szerző:
eduline/mti

Bár napokon keresztül ment az egyeztetés a kormánnyal a Tanítanék Mozgalom, illetve a Civil Közoktatási Platform részéről, hogy kedden érdemi tárgyalásokba kezdjenek, a kormány végül nem reagált a meghívásra és nem is jelent meg a jelzett helyen és időpontban. A civilek kockás körök megalakítására kérték a pénteken tiltakozókat.

Törley Katalin a sajtó képviselői előtt megdöbbenését fejezte ki, hogy a kormány nem élt a lehetőséggel, és nem ült le a tárgyalóasztalhoz velük. Emlékezetes, telefonon is egyeztettek a civilek a kormánnyal a nyilvános meghíváson túl egy érdemi tárgyalás helyéről és időpontjáról. A technikai beszélgetést az oktatási tárca egy közleményben viszont úgy mutatta be, mintha szakmai kérdésekről szó esett volna.

A témában ajánljuk

A tárgyalásra készülő CKP-t felpaprikázta a szerintük cinikus Emmi

Ercse Krisztina, a platform koordinátora rámutatott, hogy felkészülten várták a kormány képviselőjét a tárgyalásra. Kijelentette, a kormánynak meg kell őket hallgatnia. Úgy fogalmazott: a kabinet azt hazudja, hogy minden rendben van, de semmi sincs rendben.

Mendrey László, a PDSZ elnöke szerint úgy tűnik, a kormány érdekelt a feszültség fokozásában. Nem érdekli, mit mond a többség, és kiprovokálta a sztrájkot - jegyezte meg az érdekvédő. Jelezte: támogatják az április 20-i egész napos pedagógussztrájkot is. Hozzátette, hogy a kormánynak óriási felelőssége van abban, hogy az érettségikbe ne csússzanak bele.

Törley szerint olyan kérdéseket tettek fel - utalva 12 pontos követelésükre -, amelyek rendkívül fontosak, a gyerekekről és az ország jövőjéről szólnak. Emlékeztetett arra, hogy március 15-én megígérték, fokozatosan növelik a nyomást. Hozzátette, hogy április 15-én kétórás figyelmeztető sztrájk lesz, amelyet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szervez, és a civil közoktatási platform, valamint a Tanítanék Mozgalom is támogat. Úgy tűnik, a kormány nem érdekelt abban, hogy az oktatás helyzetén javítson - jegyezte meg.

A civil mozgalom képviselője arra kérte a pedagógusokat, gondolják végig, mit tudnak tenni a tantestületeken, a kis kollektívákon belül a nyomásgyakorlás érdekében, használják az eddigi szimbólumokat, és alakítsanak helyi szinten kockás köröket. Emellett egész napra szolidaritást hirdetnek, és azt kérte, tűzzenek ki fekete szalagot az iskolákra.

A platform minden szervezete és támogatója nevében megígérte a gyerekeknek, a szülőknek és a pedagógusoknak, hogy nem hagyják abba, nem hagyják, hogy a kormány elbújjon a számonkérés elől.

Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke hozzátette, hogy a CKP a tárgyalásokban, a megegyezésben és a működőképes iskolák létrehozásában érdekelt, erre tettek javaslatot. Emlékeztetett, hogy szülők és diákok szervezetei is tagjai a szerveződésnek.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke közölte, hogy a még elégséges szolgáltatásokról szóló előző napi kompromisszumos javaslatukra információi szerint egyelőre nem válaszolt a kormány. Szerda reggel tovább folytatódik az egyeztetés az államtitkársággal - jelezte.

A CKP márciusban megfogalmazott 12 pontos követeléséről kívánt egyeztetni a kabinet képviselőivel. Ezek között szerepel az állami finanszírozás növelése, a tanulói terhek csökkentése, a tankönyvválasztás szabadsága, a kötelező testnevelésórák számának csökkentése, a kötelező erkölcstan- és hittanórák megszüntetése.