szerző:
eduline/mti

A tény, hogy a kormány "figyelembe vette" a Pedagógusok Szakszervezetének szempontjait nem jelentette azt, hogy azokat mind meg is fogadták. Rétvári Bence államtitkár szerdán úgy nyilatkozott a korábbi tárgyalásokról, mintha nem lett volna törvény által kötelező leülni a szakszervezetekkel.

Galló Istvánné (PSZ) és Rétvári Bence államtitkár közös sajtótájékoztatója a tavasz során.

Mint arról korábban beszámoltunk, a kormány oktatási törvénymódosító csomagjában a tanárok szakszervezetei hiányolnak számos elemet, amelyben a sztrájkbizottsági tárgyalásokon részmegállapodásig jutottak a kormánnyal.

Rétvári Bence a kritikákra reagálva azt mondta az M1 csatorna szerda reggeli műsorában, hogy bár meghívták, a PSZ nem vett részt a köznevelési kerekasztal ülésein - a szakszervezet illetéktelennek tartja a kerekasztalt a kérdések megvitatására, keddi közleményük szerint ebben szerepet játszik az is, hogy nincs törvényes kerete a kerekasztalnak. A pedagógusok ezért a törvény által gondosan szabályzott sztrájktárgyalások mellett maradtak: ha megállapodnak valamiben, annak írásos nyoma marad, a megegyezéseket pedig átvezetik a jogalkotásba.

Az államtitkár által elmondottakról úgy fogalmaz az MTI, hogy a kerekasztaltól való távolmaradás"ellenére külön egyeztettek" a szakszervezetekkel. Az államtitkár a televíziós nyilatkozatában arra viszont nem tért ki, hogy törvényi kötelezettsége volt leülni tárgyalni a szakszervezetekkel, nem valami kegy folytán került erre sor - ezt a PSZ korábbi nyilatkozatai is kiemelték. Úgy folytatta, mikor a szakszervezet huszonöt pontja közül húszban már tartalmi kompromisszumot kötöttek, a PSZ felállt a tárgyalóasztaltól és sztrájkot hirdetett - a fennmaradó 5 pontot ugyanis kulcskérdésnek tekintette a szakszervezet, ezekben pedig nem volt megállapodás.

Rétváriék azt használták ki, hogy a részmegállapodások nem kötelező érvényűek, a sztrájk miatt pedig nem született végső megállapodás, ami már kényszerítő erejű lett volna mindkét félre. Ennek megfelelően csak azokat a pontokat vezették be az oktatási törvénymódosításba, amelyeket jónak láttak, illetve a kerekasztalon külön is megerősítést nyert, hogy változtatni kell.

A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden arról is beszélt az államtitkár, hogy a köznevelési törvény módosításával, a Klik átszervezésével jobb körülményeket biztosítanak a pedagógusoknak. Megteremtik a külső feltételeit annak, hogy modern, versenyképes tudást adhassanak át a tanárok a diákoknak, ami az egész rendszer lényege - fűzte hozzá.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!