Mennyit lehet keresni diákmunkával?
Évente mintegy kétszázezer diák vállal munkát szabadidejében, az irodai adminisztráció, a telemarketing és az...
Évente mintegy kétszázezer diák vállal munkát szabadidejében, az irodai adminisztráció, a telemarketing és az...
Hiába szereznek bejelentett, teljes- vagy részmunkaidős állást a tanulás mellett a hallgatók, a diploma megszerzése...
Szülői támogatás, diákhitel ide vagy oda, némi zsebpénzre minden egyetemistának szüksége van.
Finoman szólva is hiányos a középiskolások tudása a munkavállalás szabályairól egy most nyilvánosságra hozott felmérés szerint, így aligha okoz bárkinek meglepetést, hogy legtöbbször fel sem ismerik a visszás helyzeteket. A kérdés az, hogy kinek a feladata a 17-18 éves diákok "munkajogi felvilágosítása".
Nem kell a jövőben rettegniük a rendszeres hatósági bírságoktól az iskolaszövetkezeteknek, miután az Országgyűlés rendezte az iskolaszövetkezeti diákfoglalkoztatás rendszerét. A júliusi törvénymódosítás a nappali tagozatos diákok esetében is előírja a bejelentési kötelezettséget, és meghatározza annak sajátos szabályait - írja a Pénzcentrum.
Még mindig sok diákot foglalkoztatnak feketén strandokon, szórakozóhelyeken és üzletekben – munkatapasztalat híján tényleg nehéz átlátni a nyári munka szabályait. Összegyűjtöttük a munkaidővel, fizetéssel és felmondással kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket.
A válság óta először most nagy a kínálat is, bár az mr1-Kossuth Rádió által megkérdezett fiatalok szerint kevés a jól fizető munka.
A diákok foglalkoztatására – társadalombiztosítási és adózási szempontból – az általános szabályokat kell alkalmazni. Ugyanakkor munkajogi vonatkozásban a gyermekekre, illetve fiatal munkavállalókra az általánostól eltérő, kedvezőbb előírások vonatkoznak.
Legtöbbször a munkaidőre, a körülményekre és az elmaradt fizetésre panaszkodnak azok a diákok, akik nem megfelelő helyre mennek el nyáron dolgozni – adta hírül az RTL Klub.
Több diákmunkásnak is csökkent a fizetése az új adószabályok miatt. Becslések szerint a munkát vállaló főiskolások, egyetemisták harmada keres egy-két ezer forinttal kevesebbet, mint tavaly.
Akár egymillió forintba is kerülhet egy egyetemi-főiskolai félév, ám a diploma reményében a szülők és a hallgatók is hajlandóak mélyen a zsebükbe nyúlni. Mikor kell elkezdeni a spórolást az alap- és a mesterképzés éveire, és mennyit kell félretenni a tanulás finanszírozásához?
Sem társadalombiztosítás, sem diákmunka, sem ösztöndíj – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint ilyen következményei vannak annak a szabályozásnak, amely alapján az alapszakról a mesterképzésbe átlépő hallgatók tanulói jogviszonya a két ciklus között, vagyis a két-három nyári hónapra megszűnik.
Szülői támogatás, diákmunka, megbízásos jogviszony – az egyszerűsítésre váró adórendszer több területen is érinti a diákokat. Cikkünkben a jelenlegi szabályozás néhány fontos ismérvét tekintjük át.
A nyári hónapokban egyre több diák keres munkát, és a cégek érdeklődése is megnő a fiatal munkavállalók iránt, akik azonban egyre többen dolgoznak év közben is, hogy esetlegesen kieső zsebpénzüket pótolják - számoltak be tapasztalataikról az MTI által megkérdezett iskolaszövetkezetek és egy toborzó cég.
Az idén a továbbra is kedvezőtlen gazdasági helyzet miatt a nyáron munkát vállaló diákok többségét elsődlegesen nem a nyaralás, a szórakozás költségeinek előteremtése motiválja, hanem a tanulmányaik folytatásához, a megélhetéshez szükséges anyagi feltételek megteremtése a cél - írta keddi számában a Világgazdaság.
A 15-34 éves korosztály 37,3 százaléka végzett valamilyen munkát tanulmányi ideje alatt, de ez az esetek csaknem háromnegyedében csak a képzéshez tartozó szakmai gyakorlatra korlátozódott, azaz a fiatalok alig 10 százaléka mondhatja el magáról, hogy már tanulmányai idején is kapott valamilyen tényleges képet a munka világáról.
A diákok már alig várják, hogy elkezdődjön a nyári szünidő, kiszabaduljanak az iskolapadból és kitombolhassák magukat a szabadban. Rengeteg program, tábor és kikapcsolódási lehetőség várja az iskoláskorú gyermekeket. Azok a diákok, akik nyelvvizsgára készülnek, vagy csak jobban megismerkednének egy idegen nyelvvel, esetleg csiszolnák a már meglévő tudásukat, nagyon sok ajánlat közül válogathatnak. Az utazási irodák, nyelviskolák belföldre és külföldre egyaránt szerveznek intenzív nyelvtanfolyamokat kimondottan a vakációra.
A diákmunka nem egyszerűen pénzkereseti lehetőséget, hanem a fiatalok karrierjének megalapozását is jelentheti áprilistól, a második legnagyobb országos hálózattal rendelkező iskolaszövetkezet ugyanis útjára indította a Dolgozz a jövődön! programot, amelynek keretében a kiemelkedő diák munkavállalók Fürge Diák Karriercsomagot szerezhetnek munkaévük végén.
A gazdasági válság kapcsán a felsőoktatási intézmények közül a Károly Róbert Főiskola (KRF) arra hívja fel a figyelmet, hogy bár bizonytalan az ország gazdasági helyzete, egy főiskolának vagy egyetemnek figyelnie kell arra is, hogy mivel segíti hallgatóit, milyen támogatásokat tud számára biztosítani.
Augusztus utolsó heteiben látványosan henyélő diákmunkások tűntek fel az ország tizenhét strandján, "Nálunk ez is diákmunka!" feliratú molinók alatt elhelyezett nyugágyakon pihenve. A Fürge Diák Iskolaszövetkezet akciójának üzenete az volt, hogy a diákmunka nagyszerű élmény is lehet, ha jól csinálják.