A kijevi orvosi egyetem szerint ők felelősek a saját életükért.
Dühösek azok az ázsiai és afrikai egyetemisták, akik elmenekültek Ukrajnából a háború kitörésekor, de most vissza kellene menniük letenni a diplomához kulcsfontosságú vizsgájukat, írja az Euronews cikke alapján a hvg.hu. Hozzátéve: az ország orosz megtámadása előtt még 76 ezer külföldi diák tanult az orvosi szakokon Ukrajnában, de közülük csak néhányan tértek vissza. Velük a Kijevi Orvosi Egyetem azt közölte:
„ők felelősek saját biztonságukért és életükért”.
Miközben, ha úgy döntenek, nem mennek vissza súlyos kockázatot vállalva, veszélybe kerülne a több éves tanulmányuk. Az európai hírcsatornának egy, csak a monogramjával S.-ként megnevezett, Kijevben vizsgázott diák azt mesélte, hétszer kellett megszakítani a vizsgát rakétariadó miatt, ami így reggel 9-től délután 4-ig tartott, ráadásul a terem hideg volt, és szinte semmi fény nem volt. „Mind az 50 ember, aki velem együtt vizsgázott, megbukott” – emlékezett vissza a Donyecki Egyetem jemeni orvostanhallgatója, akinek úgy kell újra vizsgáznia, hogy fogalma sincs, mi lesz a helyzet egy év múlva.
Az ukrán egészségügyi minisztérium vizsgabizottsága szerint azok a hallgatók, akiknek nem sikerült az úgynevezett Krok 2 vizsga, bár három éven belül újra letehetik azt, legalább egy évet várniuk kell. Ez azt jelenti, hogy az utolsó évfolyamon újra le kell vizsgázniuk, és az éves tandíjat is ki kell fizetniük. A csatornának többen egyébként azt állították, hogy zaporizzsjai társaik úgy kapták meg a diplomát, hogy nem is tették le az utolsó vizsgát. Az ukrán egészségügyi tárca a tiltakozások hatására közel egy hónapja egyébként azt közölte, felterjesztenek egy javaslatot, hogy az országot elhagyó diákok a kijelölt minősítő vizsgaközpontokban is letehessék a vizsgákat, de erről azóta nem tudni részleteket.