szerző:
Tóth Alexandra
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szigorú szabályok mellett, de idén megtartják a diplomaosztókat az egyetemek – az ünnepségekre csak azok a végzős hallgatók mehetnek el, akik már megkapták a koronavírus elleni oltást. Több felsőoktatási intézményben a napokban kell regisztrálni a diplomaosztókra, több ezer egyetemista azonban még mindig nem tudja, nyelvvizsga nélkül is átveheti-e majd az oklevelét, a kormány ugyanis még mindig nem döntött az átmeneti enyhítésről.

Több turnusban, szabadtéren, stadionban, online vagy csak augusztusban – kreatív megoldásokkal kísérleteztek 2020 nyarán az egyetemek, sok helyen a koronavírus-járvány miatt ugyanis nem tartottak hagyományos diplomaosztókat. Idén más a helyzet, a legtöbb felsőoktatási intézmény a szokásos módon szervezi meg az ünnepségeket – erre az innovációs tárca is megadta az engedélyt június elején.

Az egyetemeknek persze be kell tartaniuk a járványügyi szabályokat – ez többek között azt is jelenti, hogy csak azok a hallgatók kaphatják meg az oklevelet a diplomaosztón, akik már beoltatták magukat koronavírus ellen. A többiek kevésbé ünnepélyes körülmények között vehetik át a diplomájukat: a tanulmányi osztályon vagy a postán.

Védettségi igazolvány, maszk, regisztráció

A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának diplomaosztóján is kizárólag azok a végzősök vehetnek részt, akiknek van védettségi igazolványuk. Az ünnepséget „több turnusban” tartják majd meg, ezért minden hallgatónak külön regisztrálnia kell. Az már most biztos, hogy a belépéskor kötelező lesz a testhőmérséklet-mérés és a kézfertőtlenítés, az épületben pedig a maszkviselés. Az ünnepségre a járvány miatt idén nem hívhatnak vendégeket a diplomázók, a családtagok, barátok – akárcsak a védettségi igazolvánnyal nem rendelkező végzősök – online követhetik majd a diplomaosztót.

Hasonlóak lesznek az előírások a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán is, ahol július 7-én és 8-án tartják a diplomaátadót – a hallgatóknak itt is kell regisztrálniuk, a kezdés időpontját a résztvevők száma alapján határozzák majd meg. Védettségi igazolványra itt is szükség lesz, családtagok pedig Pécsett sem követhetik majd élőben, a helyszínen az eseményeket.

Az Eszterházy Károly Egyetemen valamivel lazábbak a szabályok, vendégek is bemehetnek majd az ünnepségre, de csak akkor, ha a védettségi igazolványukat bemutatták – azok a hallgatók, akik még nem oltatták be magukat, a tanulmányi osztályon vagy postán vehetik át a bőrkötéses oklevelet. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának diplomaátadójára is mehetnek családtagok, barátok, de egy-egy hallgató legfeljebb két vendéget hívhat, akiknek szintén maguknál kell tartaniuk a védettségi igazolványt és a maszkot.

Van persze olyan egyetem is, ahol továbbra sem kockáztatnak – ilyen például a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári mezőgazdasági kara, ahol idén is elmarad a diplomaosztó, a végzett hallgatóknak július elején postán küldik el a diplomájukat.

Mi lesz 25 ezer diplomával?

Bár a legtöbb felsőoktatási intézményben a diplomaátadó ünnepségekre már a napokban lezárult a regisztráció, sokan még mindig nem tudják, hogy egyáltalán átvehetik-e az oklevelüket. Még mindig nem született meg ugyanis a kormányzati döntés arról, a koronavírus-járvány és a nyelvoktatást is érintő lezárások miatt idén is kapnak-e „nyelvvizsga-amnesztiát” a diplomázók. 

Az Eduline írta meg pár héttel ezelőtt, hogy a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) azt javasolta az innovációs minisztériumnak, idén is adjanak „felmentést” a végzős egyetemistáknak és főiskolásoknak a nyelvvizsga-követelmények alól. A szervezet becslése szerint ugyanis akár 25 ezer diploma is bennragadhat a nyelvvizsga hiánya miatt. A hallgatók egy része nem tudta megszerezni a bőrkötétes bizonyítványt – márciusban a nyelviskolák és a nyelvvizsgaközpontok is bezártak, sokáig csak online órákat és vizsgákat tarthattak.

Legutóbb június 3-án került elő a téma, akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, "megfontolják" a nyelvvizsga-amnesztia kérdését. Lassan, de biztosan végre megszülethet a döntés, legalábbis hétfőn Schanda Tamás, az innovációs tárca miniszterhelyettese, Rácz Zsófia és Hankó Balázs helyettes államtitkár személyesen egyeztetett a HÖOK-kal a nyelvvizsga-amnesztiáról.

A döntés egyébként nem csak a diplomaosztók miatt lenne sürgős – azok, akik mesterszakon tanulnának tovább, július 8-ig tölthetik fel a most még hiányzó dokumentumokat az E-felvételi oldalára, vagyis legkésőbb addig tudniuk kell, megkapják-e a diplomájukat.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!