Akik még mindig kitartanak: tanárok és az idei év megpróbáltatásai
Megvalósult és meg nem valósult tüntetések, fizetések felvállalása, iskolai erőszak, régi és új szabályok - és ezek hatása. Ilyen volt a tanárok idei éve tíz szóban.
Megvalósult és meg nem valósult tüntetések, fizetések felvállalása, iskolai erőszak, régi és új szabályok - és ezek hatása. Ilyen volt a tanárok idei éve tíz szóban.
Holnaptól lép életbe az új iskolaérettségi vizsgálatok rendszere. A kormány egy módosító csomagot nyújtott be még nyáron, amit még júliusban el is fogadott a parlament. Összegyűjtöttük a 2019-es év nagy fordulópontjait a köznevelési törvény módosításától az új iskolaérettségi vizsgálatokig.
Februárban nem csak a felvételi jelentkezés határideje, hanem az érettségi jelentkezés határideje is lejár. Azonban egy nagyon fontos feltételnek idén is meg kell felelnie az érettségizni vágyó diákoknak. Itt vannak a részletek.
Arra a hírre reagált a minisztérium, hogy a sajátos nevelési igényű gyerekek száma nő, az őket segítő szakembereké viszont csökken.
Ma már egyáltalán nem okoz meglepetést, ha egy vezető középiskola végzős osztályaiból többen is külföldi egyetemre adják be a jelentkezésüket.
Elindult a 2020-as felvételi, nehéz időszak vár a diákokra. Azonban a felvételi csak a kezdet. Mi a különbség az egyetem és a középiskola között? Mik lehetnek a felsőoktatás legnagyobb buktatói, és hogyan lehet elkerülni, hogy a legszebb éveitek katasztrófába fulladjanak? Ennek jártunk most utána.
Nem volt könnyű éve azoknak a diákoknak, akik 2020-ban felvételiznek egyetemre vagy főiskolára. A kormány döntései, halogatás és az információhiány mindenkinek “izgalmassá” tette 2019-et. Most összeszedtünk mindent, ami ebben az évben történt és a jövő évi felvételin fontos lesz.
Elsöprő sikereket arattak 2019-ben a magyar diákok a diákolimpiákon és nemzetközi versenyeken. Több tantárgyból is sikerült bezsebelniük a bronz, ezüst és aranyérmeket. Most megmutatjuk összesítve az idei év eredményeit.
A sajátos nevelési igényű gyerekek száma nő, az őket segítő szakembereké viszont csökken, így egyre többen tudnak részt venni gyógypedagógiai nevelésben - írja a Népszava friss adatok alapján.
A 2020-as felvételin csak az vehető fel, alapképzésre, osztatlan képzésre, aki legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tett, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezik. Azonban ez alól kivétel, ha valaki olyan szakra jelentkezik, ahol a felvételi összpontszámot kizárólag a gyakorlati vizsga alapján kell megállapítani. Ez milyen képzéseket takar?
A Diploma 2020 kiadványban a HVG az idén is nyilvánosságra hozta a legjobb egyetemek összesített rangsorát és a képzési területek szerinti listákat. Melyik egyetem végzett az élen, és melyik intézmény kínálja a legjobb műszaki, bölcsész- vagy éppen agrárképzéseket? Itt az összes rangsort megtaláljátok.
Az egyetem ígéretéhez híven az idén megkezdődött az oktatás a Közép-európai Egyetem új, bécsi campusán, jövő szeptemberben pedig már ott kezdik a tanévet az elsőévesek. A budapesti képzés sorsa egyre kérdésesebb - a Müncheni Műszaki Egyetemmel való együttműködést a német intézmény szerint a magyar kormány akadályozza.
Kiknek jár az állami ösztöndíj, milyen típusú diákhitelt igényelhetnek az államilag támogatott és az önköltséges formában tanulók? Milyen támogatásokat kaphatnak az elsőévesek, mi az a hallgatói szerződés, mire jó az egyetemi diákigazolvány? Egyetemi szótár (nem csak) gólyáknak.
Emlékezetesre sikerült a 2019-es érettségi: kiszivárogtatták a magyar nyelv és irodalom, matematika írásbeli feladatainak egy részét, illetve a történelem érettségi teljes feladatsorát. De nem csak itthon akadtak problémák az ide vizsgákkal: Angilában is szivárogtattak.
Nemcsak a közoktatásban alakul át a szakképzés jövőre, hanem a felnőtteknek szóló OKJ-s képzések rendszere is változik. A képesítések száma radikálisan lecsökken, többségüket pedig csak iskolai rendszerben lehet majd megszerezni, két vagy három év alatt. Sok népszerű szakma megszűnik vagy összeolvad. Összefoglaltuk, hogy mi történt az idén és mi várható 2020-ban.
Fontos változások lépnek életbe a 2020-as felsőoktatási felvételin – az alap- és osztatlan szakokon alapfeltétel az emelt szintű érettségi. A pontszámítási szabályok azonban nem változnak az előző évhez képest. Most a különböző pluszpontszerzési lehetőségekről olvashattok.
Milyen változásokat hozott a 2019-es év a felsőoktatásban? Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
Alapítványi fenntartásba került a Budapesti Corvinus Egyetem. A módosítás már a keresztféléves felvételin életbe lépett – vagyis az állami ösztöndíj helyett a Corvinus Ösztöndíjprogramra lehetett jelentkezni. Habár továbbra is megmaradtak a tandíjmentes helyek, aki nem került be ilyenre, már most többet fizethetett. Februártól pedig újabb változás jön: megszűnhetnek az egyetem karai.
Önálló törvényt kapott a szakképzés: a jogszabály értelmében átnevezik a szakképző iskolákat, átalakul a szakmalista, változik a diákok gyakorlati képzése és a tanárok státusza is. Most, az év végén összefoglaljuk a nagy port kavaró, pár hónap múlva már életbe lépő változásokat.
Tanulmányi és szociális ösztöndíjak, egyetemi, önkormányzati és vállalati juttatások – többek között ilyen támogatásokra pályázhatnak az egyetemisták és főiskolások.