Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Kétszázötven font, vagyis körülbelül hetvenezer forintba kerül a belépő a Cambridge megalapításának 500. évfordulója alkalmából rendezett bálba. Az eseményért több ezer hallgató hajlandó kifizetni az összeget – holott néhány hónapja még a tandíjemelés ellen demonstráltak Londonban.
A St John May Ball estet, Cambridge legnagyobb évzáró bálját, amely a Time rangsorában a világ hetedik legnagyobb bulijaként szerepel, 1888 óta rendezik meg minden év júniusában. Az idei esemény – amelyen az egyetem fennállásának 500. évfordulóját ünneplik – a tervek szerint minden korábbi estélyt túl fog szárnyalni, írja a Daily Mail.
A bulira eddig összesen kétezer jegy kelt el. Az egyetem jelenlegi tanulói páronként 300 fontot (körülbelül 88 ezer forintot), a egykori hallgatók 395 fontot (116 ezer forintot) fizetnek a belépőért. Azoknak, akik részt vesznek a hivatalos kezdés előtt tartott fogadáson és a reggelin, 105 fonttal drágább a jegyük – ők fejenként 255 fontot, vagyis 75 ezer forintot fizetnek összesen. Nem csak a cambridge-i diákok nyúlnak mélyen a zsebükbe az iskolabál előtt: már a szigetországban is hódít az amerikai prom, azaz a középiskola utolsó évében rendezett estély, amelyért – limuzinbérléssel és ruhavásárlással együtt – akár 500 fontot is kifizetnek a tanulók. A költséges eseményről itt olvashatsz bővebben.
A méregdrága estélyt tehát hatalmas érdeklődés övezi, holott fél éve még diákok tízezrei tüntettek országszerte a tandíjemelés ellen – köztük a University of Cambridge hallgatói is. Miután a brit kormány novemberben úgy döntött, hogy az angliai egyetemek 3290 fontról (egymillió forintról) kilencezer fontra (2,9 millió forintra) emelhetik az éves tandíj felső határát, Londonban óriási diáktüntetést szerveztek, amelyen a résztvevők egy csoportja betört a Millbank Towerbe, a Konzervatív Párt adminisztratív központjába, feldúlták az irodákat, és az épület tetejéről megdobálták a torony tövében sorakozó rendőröket. A zavargásokról készült videót itt nézheted meg.
Úgy tűnik, a bál szervezése más irányba terelte a cambridge-i diákok figyelmét. „Sokak számára ez rengeteg pénz, de az egyetemen sok a szerencsés tanuló. Nem hinném, hogy a hallgatók a diákhitelből költenének erre. Általában a saját pénzükből fedezik az ilyen estéket. 150 fontot fizetnek ki egy éjszakáért, amire reményeik szerint egész életükben emlékezni fognak” – mondja Dominic Collingwood, a buli főszervezője. A hallgató jelenleg a St John’s College teológia szakán tanul, előtte a Canterbury King’s Schoolba járt – ahol évente 29 ezer font tandíjat fizetett.
A bulin egy nemzetközi hírnévnek örvendő DJ és két operaénekes fog fellépni. Bár a szervezők még nem erősítették meg, az a hír járja, hogy a sztárvendég Lady Gaga lesz, és két másik világhírű énekest is meghívtak. Az elmúlt években olyan hírességek léptek fel a bálon, mint a Scissor Sisters, Ellie Goulding és Dizzee Rascal. A campuson varázslók fogják szórakoztatni a vendégeket, lesz tűzijáték, kaszinó és tombola is – amelynek fődíja egy kétszemélyes párizsi út.
A rendezők a lehető legnagyobb luxust kínálják a vendégeknek: az est folyamán koktélokat, mézsört, jobbnál jobb borokat és Pol Roger 2000 pezsgőt szolgálnak majd fel, az ételeket pedig egy helyi díjnyertes étteremből rendelik. A reggeli menü frissen facsart grépfrútból, habos-tejszínes eper- és áfonyakrémből, kolumbiai kávéból és eggs benedictből, azaz tojásból, muffinból és szalonnából készült ételkülönlegességből áll.
„Megértem, hogy sokak számára ez egy dekadens rendezvény. Ugyanakkor egy hagyomány része, amit itt – helyesen vagy helytelenül – tiszteletben tartanak” – mondja a szervező. Egyébként a jegy megvásárlásakor a hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy néhány fontot jótékonysági célra fordítsanak – ezt azonban eddig a diákok 50 százaléka visszautasította.