Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A fővárosban a Március 15. térről vonulnak át a Várkert bazárhoz a Tanítanék Mozgalom és a pedagógus szakszervezetk hívására a tüntetők, hogy a tanév végén értékeljék a kormány teljesítményét is.
A tény, hogy a kormány "figyelembe vette" a Pedagógusok Szakszervezetének szempontjait nem jelentette azt, hogy azokat mind meg is fogadták. Rétvári Bence államtitkár szerdán úgy nyilatkozott a korábbi tárgyalásokról, mintha nem lett volna törvény által kötelező leülni a szakszervezetekkel.
Szerintük az a baj, hogy nem mentek el a pedagógusok a Köznevelési kerekasztalra. A törvényes, fél éve tartó sztrájkbizottsági tárgyalásokra nem is utalnak a közleményükben.
Galló Istvánné a beol.hu-nak nyilatkozott. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az áprilisi sztrájkot sikeresnek ítélte, mert mint mondta, komoly nyomásgyakorlás ellenére is sokan részt vettek azon, nem volt eredményes.
Az új szakgimnáziumi kerettanerv csak most esett át a szakmai szervezetek véleményezésén, ezért végső formába sem öntötték még, a szakképzési még el sem kezdődött. A Pedagógusok Szakszervezet szerint elfogadhatatlan, hogy még nincs elfogadott kerettanterve a jövő tanévnek, de a tervezett tartalmat is éles kritikával illetik.
A pedagógusok sztrájkbizottsága az érettségikre tekintettel kivár a kormány lépésére, hogy a sztrájkot követően engednek-e álláspontjukból és megegyeznek-e a tiltakozókkal az oktatási rendszer reformjáról. A szakgimnáziumi képzés átalakítása és a természettudományos tárgyak megnyírása viszont csak olaj a lobogó tűzre.
Minden harmadik intézményben folyt sztrájk, de többen is lehettek volna, ha egyeseknek "anyagi megfontolásból", vagyis pénzügyi helyzetük miatt nem kellett volna felvenni a munkát. Ez is mutatja a tanárok kiszolgáltatottságát, hogy egyeseknek egy napi bérük is rengeteget számít, de a szakszervezetek sincsenek jobb helyzetben.
Bár nem volt teljesen egységes a tanárok szerdai sztrájkja a közelgő év vége és az érettségik miatt, mégis évtizedek óta nem volt ilyen nagy számú pedagógussztrájk. A résztvevők számát egy tisztességes utcai demonstráció is megirigyelné. Sok iskola kongott az ürességtől.
A bevett nyugati tiltakozási formáknak megfelelően hashtag-mozgalmat indít a Pedagógusok Szakszervezete, hogy a szerdai sztrájk résztvevői ezzel jelöljék a közösségi oldalakon, hogy kiállnak a tiltakozás mellett.
Bár a pedagógusok sztrájkbizottsága hosszú ideje tárgyal a kormánnyal az oktató és nevelő munkát segítő nem pedagógus végzettségű iskolai alkalmazottak béremeléséről - erre hajlik a kormány is -, de nem született végleges megállapodás. A kerekasztalt követően a kormány mégis bedobott egy béremelési tervet, amiről nem állapodtak meg a sztrájkolókkal.
A Tanítanék Mozgalom a munkabeszüntetés alkalmával is tettekre biztatja a tanárokat, hogy fejlesszék tovább saját hálózatukat, hogy minél több helyen alakulhassanak Kockás körök a szerdán.
A több száz önkormányzatot tömörítő Magyar Önkormányzatok Szövetségének közoktatási konzultációs fórumán a kormányzati szereplőket leszámítva egyetértés volt abban, hogy vissza kell adni azoknak a településeknek az iskoláit, amelyek ezt igénylik.
Bár napokon keresztül ment az egyeztetés a kormánnyal a Tanítanék Mozgalom, illetve a Civil Közoktatási Platform részéről, hogy kedden érdemi tárgyalásokba kezdjenek, a kormány végül nem reagált a meghívásra és nem is jelent meg a jelzett helyen és időpontban. A civilek kockás körök megalakítására kérték a pénteken tiltakozókat.
A pedagógusok érdekvédelmi szervezetei szerdán a cselekvések összehangolásáról határoztak, de egyelőre mindegyik fél a saját tilatkozási időpontja mellett foglalt állást. Ami biztos, hogy április 15-én és 20-án is sztrájkolnak a tanárok.
Galló Istvánné a pedagógusok sztrájkbizottsága nevében bejelentette, hogy április 20-án sztrájkolnak. Nem a PDSZ és a Tanítanék 15-i megmozdulásához csatlakoznak, de velük is egyeztetnek. Orbán Viktort is tájékoztatták.
Palkovics László azt mondta az Indexnek a hétfői sztrájkbizottsági tárgyalásokat követően, hogy nem sikerült több pontban sem megállapodni a pedagógusokkal, ez viszont Galló Istvánné ígérete szerint sztrájkot jelent.