondta: "Az inszomniában szenvedők agyában kevesebb GABA van jelen, amely azt jelenti, hogy a normálisnál feszültebb idegállapot nem csak a tettekben és érzelmekben mutatkozik meg, hanem az idegrendszer szintjén is."
Tehát, amikor az álmatlanság egy-két alkalommal lép fel, de semmiképp nem tart hónapokig, valószínűleg a stresszes helyzetek által előidézett átmeneti inszomniában szenvedünk, ám ha a főiskolai/egyetemi éveink alatt rendszeressé válik az álmatlanság, minden bizonnyal azon 25 százalék közé tartozunk, akiknek kevesebb GABA található az agyában.
Ez azért is problémás, mivel az álmatlan éjszakákat rendszerint erős fáradtság, kimerültség, enerváltság, gyenge koncentrálóképesség, rossz hangulat, és ingerlékenység követi. Ebben a helyzetben pedig egy eminens sem tudna osztályozható eredményt produkálni.
Ráadásul a tanulmány arra is rámutatott, hogy bizony a csökkent mennyiségű gamma-amino-vajsav depresszív és szorongásos rendellenességek esetében szintúgy megfigyelhető. Mindemellett tünetileg is nagyon hasonló mindhárom betegségcsoport. A kutatás fenntartja annak lehetőségét, hogy a hangulati és szorongásos problémákkal rendelkezők GABA-deficitje minden bizonnyal az alvászavarukon alapszik.
Hogy mi lehet erre a megoldás? Tanulmányok azt mutatják, hogy a macskagyökér kivonatot szedő nők gyorsabban alszanak el, és kevesebb alkalommal ébrednek fel éjszakánként. Úgy hiszik, hogy növeli a GABA termelődését, ami lassítja és nyugtatja az észlelés és érzékelés folyamatait. Egy tanulmány szerint a gyógynövény van olyan jó, mint a receptre kapható alvás elősegítő oxazepám tartalmú gyógyszerek, ráadásul a következő nap elmarad a „másnaposság” érzése is, ami a legtöbb orvosság velejárója.
Az is bebizonyosodott, hogy az Epigallokatechingallát (EGCG) tartalmú fehér tea is hathatós lehet. Ez a flavonoid megnyugtatja az agyat és csökkenti a szorongást, mégpedig úgy, hogy aktiválja a szerv szorongás ellen leghatékonyabb védőrendszerét, a GABA (gamma-amino-vajsav) receptort. Ez szintén segíti az alvást. A fehértea fluorid tartalma ráadásul sokkal alacsonyabb, antioxidánsokban pedig jóval gazdagabb, mint a zöldtea...