Hány félévig tanulhattok állami ösztöndíjasként?
Hány félévig tanulhattok egyetemen vagy főiskolán állami ösztöndíjasként? Itt a válasz.
Hány félévig tanulhattok egyetemen vagy főiskolán állami ösztöndíjasként? Itt a válasz.
Milyen feltételek vonatkoznak az állami ösztöndíjas képzésekre, mi a diploma megszerzésének legutolsó határideje? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
Ha nem szereztétek meg időben a diplomátokat, vissza kell fizetnetek az állami ösztöndíj felét. Pár lehetőség azonban van, hogy ezt kikerüljétek. Mutatjuk a listát.
Mi történik, ha otthagyjátok az egyetemet? Mikor és mennyit kell visszafizetni? Most minden kérdésre válaszolunk az állami ösztöndíjas félévekről.
Ha nem szereztétek meg időben a diplomátokat, vissza kell fizetnetek az állami ösztöndíj felét. Pár lehetőség azonban van, hogy ezt kikerüljétek. Mutatjuk a listát.
Az állami ösztöndíjas képzésben résztvevőknek a hallgatói szerződés aláírásával el kell fogadniuk és teljesíteni a benne foglaltakat, de mi történik akkor, ha a hallgatói jogviszony megszűnik?
Hány félévig lehet egyetemen, főiskolán tanulni anélkül, hogy kapnátok egy csekket egy több százezer forintos összegről? Vajon hazudik-e a szomszéd/az ismerős/a volt iskolatárs, aki azt állítja, hogy már tíz éve egyetemista, de soha egy fillért sem kértek tőle? Vannak-e még kiskapuk, ha valaki nem akar fizetni a diplomáért? Utánajártunk.
Megemelték a kötelezően teljesítendő kreditek számát a felsőoktatásban, aki nem figyel, az fizethet.
Csúszol, passzív félévre mész, esetleg egyetemet váltasz? Sok tényező befolyásolhatja a tanulmányaidat, de megmutatjuk, hogy mikor hogyan kell számolnod.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a műszaki és informatikai állami képzések a legnépszerűbbek, ám a számok mást mutatnak.
Korábban írtad alá a hallgatói szerződést és most nem tudod, milyen szabályok vonatkoznak rád? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
"Kevesebb hallgató, átláthatatlan szelekció, kézből etetés - támogatás a "nemzeti középosztálynak", a többieknek munkanélküliség vagy emigráció. Ilyen brutális osztálypolitikát az ötvenes évek óta nem látott a felsőoktatás" - olvasható a Népiskola blog legfrissebb bejegyzésében.
A kitöltés nem különösebben bonyolult, de érdemes néhány dologra odafigyelni, ha nem akarjuk, hogy jövőre a mi jelentkezési lapunk is a típushibák sorát bővítse. Márpedig ezekből jópár van, kezdve az olyan jelentkezési lapokkal amiket úgy adtak le, hogy azokon egyetlen szakot sem jelöltek meg.
Könnyen rögös útra tévedhetnek azok a felvételire készülő diákok, akik nem néznek jól körül az egyetemek-főiskolák kínálatában, és az sem árt, ha ismerik az utóbbi pár év felvételi eredményeit.
A Népszabadság értesülése szerint több száz hallgatót veszítettek az intézmények a finanszírozási formák közti átjárhatóság miatt. A felsőoktatási törvényben 2007 óta szerepel, hogy azok az államilag támogatott hallgatók, akik nem teljesítik az előírt kreditmennyiség legalább felét két féléven át, költségtérítésesként kell folytassák tanulmányaikat. A napilap szerint azonban ennek anyagi feltételét több száz hallgató nem tudta vállalni idén.
Februárban három szakon is indul mesterképzés a BGF-en.
Az idén felsőoktatásba készülő diákok találnak majd számos hasznos információt és tippet a pénteken megjelenő Katapult 2009 című kiadványban. A kötethez először a ma nyíló Educatio kiállításon juthatnak hozzá az érdeklődők - tájékoztatta az Educatio Kht. az Edupress-t.
200 pontra emelnék a felsőoktatási felvételi minimum pontszámát a rektorok, az idei felvételi során először vizsgázott 160 pont ugyanis az intézményvezetőket tömörítő szervezet szerint túl alacsony. A javaslatról november 18-án szavaznak.
A mesterképzésre elkülönített helyek többségének elosztása után Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár az Edupress-nek elmondta, a rendelkezésre álló 21700 hely nagy részét a 2006-ban, államilag támogatottként felvett hallgatók számával arányosan osztották el az intézmények között, a maradék csaknem 2000 helyet pedig a jelenleg akkreditációs folyamat alatt álló szakokra és a jelentkezések után körvonalazódott igények szolgálatára tartalékolják. A szakok közötti leosztás intézményi hatáskör.
Az úgynevezett "keresztféléves képzésre" azok jelentkezhetnek, akik különböző okok miatt februárban kívánják megkezdeni a tanulmányaikat, illetve azok is jelentkezhetnek a meghirdetett mesterképzésekre, akik januárban fejezik be tanulmányaikat az alapszakokon. Az október 15-én, szerdán megjelenő felvételi tájékoztatóban csaknem 50 felsőoktatási intézmény több mint 150 szakot, összesen 394 lehetőséget hirdet meg. A jelentkezési határidő november 15. - közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium.